Polatlı’da Web TV Kurmak İçin Görüşmeler Yapıldı


Polatlı’da Web TV Kurmak İçin Görüşmeler Yapıldı

Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği (RATEM) Yönetim Kurulu üyesi ve Genel Saymanı İsmet Ergin Gazetemizi ve Polatlı’nın hatta Türkiye’nin ilk yerel Televizyon kanalından biri olan Polatlı Televizyonun kurucusu olan Ergin Radyo Kent İmtiyaz Sahibi

Polatlı’da Web TV Kurmak İçin Görüşmeler Yapıldı
Bu içerik 1038 kez okundu.

Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği (RATEM) Yönetim Kurulu üyesi ve Genel Saymanı İsmet Ergin Gazetemizi ve Polatlı’nın hatta Türkiye’nin ilk yerel Televizyon kanalından biri olan Polatlı Televizyonun kurucusu olan Ergin Radyo Kent İmtiyaz Sahibi Aykut Kaya’yı ziyaret etti.

Yerel radyo ve televizyonların ülke genelinde olduğu gibi ilçemizde de yaşadığı sıkıntılar hakkında istişarelerde bulundular, RATEM yönetim kurulu üyesi ve Genel Saymanı Ergin konuyla ilgili birliğin önemli çalışmaları olduğunu söyledi. Ergin Yerel Radyoların ve Televizyonların yaşadıkları sıkıntıların çözümü noktasında yaptıkları çalışmaları Kaya’ya anlattı. Müzik telif bedellerinin yerel Radyoları sıkıntıya soktuğunu bu sıkıntının çözümü için RATEM ‘in yapmış olduğu çalışmaları anlatan Ergin mevcut kanun ve yasalar ile somut adımlar atılmasının zor olduğunu, yeni düzenlemelerin şart olduğunu dile getirdi. Polatlı’da yerel televizyon eksikliği hakkında görüşlerini dile getiren Ergin, Kaya İle birlikte kurmayı planladıkları WEB TV hakkında da olumlu görüşlerinin yanı sıra bunun hemen gerçekleşebileceğini belirtti. Ergin konuşmasında Kamu Spotlarının belli bir ücret karşılığında hem ulusal hem de yerel Radyo ve Televizyonlarda yayınlanması gerektiği ile ilgili de çalışmalar yürüttüklerini söyledi.


YEREL TV VE RADYOLARA CAN SUYU OLACAK ÇALIŞMALAR ÜZERİNDEYİZ

Yerel Radyo ve Televizyonların ihtiyacı olan can suyunun yakın bir tarihte yapılacak yasal düzenleme ile çözülebileceğini belirten  Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği (RATEM) Yönetim Kurulu üyesi İsmet Ergin: “  geçmişte 58 kriter ile oluşan bir sistem oluşturduklarını ve telif bedellerini ödenebilir hale getirdiklerini söyledi.. Müzik Meslek Birlikleri RATEM üyesi olan kuruluşlara da belli bir indirim yaptılar ve RATEM üyeleri  telif bedellerini rahatlıkla ödüyorlardı. Tabii enflasyon oranlarının artışı ile günümüze geldiğinde Telif bedelleri arttı ve Yerel Radyo ve Televizyonların üzerinde önemli bir ekonomik yük haline gelmeye başladı. Radyo ve Televizyonların gelirleri maalesef bu oranda artmadı tam tersi düştü.. Fakat bu 5846 sayılı yasa değişikliği gündeme gelince görüşmeler kesildi. Şimdi yasa eğer Bakan değişikliği olmaz ise haziran sonu itibari ile Meclis genel kuruluna gelecek. Genel kurula gelip yasa olarak çıktığında o zaman işte biz diğer meslek birlikleri ile oturup bir çatı sözleşmesi daha yapmayı, O çatı sözleşmesine göre ödemeler ödenebilir hala geldikten sonra Radyo ve Televizyonlar tekrar telif bedellerini ödeme rahatlığına kavuşacaklarını belirtti.

YÜZDE 3 Ü YÜZDE 1,5 A DÜŞÜRDÜLER BU DA ULUSAL KANALLARIN İŞİNE YARADI
Radyo Televizyon Üst Kuruluna ödenen ücretler hakkında da açıklama da bulunan Ergin : “ RTÜK'e dediğimiz pay yüzde 3 idi. Bu yüzde 3'ün yüzde1’ini RTÜK Telif Hakları Genel Müdürlüğünün hesabına yatıracaktı.  O yüzde 1'lik dilim ile bütün Radyo ve Tv lerin telif bedelleri ödenecek idi.

Bunun olabilmesi için de hem 5846 da hem de 6112 sayılı Radyo Tv yasasında bir değişiklik olması gerekiyordu. Bu da siyasal iktidar'ın yapması gereken bir şeydi.  Eğer bunu yapabilmiş olsaydık. Bu gün sektörün telif sorununa kesin çözüm getirmiş olacaktık. Maalesef sektörümüzde ne yaptıklarını bilmeyen bazı meslektaşlarımız %3 ü %1,5 a düşürterek sektörün telif sorununa kesin çözüm getirecek bir projeyi heba ettiler. Gerekçe darbe döneminde medya önemli bir görev üstlendi insanları sokağa döktü ve darbenin önlenmesinde önemli bir rol aldığı için medyayı ödüllendirmek niyeti ile Yüzde 3 ü yüzde 1,5 a düşürdüler, bu da sektörde bazı çevrelerin işine yaradı yerel ve bölgesel kanallar oldukça zarar gördü. Yüzde 1i telif hakları genel müdürlüğüne yatırmış olsaydık ve yüzde birlik dilim içinde de bütün medya meslek birliklerinin telif bedelleri ödenebilecek miktardaydı ve sektörün en büyük sorununu çözmüş olacaktık” dedi. 

ANKARA POLATLI HABER WEB TV RATEM İSMET ERGİN
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
İLKÖĞRETİM HAFTASI COŞKUYLA KUTLANDI
İLKÖĞRETİM HAFTASI COŞKUYLA KUTLANDI
Keser ve ekibi Seçim Çalışmalara Hız verdi
Keser ve ekibi Seçim Çalışmalara Hız verdi