Kadınların Kültüre Etkileri Meclis Tarafından Araştırıldı


Kadınların Kültüre Etkileri Meclis Tarafından Araştırıldı

Belediye meclisi ayın ikinci toplantısında AK Parti Belediye Meclis Üyesi İlyas Kara Eğiştim ve Kültür komisyonu tarafından araştırılan Polatlı Kültüründe kadınların yeri adına hazırlanan raporu okumak üzere kürsüye çıktı.

Kadınların Kültüre Etkileri Meclis Tarafından Araştırıldı
Bu içerik 369 kez okundu.

Belediye meclisi ayın ikinci toplantısında AK Parti Belediye Meclis Üyesi İlyas Kara Eğitim ve Kültür komisyonu tarafından araştırılan Polatlı Kültüründe kadınların yeri adına hazırlanan raporu okumak üzere kürsüye çıktı.

Belediye meclisi eğitim ve kültür komisyonu  Polatlılı kadınların kültüre etkisini ve yerini araştırdı rapor haline getirdi ve komisyon tarafından hazırlanan raporu AK Parti Belediye Meclis Üyesi İlyas Kara tarafından okundu.


TOPLUMA HİZMET SUNMANIN YÖNTEMİ VE ERKANI DA ÖĞRETİLİR
AK Parti Belediye Meclis Üyesi İlyas Kara kadınların Anadolu coğrafyasında olduğu gibi ilçemizde de yaptığı faaliyetler ile kültüre etkilerinden bahsederek  : “ Anadolu coğrafyasının merkezinde yer alan Polatlı'mız, kent merkezi olarak yüz yıllık bir süreci kapsamına alsa da kırsal mahallelerin yerleşim alanları binlerce yıla uzanır. Binlerce yıllık kültürün en önemli unsuru insan, insanlık geçmişimizin en değerli ortak paydasında da kadınlarımız her türlü övgüyü ve hak ettikleri yeri bulurlar. Fatma bacıların kültürüyle yoğrulan Anadolu Bacıları, Türk aile ve toplum hayatının yaşamsal temel dinamiklerini oluşturarak günümüze gelen yapılanmanın en önemli unsuru olmuşlardır.

Geleneksel Türk kadın el sanatlarının ne kadar çeşitli, kaliteli ve yüksek değerde olduğu çok iyi bilinen bir husustur. Çadırcılık, keçecilik, boyacılık, hali ve kilimcilik, oya ve dantel, dokuma ve örgü, nakışçılık ve çeşitli kumaşların imal edilmesi ve bunlardan giysi yapımı, bütün bunlar geçmişte ahilik sisteminde Bacıların meşgul olduğu sanat alanlarıdır. Türk el sanatları sürdürülmüş ve kuşaktan kuşağa bu gelenek aktarılarak günümüz hanımlarına kadar ulaşmıştır. Bacılık aynı zamanda bir eğitim ve öğretim ocağıdır. Sadece sanatkâr yetiştirmek amacıyla eğitim öğretim sürdürülmez. Aynı zamanda mal üretmenin ve topluma hizmet sunmanın yöntemi ve erkanı da öğretilir.

Bir iş yerinde belirlenen kurallara uymalarını sağlamak için o iş yerinde sanat öğrenmeye talip olan çırak, yamak ve kalfalar başlarındaki ustaya saygıyla bağlanmak durumunda idiler. İşte geleneksel Türk kültürünün oluşumu yaşaması ve gelişmesinde temel özellikler böyle meydana gelmiştir. Günümüzde Polatlı' mız için bütün iş kollarında üstün verim ve gayretleri öne alan tempo ile kadınlarımıza ülke ekonomisinin en önemli unsuru olmaya devam etmektedirler. Kadınlarımızın başarılı geçmişleri, yapacakları hizmetlerin önemi ve değeri konusunda bizleri daha büyük umutlarla geleceğe taşıyor. Saygıdeğer Meclisimize arz olunur.” şeklinde konuştu. 

ANKARA POLATLI HABER BELEDİYE MECLİSİ İLYAS KARA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Eski Bakan ve Eski Vekil CHP’liler İle Gündemi Yorumladı
Eski Bakan ve Eski Vekil CHP’liler İle Gündemi Yorumladı
İLKÖĞRETİM HAFTASI COŞKUYLA KUTLANDI
İLKÖĞRETİM HAFTASI COŞKUYLA KUTLANDI