Berber ve Kuaför Esnafı İftarda Buluştu


Berber ve Kuaför Esnafı İftarda Buluştu

Polatlı Berberler ve Kuaförler Esanf Odası Başkanı Mesut Bastı ve yönetimi Ramazan ayı vesilesi ile oda üyesi berber ve kuaför esnaflarını düzenlediği iftar yemeğinde bir araya getirdi.

Berber ve Kuaför Esnafı İftarda Buluştu
Bu içerik 539 kez okundu.

Polatlı Berberler ve Kuaförler Esanf Odası Başkanı Mesut Bastı ve yönetimi Ramazan ayı vesilesi ile oda üyesi berber ve kuaför esnaflarını düzenlediği iftar yemeğinde bir araya getirdi.

 

Yemeğe Türkiye Berberler Kuaförler ve Güzellik Uzmanları Federasyonu Başkanı Bayram Karakaş’da katılarak, esnaflara yönelik pek çok özlük hakkı girişim konusunda bilgiler verdi. Polatlı Berberler ve Kuaförler Esanf Odası Başkanı Mesut Bastı, iftar sonrası yaptığı konuşmasında birlik ve beraberliğin en yoğun yaşandığı Ramazan ayında büyük bir aile olan berberv e kuaför cemaisıyla birlikte olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.


KARAKAŞ: PEK ÇOK ÖZLÜK HAKKIMIZ İÇİN MÜCADELE EDİYORUZ


Türkiye Berberler Kuaförler ve Güzellik Uzmanları Federasyonu Başkanı Bayram Karakaş, berber ve kuaför esnafının henüz elde edemediği pek çok özlük hakkı olduğunu ve bunlar için mücadele ettiklerini söyledi.Karakay “Türkiye Berberler Kuaförler ve Güzellik Uzmanları Federasyonu olarak, göreve geldiğimiz günden bugüne kadar sizlerin adına ve Polatlı adına yapılan hizmetlerimizi ana başlıklar halinde altını çizerken aynı zamanda Denetim Kurulu üyemiz çalışma arkadaşımız Mesut Bastı kardeşimizle çalışmanın heyecanını da canı gönülden yaşıyoruz. Bizlerin 17 yıllık çalışmaları sonucunda çıraklık kanunu sonunda çıktı. Bu çıraklık kanunu ile sizlerin dükkanında çalışan çocukların devletin okullarında stajyer öğrenci olarak sözleşmesi gerçekleşecek. Bu sözleşme ile asgari ücretin üçte biri oranında devlet teşviki imkanı sunacak. Bununla beraber Türkiye'de pilot bölge seçilen İnegöl'de, meslek liselerinde kuaförlük berberlik bölümlerinin yanında güzellik uzmanlığı sınıfı da yakında açılacak.
Bunların dışında özellikle kuaför kardeşlerimizin zorunluluk sigortasını talep ettik. Hastalanmış işe gelememiş bir erkek berberinin neden iş görememezlik parasını devletten alamasın? Bununla ilgili raporumuzu sunduk. İnanıyorum ki o raporun bize iyi geri dönüşleri olacak. 15 Temmuz hadisesinden sonra 4 projelik bir rapor sunmuştuk.

Esnafımız dükkanını kapattığında bir yıl devlet para ödesin diye bir çalışmamız vardı. Bununla alakalı gümrük ve ticaret bakanımız, 13 meslek federasyonu ve 82 birliğin talebini geri çevirmedi. Türkiye genelinde faaliyetini sürdüren 1 milyon 800 bin esnaf ve sanatkarımız adına ahi sandığını kurduk. Bağkur priminize bağlı olarak %2'lik bir ödeme payımız olacak. Bunu muhakkak ödememiz gerekiyor. 24 ay bir kereye mahsus ödediğiniz takdirde eğer dükkanınızı kapatmak durumunda kalırsanız devletimiz bir yıl para ödeyecek.


Değerli arkadaşlar, özellikle kuaför ve güzellik uzmanı arkadaşlarımızın en büyük sorunları katma değer ve özel tüketim vergisidir. Biz bununla da ilgili olarak oranlarda indirim istediğimize dair maliye bakanlığına odalar, federasyon ve birlikler olarak bir rapor sunduk. Ben inanıyorum ki bu konuda da bir iyileşme olacak. Çünkü esnaf ve sanatkar bu devletin şah damarıdır, bunu herkes kabul etmek zorundadır” dedi.

ANKARA POLATLI HABER İFTAR YEMEĞİ BERBERLER ODASI MESUT BASTI
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Sakarya'dan Harun Karacan’a Ziyaret
Sakarya'dan Harun Karacan’a Ziyaret
AK Partili Demir ve Kurmayları Yolları Denetledi
AK Partili Demir ve Kurmayları Yolları Denetledi