KÖSE: SAĞLIK PRİMLERİMİZİN DEVLET TARAFINDAN ÖDENMESİ BİZİ MUTLU ETTİ


KÖSE: SAĞLIK PRİMLERİMİZİN DEVLET TARAFINDAN ÖDENMESİ BİZİ MUTLU ETTİ

50 bin 243 muhtarın tamamı 4B statüsüne geçirildi Muhtarların 613 liralık primlerini devlet ödeyecek. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) muhtarların sigorta primlerinin devlet tarafından ödenmesi için yapılan kanun değişikliğinin ardından 50 bin 243 muhtarın so

KÖSE: SAĞLIK PRİMLERİMİZİN DEVLET  TARAFINDAN ÖDENMESİ BİZİ MUTLU ETTİ
Bu içerik 512 kez okundu.

50 bin 243 muhtarın tamamı 4B statüsüne geçirildi Muhtarların 613 liralık primlerini devlet ödeyecek. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) muhtarların sigorta primlerinin devlet tarafından ödenmesi için yapılan kanun değişikliğinin ardından 50 bin 243 muhtarın sosyal güvenlik statüsünü gözden geçirdi.

 
Polatlı Muhtarlar Derneği Başkanı Adem Köse gazetemize yaptığı açıklamada, gelişmenin son derece mutluluk verici olduğunu, pek çok muhtarın sağlık hizmetlerinden faydalanamadığını bu gelişme sayinde artık sağlık hizmetlerinden doğrudan faydalanabileceklerini dile getirdi. Farklı statüde prim yatırdığı belirlenenler ile ilk kez seçilen muhtarlar 4B kapsamında sigortalandı. Bin 406 lira maaş alan muhtarların yaklaşık 613 liralık primlerini devlet ödemeye başladı.


KÖSE: BİZİM AÇIMIZDAN OLUMLU


    Polatlı Muhtarlar Derneği Başkanı Adem Köse, yıllardır bu sorunu dile getirdiklerini ve ilk Kanun Hükmünde Kararname ile yürürlüğe gireceğinden mutlu olduklarını belirtti. Köse, eskiden aldıkları muhtarlık maaşıyla ancak Bağ-Kur borcunu karşılayabildiklerini anımsatarak, “Devlet tarafından SGK primlerini yatırılmasına dair yapılan açıklamayla bütün muhtarlarda bir sevinç yarattı. Muhtarların daha önce özlük hakları yeterli düzeyde değildi. Şuanda en azında sigorta primlerinin devletimiz tarafından karşılanması bize ekstradan bir avantaj oldu. Bu habere bütün muhtar arkadaşlarımız sevindi. Daha önce maaşım primi karşılamıyordu. Ama geldiğimiz sürece baktığımız zaman şuanda bin 404 lira artı maaşımız ve SGK primi bizden düşürüldü. Bu da sevindirici bir durumdur” dedi.


PRİM PARASI CEPTE


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın '37. Muhtarlar Toplantısı'nda verdiği müjdeyle gündeme gelen muhtarların sigorta primlerinin devlet tarafından ödenmesi konusu, 690 Sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname'nin Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanmasıyla resmiyet kazandı. Türkiye genelindeki toplam 50 bin 243 muhtarın sosyal güvenlik statüsü SGK tarafından gözden geçirilirken, muhtarların 4A, 4B ve 4C aktif ve pasif kayıtları teker teker sorgulandı. 21 bin 233 muhtarın 4B kapsamında aktif kaydının olduğu, 2 bin 421 muhtarın ise kurumda kaydı ve tescilinin olmadığı tespit edilirken, farklı statüde sigorta primi yatırdığı belirlenen kişiler ve ilk kez seçilen muhtarlar 4B kapsamında sigortalandı. Muhtarların Mayıs ayı sigorta primleri devlet tarafından karşılandı.

ANKARA POLATLI HABER SGK PRİM
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Eski Bakan ve Eski Vekil CHP’liler İle Gündemi Yorumladı
Eski Bakan ve Eski Vekil CHP’liler İle Gündemi Yorumladı
İLKÖĞRETİM HAFTASI COŞKUYLA KUTLANDI
İLKÖĞRETİM HAFTASI COŞKUYLA KUTLANDI