2017 SEZONU ORGANİK, İYİ TARIM VE TOHUMCULUK DESTEKLERİ AÇIKLANDI


2017 SEZONU ORGANİK, İYİ TARIM VE TOHUMCULUK DESTEKLERİ AÇIKLANDI

Bakanlar Kurulu Kararı olarak yayınlanması beklenen 2017 üretim yılında uygulanacak tarım desteklerinin büyük bölümünü ilk kez gazeteniz Polatlı Postası Gazetesi. Kararname kapsamında yer alan organik, iyi tarım, tohum, fide, fidan destekleri de belirlend

2017 SEZONU ORGANİK, İYİ TARIM VE TOHUMCULUK DESTEKLERİ AÇIKLANDI
Bu içerik 664 kez okundu.

Bakanlar Kurulu Kararı olarak yayınlanması beklenen 2017 üretim yılında uygulanacak tarım desteklerinin büyük bölümünü ilk kez gazeteniz Polatlı Postası Gazetesi. Kararname kapsamında yer alan organik, iyi tarım, tohum, fide, fidan destekleri de belirlendi.


Resmi Gazete’de yayınlanması beklenen 2017 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin Bakanlar Kurulu Kararı’na göre, organik tarım, tohum, fide, fidan ve diğer desteklerde 2016 yılına oranla ciddi bir değişiklik yapılmazken, iyi tarım uygulamalarında sertifikaya göre destek verilecek. Tarım danışmanlığı desteği ise 30 bin liradan 35 bin liraya çıkarıldı.


Organik tarım desteği artmadı 
 Bitkisel üretimde 2017 yılı üretimleri için Çiftçi Kayıt Sistemine ve Organik Tarım Bilgi Sistemine kayıtlı olarak organik tarım yapan çiftçilere geçiş iki süreci ve üzeri üretimlerine alan bazlı destekleme ödemesi yapılacak. Buna göre 1. kategori kapsamında acur, ahududu, alıç, altınçilek, altıntop, armut, avokado, ayva, badem, bakla, balkabağı, bamya, barbunya fasulye, barbunya fasulye (kuru), bergamot, biber, böğürtlen, brokoli, ceviz, çay, çilek, dereotu, domates, dut, elma, enginar, erik, fasulye (kuru), fasulye, fındık, gilaburu, hıyar, ıspanak, iğde, incir, kabak, kuşüzümü, karnabahar, karpuz, kavun, kayısı, kereviz, kestane, kızılcık, kiraz, kivi, kuşkonmaz, kuzukulağı, lahana, limon, mandalina, mantar, marul, maydanoz, meyve fidanı, sebze fideleri, muşmula, muz, nane, nar, nektarin, örtü altı fidecilik, palamut, patlıcan, pazı, pepino, pırasa, portakal, roka, sarımsak, semizotu, soğan, şalgam, şeftali, tere, trabzon hurması, turp, turunç, üvez, üzüm, üzüm kurutmalık, üzüm sofralık, vişne, yenidünya, yerelması, zerdali üretimi yapanlara dekara 100 lira ödeme yapılacak.


Sertifikasına Göre İyi Tarım Desteği

Adaçayı, anason, antep fıstığı, biberiye, civanperçemi, çemen, çörekotu, defne, ebegümeci, fesleğen (reyhan), hünnap, kekik, ısırganotu, kantaron, kimyon, kişniş, kuşburnu, melissa, mercanköşk, rezene, safran, şerbetçiotu, tarçın, zahter, zencefil ve zeytinin yer aldığı 2. kategoride dekar başına 30 lira organik üretim desteği verilecek. Ayçiçeği, bakla (kuru), bezelye, börülce, çeltik, gül, kenevir lif, keten lif, mercimek, mürdümük, nohut, pamuk, sarımsak (kuru), soğan (kuru), soya, susam, tütün, yerfıstığı olarak kabul edilen 3.kategori üretime dekar başına 30 lira, 1.2. ve 3 kategori dışında kalan diğer ürünlerin organik üretimine ise 4.kategori üretim kapsamında dekara 10 lira destek ödenecek. Organik hayvancılık desteği kapsamında arılı kovan başına 10 lira destek verilecek. İyi tarım desteğinde bu yıl farklı bir uygulamaya geçilecek.İyi tarım uygulaması kapsamında bireysel sertifika alanlara daha yüksek, grup sertifikası alanlara daha düşük destek verilecek. Buna göre, meyve sebze üretiminde bireysel sertifika sahiplerine dekar başına 50 lira, grup olarak sertifikası olanlara dekara 40 lira ödenecek. Süs bitkileri ve tıbbi aromatik bitkilerde bireysel sertifikası olanlara dekara 100 lira, grup sertifikasına 80 lira ödeme yapılacak. İyi tarım uygulamalarında en yüksek destek örtüaltı üretime sağlanıyor. Örtüaltı üretimde iyi tarım uygulamalarına bireysel ve grup sertifikası olanlara dekara 150 lira destek ödenirken çeltik üretiminde bireysel ve grup sertifikasına aynı destek, dekara 10 lira verilecek. Su ürünlerinde ise alabalık, çipura, levrekte 250 bin kiloya kadar kilogram başına 25 kuruş destek ödemesi yapılacak.


Biyolojik ve Biyoteknik Mücadeleye 5 Liralık Artış

Bitkisel üretimde zararlı organizmalara karşı mücadele ve kimyasal ilaç kullanımının azaltılması amacıyla verilen biyolojik ve biyoteknik desteğinde açık alanda üretim yapanlar için geçen yıla göre dekar başına 5 lira artış sağlandı. Geçen yıl olduğu gibi biyoteknik mücadele desteği dekar başına 110 lira, biyolojik mücadele desteği 350 lira olmak üzere örtüaltı mücadelede paket toplamı 460 lira olarak uygulanacak. Açık alanda üretim yapanlara biyoteknik mücadele desteği olarak dekara 45 lira, biyolojik mücadele desteği dekara 35 lira olmak üzere toplam 80 lira destek verilecek.


Tohumculuk Desteklerinde Artış Yok
 

Bu yıl uygulanacak yurt içi sertifikalı tohum üretim ve kullanım desteklerinde geçen yıla göre herhangi bir değişiklik yapılmadı. Geçen yıl olduğu gibi 2017 üretim yılında, yurt içi sertifikalı tohum kullananlara buğday ve arpada dekar başına 8.5 lira, yonca ve yer fıstığında 15 Lira, tritikale, yulaf ve çavdar için 6 Lira, çeltikte 8 lira, nohut, kuru fasulye, mercimek, soya fasulyesinde 20 lira, susam, kanola ve aspirde 4 Lira, patateste 80 lira, korunga, fiğ, yem bezelyesinde ise dekara 10 lira destek ödenecek.

ANKARA POLATLI HABER TARIM DESTEKLERİ 2017
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Gıda Bakanı Fakıbaba'dan Et Fiyatlarına İlişkin Açıklama!
Gıda Bakanı Fakıbaba'dan Et Fiyatlarına İlişkin Açıklama!
TARIM İŞÇİLERİNİN KALDIĞI ÇADIR KENTLER BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞİYOR!
TARIM İŞÇİLERİNİN KALDIĞI ÇADIR KENTLER BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞİYOR!