SEL SEBEBİYLE YAKLAŞIK 70 BİN DEKAR ARAZİ ZARAR GÖRDÜ


SEL SEBEBİYLE YAKLAŞIK 70 BİN DEKAR ARAZİ ZARAR GÖRDÜ

Pazartesi günü dolu ve ardından da sağanak yağış sebebiyle ilçenin 12 köyünde büyük hasarlar meydana geldi.

SEL SEBEBİYLE YAKLAŞIK 70 BİN  DEKAR ARAZİ ZARAR GÖRDÜ
Bu içerik 2044 kez okundu.

Pazartesi günü dolu ve ardından da sağanak yağış sebebiyle ilçenin 12 köyünde büyük hasarlar meydana geldi.

Yaklaşık 70 bin dekar arazinin neredeyse tamamı sular altına gömülürken, Uzunbeyli, Adatoprakpınar, Kargalı, Sinanlı Hacıosmanoğlu, Türktaciri, Kabak, Çanakçı, Tatlıkuyu, Kargalı, Kuşçu, Beyceğiz ve Karapınar’da etkili olan sel sebebiyle ekili ürünler arasında, soğan, buğday, arpa, şeker pancarı, karpuz, haşhaş ve kabak gibi ürünler neredeyse tamamen yok olmuş durumda. 


ÖN HASAR TESPİT İÇİN İNCELEME YAPILDI


Gıda, Tarım ve Hayvancılık Polatlı İlçe Müdürlüğü ve Ziraat Odası’ndan bir ekip selin meydana geldiği Pazartesi günü selden zarar gören 12 köyde zarar ön tesbiti yapmak için çalışmalara başladı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Polatlı İlçe Müdürü Burhanettin Sütçü ve Polatlı Ziraat Odası Başkanı olayın hemen ardından köylere giderek selin yol açtığı zararı inceledi.


KAYMAKAM TUNÇER KÖYLERİ ZİYARET ETTİ
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Polatlı İlçe Müdürlüğü ve Ziraat Odası tarafından Paartesi günü yapılan sel incelemesinin ardından Kaymakam Mahmut Nedim Tunçer’de sel sebebiyle zarar gören köylerde inceleme yapmak üzere hareket etti. Kaymakam Mahmut Nedim Tunçer, ekiplerin yaptığı çalışmaları inceleyerek, selin yol açtığı zarar konusunda bir basın bilgi notu paylaştı.
Tunçer imzalı bilgi notunda yer alan bilgelere göre “Buğday, arpa, şekerpancarı, haşhaş, soğan, kavun, karpuz, dane mısır, yağlık ayçiçeği ve kabak gibi ürünler bu afetlerden etkilenmişlerdir. Yapılan ön tespitlere göre; 500 çiftçimizin toplamda yaklaşık 60 bin dekar arazide ekili olan yukarıdaki tarımsal ürünler yüzde 30 ile yüzde 50 arasında zarar görmüş olup, önümüzdeki günlerde tespitlerin nihai sonucu tam olarak belli olacaktır. Çünkü bazı arazilere yağıştan dolayı girilememiştir” denildi.


KÖYLÜ ZARARININ KARŞILANMASINI VE BORÇ ERTELEMESİ İSTEDİ
 

Sel sebebiyle büyük zarara uğrayan 500’den fazla çiftçinin ekili ürünlerinin bulunduğu 70 bin dekar arazi incelendi. çiftçileri ziyaret eden Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu, gazetemize yaptığı açıklamada, Çiftçilerin zararlarının çok büyük olduğunu ve mutlak suretle bu zararların karşılanması ve borç ertelemesine gidilmesi hususunda yetkilere bildirildiğini söyledi. Köseoğlu “Hazırlanan zarar ön tespit raporunun Ankara İl Tarım ve Bakanlığıa sunulmasının ardından bizde çiftçilerimizin gördüğü zararın karşılanması ve bunun yanında da resmi kurumlara olan kredi borçlarının ve ödemelerinin ertelenmesi için gerekli müracaatları yapacağız. Şu anda çok ciddi bir boyutta zarar meydana geldiğini görmemiz mümkün. Umuyorum devletimiz bu konuda çiftçilerimize gerekli adımı atacaktır ve çiftçilerimizi mağdur etmeyecektir. Buradan selden zarar gören çiftçilerimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum” dedi.

ANKARA POLATLI HABER SEL BASKINI KAYMAKAM MAHMUT TUNÇER HASAR TESPİTİ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Görev Başında Hayatını Kaybeden Askere Son Görev
Görev Başında Hayatını Kaybeden Askere Son Görev
ANAYASA MAHKEMESİ ÜYELERİ  POLATLI TARİHİ ALANLARINI GEZDİ
ANAYASA MAHKEMESİ ÜYELERİ POLATLI TARİHİ ALANLARINI GEZDİ