Uzman Doktor Demirci; Bel fıtığında Yanlış Uygulamalar Sakat Bırakır!


Uzman Doktor Demirci; Bel fıtığında Yanlış Uygulamalar Sakat Bırakır!

Özel Polatlı Can Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Operatör Doktor İrşadi Demirci bel fıtığından kurtulmak ve ağrıları dindirmek için kulaktan dolma bilgilerle yapılan yanlış uygulamaların kalıcı hasarlara neden olabileceğini ifade ederek vatandaş

Uzman Doktor Demirci; Bel fıtığında  Yanlış Uygulamalar Sakat Bırakır!
Bu içerik 699 kez okundu.

Özel Polatlı Can Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Operatör Doktor İrşadi Demirci bel fıtığından kurtulmak ve ağrıları dindirmek için kulaktan dolma bilgilerle yapılan yanlış uygulamaların kalıcı hasarlara neden olabileceğini ifade ederek vatandaşları uyardı.

Demirci: “Her bel ağrısı, bel fıtığı demek olmadığı gibi, her bel fıtığı da ameliyat gerektirmez.Evet, bel ağrısı yapan yüzlerce neden sayılabilir ve bu bel ağrılarının sadece %3 ü cerrahi gerektiren fıtıktır. Bel ağrılarının en sık nedeni, bel omurlarımızı bilinçli kullanmayışımıza bağlı, beldeki kas, eklem ve çevresindeki dokuların incinmesidir. Uzun süre aynı pozisyonda durmak, eğilmiş pozisyondan ani doğrulmak, omurgaya dengesiz yük bindirmek bu incinmeye neden olabilir. Bu bel incinmesine bağlı ağrılar istirahat, kas gevşetici-ağrı kesici ilaçlar, sıcak bantlar, hamam- sauna- masaj ile geçmesi ve hatta kendiliğinden geçmesi muhtemeldir. Hekim olmayan insanların farklı müdahaleler ile düzeltilmiş görünümü verdiği ve fıtığı düzettiğine inandırdığı ağrılar işte bu kendiliğinden de düzelme ihtimali olan ağrılardır. Bu insanlar; zaten düzelecek bu ağrılar ve fıtığının düzeldiğine inanan insanların vasıtası ile meşhur olurlar ki çok duymuşuzdur “iki büklümdüm, eliyle fıtığı düzeltti doğruldum. Oysa düzelen sadece kas spazmıdır, fıtık değildir. Bizler gerçekten fıtık olup da bu insanların yüzünden felç kalan yığınla insan görürüz meslek hayatımızda. Şunu yaptı felç kaldı. Diye bir türlü olumsuzlukları meşhur olmaz onların onlar mahkemelerde sürünmezler. Mahkemenin de söyleyeceği belli değil mi gitmeseydin. Ehliyeti olmayan şoförün arabasına bile bile binmeseydin.”


BİLİMSELLİKTEN UZAK YÖNTEMLER SAKATLIKLARA YOL AÇABİLİR
İnsanların büyük bir kısmı hastalıkları konusunda maalesef yeterli bilince sahip değiller. Ağrı içinde kıvranırken doktora gitmek yerine hiçbir bilimsel temele dayanmayan bir takım yöntemlere başvuruyorlar diyen Demirci; “ Halkımız tarafından siyatik diye bilinen kalça arkasından ayak bileğine kadar oyucu vasıfta inen, doğum sancısından beter bir ağrıdır. Bu ağrıyı sadece çeken bilir, bir başkasına anlatılması, bir başkasının anlaması çok mümkün değildir. Ağrıyı hasta çekerken akıl veren çok olur; Sakın ameliyat olma, Bak ameliyat oldu düzelmedi… Daha neler neler. Balık bağlayan mı, baharat kaynatıp koyan mı, yumurta saran mı, zift döken mi, bele ip geçirip cerahat yapıp akıtan mı, adamı ters çevirip ayaklarından çekip belini kıran mı? Konuşanın tuzu kuru, ağrıyan bacak onun değil nasılsa. Oralara gidip de felç olma ihtimali olan da o değil, idrarını tutamama ihtimali olan da o değil. Bilinmesi gerekir ki; iyileşmenin en önemli engeli doktora geç gelmektir. Sinir hücresi vücutta kendini yenilemeyen tek hücredir. Zarar gördükten sonra elbette ameliyatın başarısı az görülecek ve ameliyat oldu ama düzelmedi olacaktır. Başarısızlık doktora mal edilecektir. Başarı sınıkçıya, başarısızlık doktora. Süper.”dedi.


BEL FITIĞINA AMELİYATSIZ ÇARELER DE VAR
Demirci;  “Artık MR denen teşhis yöntemi var. Oldukça başarılı cerrahlar yanı başınızda. Bu durumda doktora gitmede gecikmek kendi kendinize zarar vermek olur gerçekten. Gidelim bu konunun uzmanları ne diyorsa onu yapalım. Günümüzde bel fıtıklarına; ilaçlar, fizik tedavi, algoloji uygulamalarının yanı sıra teknolojik gelişmelere paralel olarak laser, radiofrekans, ozon tedavileri gibi bir sürü ameliyatsız çareler var. Günümüzde bel fıtıklarına, kılı kırk kat büyüten mikroskoplar kullanılarak yapılan, riskin minimize edildiği, başarısı oldukça yüksek cerrahi uygulamalar var.  Yanınızda özel can hastanesi var. Orada size canı gibi bakacak doktorlar var. Herkese sağlıklı günler dileği ile. “ ifadelerini kullandı.

 

ANKARA POLATLI HABER CAN HASTANESİ BEL FITIĞI DOKTOR İRŞADİ DEMİRCİ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
TARIM İŞÇİLERİNİN KALDIĞI ÇADIR KENTLER BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞİYOR!
TARIM İŞÇİLERİNİN KALDIĞI ÇADIR KENTLER BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞİYOR!
Bayram Tatilinde Trafiğe Sıkı Denetim
Bayram Tatilinde Trafiğe Sıkı Denetim