Sel Felaketi Bilançosu Açıklandı


Sel Felaketi Bilançosu Açıklandı

5 Haziran’da öğle saatlerinde yağmaya başlayan ve akşam saatlerine doğru şiddetini giderek artıran yağmur ile 8 Haziran gününde akşam 19.00’da meydana gelen aşırı yağışlar neticesinde ilçemiz merkezinde toplamda 50,6 kg ilk tarihte 19,5 kg ise sonraki ta

Sel Felaketi Bilançosu Açıklandı
Bu içerik 1970 kez okundu.

5 Haziran’da öğle saatlerinde yağmaya başlayan ve akşam saatlerine doğru şiddetini giderek artıran yağmur ile  8 Haziran gününde akşam 19.00’da meydana gelen aşırı yağışlar neticesinde ilçemiz merkezinde toplamda 50,6 kg ilk tarihte 19,5 kg ise sonraki tarihte yağmur düştü.

Özellikle Mehmet Akif Mahallesinde bulunan yaklaşık 30 ev ile 1 işyerinin su bastığı, 3 otomobil ile bazı evlerin bahçelerinin zarar gördüğü, bu 30 evin 13'ü ikinci kez su altında kalmıştır. Ayrıca ilçeye bağlı kırsal mahallelerden Uzunbeyli, Sinanlı, Adatoprakpınar, Hacıosmanoğlu, Türktaciri, Kabak, Beşköprü, Çanakçı, Tatlıkuyu, Kargalı, Kuşçu, Beyceğiz, Çimenceğiz, Karapınar, Babayakup, Basri, Şeyhali, Karacaahmet, Karailyas, Yenice, Eskikarsak, İnler, Yüzükbaşı, Tüfekçioğlu ve Sarıoba Mahallelelrinde dolu ve sel zararı gerçekleşmiştir.  Bu mahallelerde ekili bulunan tarımsal ürünlerin bulunduğu araziler sel suları altında kalmış tarımsal ürünler de doludan etkilenmiştir.


ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE TESPİTLERİN NİHAİ SONUCU TAM OLARAK BELLİ OLACAK    
 

İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüze bağlı 5 ekip gerekli ön tespitleri yapmak üzere 6 Haziran ve 9 Haziran tarihlerinde arazide tespit çalışmaları yapmıştır. Buğday, arpa, şekerpancarı, haşhaş, soğan, kavun, karpuz, dane mısır, yağlık ayçiçeği ve kabak gibi ürünler bu afetlerden etkilenmişlerdir. Yapılan ön tespitlere 24 mahalle de 1305 çiftçimizin toplamda yaklaşık 118.430 dekar arazide ekili olan yukarıdaki tarımsal ürünler %10 ile %70 arasında zarar görmüş olup, önümüzdeki günlerde tespitlerin nihai sonucu tam olarak belli olacaktır. Çünkü bazı arazilere yağıştan dolayı girilememiştir. Uzunbeyli Mahallesinde de 15 adet evimizin bahçe duvarı yıkılmış ve yaklaşık 60 adet arı kovanı ile 2 adet sera sel zararından etkilenmiştir. Yaklaşık 60 adet arı kovanı da sel zararından etkilenmiştir.
Buğday, 87.500 DA. Arpa, 15.900 DA. Şekerpancarı, 3.250 DA. Soğan,     3.050 DA. Haşhaş, 600 DA. Kabak,800 DA. Yağlık Ayçiçeği, 3.600 DA. Dane Mısır,1.500 DA. Kavun,100 DA. Karpuz,80 DA. Fasulye 50 DA.Karışık Sebze, 2.000 DA.


T O P L A M, 118.430 DA ALANDA %10 İLE %70 ARASINDA DEĞİŞEN DOLU VE SEL ZARARI YAŞANDI

Kaymakam Mahmut Nedim Tunçer Mehmet Akif, Beyceğiz ve Karapınar Mahallerini ziyaret etti. Kaymakam Tunçer yaptığı açıklamada; “Mehmet Akif, Beyceğiz ve Karapınar Mahallelerinde mağdur olan sel baskınına maruz kalan, vatandaşları ziyaret ettik, aileler ile görüştük. Bunların temizlenmesi gerekiyor. Bölgedeki esnafları ziyaret ettik. Vatandaşımızın önemli zararları var. Bu bir afet olduğu için bu zararlar ile karşı karşıya geldik. Ama yapılması gereken ve bir daha ki sel ya da yağmur felaketinde bu kadar zarar oluşmaması için neler yapılması gerektiğini araştırmalıyız. Bununla ilgili Büyükşehir Belediyesi ve Polatlı Belediyesi ile görüştük. Vatandaşlardan da dinledik, yerinde de gördük. Bu konuları değerlendireceğiz.  Ben bütün hemşerilerimize, Polatlı'lara geçmiş olsun diliyorum. Allah beterinden korusun. Kaymakamlık olarak her zaman yanlarındayız” dedi. İnceleme gezisi ardından sel felaketinde zarar gören çiftçiler ile buluşan Kaymakam Tunçer; “Kırsalda mağdur olan çiftçimize destek olalım istiyoruz. Valiliğimiz, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz ve AFAD, devletimiz de vatandaşlarımızın yanında zarar tespitlerini yapıyor, yaraları sarmaya çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.
Büyükşehir Belediyesi ve Polatlı Belediyesi tarafından sel felaketinde evleri ve eşyaları zarar gören vatandaşlara sıcak yemek hizmeti verilmektedir. Ekipler ayrıca yine eşyaları zarar gören ve kullanılamaz halde olan ailelere kullanmaları için eşya yardımında da bulunacak. Vatandaşların ekipman ve yardım çağrıları da kriz masası tarafından yerine getirilmektedir.


Beyceğiz ve Karapınar Mahallesine yapılan ziyarete Vali Yardımcısı Emin Çolak, Kaymakam Mahmut Nedim Tunçer, İl Gıda Tarım vr Hayvancılık Müdürü Bülent Korkmaz, Jandarma Komutanı binbaşı Özcan Demirel, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Burhanettin Sütçü katıldı.

ANKARA POLATLI HABER SEL BİLANÇOSU
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Gıda Bakanı Fakıbaba'dan Et Fiyatlarına İlişkin Açıklama!
Gıda Bakanı Fakıbaba'dan Et Fiyatlarına İlişkin Açıklama!
TARIM İŞÇİLERİNİN KALDIĞI ÇADIR KENTLER BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞİYOR!
TARIM İŞÇİLERİNİN KALDIĞI ÇADIR KENTLER BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞİYOR!