Engellilerin Hayatını Kolaylaştıran Proje


Engellilerin Hayatını Kolaylaştıran Proje

Ankara Kalkınma Ajansı ile Ankara 3. Bölge Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği arasında yürütülen “Engellilere Özel Poliklinik ile Hizmete Engelsiz Erişim” projesi kapsamında Genel Sekreterliğimize bağlı 5 ilçe hastanesinde Engelli Polikliniği hi

Engellilerin Hayatını Kolaylaştıran Proje
Bu içerik 459 kez okundu.

Ankara Kalkınma Ajansı ile Ankara 3. Bölge Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği arasında yürütülen “Engellilere Özel Poliklinik ile Hizmete Engelsiz Erişim”  projesi kapsamında Genel Sekreterliğimize bağlı 5 ilçe hastanesinde Engelli Polikliniği hizmete açıldı. 


Engellilere Özel Poliklinik ile Hizmete Engelsiz Erişim projesi kapsamında hizmete başlayan hastaneler ise şu şekilde; Nallıhan Devlet Hastanesi, Beypazarı Devlet Hastanesi, Kahramankazan Devlet Hastanesi, Kızılcahamam Devlet Hastanesi, Polatlı Duatepe Devlet Hastanesidir.


ARSLAN,  ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZIN SAĞLIK HİZMETLERİNE ERİŞİLEBİLİRLİKLERİNİ ARTTIRMAK İSTİYORUZ
 

Polatlı Devlet Hastanesi Yöneticisi Dr. Hüseyin Arslan yapılan bu proje ile amaçlarının engelli vatandaşların aldıkları sağlık hizmetlerindeki alt yapı eksikliğini ortada kaldırmak olduğunu ifadede ederek;  “Amacımız bu ilçelerimizde yaşayan engelli vatandaşlarımızın sağlık hizmetlerine erişilebilirliklerini arttırmak, kolay ulaşılabilir hizmet modelleri geliştirmek, sağlık hizmeti sunumundaki süreçleri kolaylaştırmak.Uygulamanın yaygınlaştırılmasını sağlamak, engelli vatandaşlarımızın aldıkları sağlık hizmetinin alt yapı eksiklerini gidermektir.”


HASTANELERDE ERİŞİM ALT YAPISI GELİŞTİRİLEREK ENGELLİ HASTALARIMIZIN  HASTANELERİMİZE  ERİŞEBİLİRLİKLERİ KOLAYLAŞTIRILMIŞTIR


Arslan; “Bu hastanelerde erişim alt yapısı geliştirilerek engelli hastalarımızın hastanelerimize erişebilirlikleri kolaylaştırılmıştır. Hastanelerimizden doğru ve kaliteli hizmet almalarını sağlamak için hastanelerimizde belirlediğimiz numaraları arayarak ilgili personelimizden bilgi almaları sağlanmıştır. İşitme engelli vatandaşlarımızın hastane içerisinde gideceği yeri sorma ve isteklerini anlatacağı kendisini anlayacak bir hastane personeli bulması adına her hastaneden 10 personelimize, Milli Eğitim Bakanlığı Onaylı İşaret Dili Eğitimi aldırılmıştır. Bu eğitim sayesinde personelimiz, işitme engelli hastalarımızla nasıl iletişime geçecekleri konusunda bilgi sahibi olmuşlardır. Rahatsızlıklarına göre randevuları hastanemiz personeli tarafından alınarak hastanelerimize ilgili belediyelerin hasta nakil araçları ile transferleri sağlanmaya başlanmıştır. Tedavi için başvuran engelli vatandaşlarımızın sağlık kuruluşlarımızda hizmet alımlarını kolaylaştırmak için, engelli hastalarımıza özel tasarımları yapılmış malzemelerle polikliniklerimiz tefriş edilmiştir.( Tekerlekli sandalyenin masaya yanaşabileceği şekilde tasarımı yapılmış, ön siperliği içeride, masa yüksekliği tekerlekli sandalyenin kolçaklarının altına gelecek şekilde tasarlanmış doktor masası, doktor çalışma koltuğu, etejer, paravan, hasta koltuğu, dosya dolabı, elbise dolabı, yatak olabilen yükseklik ayarı yapabilme özelliğine sahip ayarlanabilir merkezi frenli tekerlekli sandalye, tekerlekli sandalye ile gelen engelli hastanın kolaylıkla muayene masasına oturabilmesi için transfer tablası,  yüksekliği ayarlanabilir sırt kısmı ayarlanabilir muayene masası, görme engelli hastalarımız için Braille yazıcı, engelli hasta kayıt bankosu.) İlgili hastanelerimiz ilçelerinde yaşayan engelli vatandaşlarımızla irtibata geçerek, sağlık kuruluşlarımızdan nasıl randevu alacakları, ne şekilde hizmet alacakları, hastaneye ulaşımlarının ve işlemleri bittikten sonra evlerine ulaşımlarının nasıl yapılacağı konusunda görevli personellerimiz tarafından bilgilendirilmektedir.  Görme engelli hastalarımıza hastaneden alacakları hizmetler ve tedavi sonrasında yapılan bilgilendirmeleri anlatan Braille alfabesi ile yazılmış dokümanlar teslim edilmektedir. Fiziksel ve teknik koşulları iyileştirilmiş, engellilere göre tasarımları yapılmış, özel polikliniklerde muayene imkanı sunulan engelli vatandaşlarımıza sağlık hizmetini eşit şekilde vermek ve bu konuda toplum bilincini arttırmak amacıyla projemizi büyük bir özveriyle yürütmekteyiz” diye konuştu.

 

ANKARA POLATLI HABER ENGELLİ ÖZEL POLİKLİNİK HÜSEYİN ARSLAN
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ODTÜ ONLINE ÜCRETSİZ SERTİFİKALI DERSLERİN TANITIMINI GERÇEKLEŞTİRDİ
ODTÜ ONLINE ÜCRETSİZ SERTİFİKALI DERSLERİN TANITIMINI GERÇEKLEŞTİRDİ
Eski Bakan ve Eski Vekil CHP’liler İle Gündemi Yorumladı
Eski Bakan ve Eski Vekil CHP’liler İle Gündemi Yorumladı