TMO EMANET BUĞDAY ALIMLARINA BAŞLADI


TMO EMANET BUĞDAY ALIMLARINA BAŞLADI

TMO'nun üreticilerin depolama ve finansman ihtiyacını karşılamak amacıyla emanet alımlarına bugün başladığı bildirildi.

TMO EMANET BUĞDAY  ALIMLARINA BAŞLADI
Bu içerik 618 kez okundu.

TMO'nun üreticilerin depolama ve finansman ihtiyacını karşılamak amacıyla emanet alımlarına bugün başladığı bildirildi.

Bu sene geçen yıla göre buğday üretiminde yüzde 6, arpa üretiminde yüzde 12 artış beklediklerini bildiren yetkililer, Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) bugünden itibaren üreticilerin depolama ve finansman ihtiyacını karşılamak amacıyla emanet alımlarına başladığını kaydetti.


BUĞDAY FİYATI SÜREÇTE AÇIKLANACAK
Gıda, Tarım ve Hayvnacılık Bakanı Faruk Çelik, fiyatı gelecek süreçte açıklayacaklarını belirterek, "Bu süreçte piyasayı yakından takip ediyoruz. Üreticilerimizin mağduriyet yaşamaması için her türlü tedbiri alıyoruz." ifadesini kullandı. Üreticilerin, ÇKS kayıtlı üretim miktarının tamamını randevu almak suretiyle TMO iş yerlerine emanete bırakabileceklerini vurgulayan Çelik, isteyen üreticilerin emanete bıraktığı ürün karşılığında geçen yılki müdahale alım fiyatı üzerinden yüzde 30 avans kullanabileceklerini bildirdi.
Fiyat açıklanıncaya kadar depo kira ücreti alınmayacak

Çelik, emanete bırakılan ürünlerden, fiyat açıklanıncaya kadar depo kira ücreti alınmayacağını belirterek, şunları kaydetti: "TMO, lisanslı depolarla ürün alımı için protokol imzalamakta, lisanslı depolara konulan ürünlere alım garantisi vermektedir. Lisanslı depolara ürün teslim eden üreticiler yüzde 2 stopaj ve SGK kesintisinden muaf tutulacak, ürününü teminat göstererek ürün bedelinin yüzde 75'ine kadar kredi kullanabilecek ve bu krediye ait faizin yüzde 50'si devlet tarafından karşılanacaktır. Üreticilerimizin, belirtmiş olduğumuz bu avantajlarından istifade edebilmeleri ve ürünlerini uygun fiyatlarda istedikleri zaman satabilmeleri için lisanslı depoları kullanmaları menfaatlerine olacaktır. Amacımız, üreticilerimizin ürünlerini memnun olacakları fiyatlardan satabilmesidir. Hasadın yoğunlaşması ve piyasa şartlarına göre ilave adımlar atılacaktır."

ANKARA POLATLI HABER TMO
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Görev Başında Hayatını Kaybeden Askere Son Görev
Görev Başında Hayatını Kaybeden Askere Son Görev
ANAYASA MAHKEMESİ ÜYELERİ  POLATLI TARİHİ ALANLARINI GEZDİ
ANAYASA MAHKEMESİ ÜYELERİ POLATLI TARİHİ ALANLARINI GEZDİ