POLATLILI KADINLARIN RAMAZAN KLASİĞİ; MUKABELE


POLATLILI KADINLARIN RAMAZAN KLASİĞİ; MUKABELE

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte Polatlılı kadınların vazgeçilmez klasiği olan mukabele de başladı.

POLATLILI KADINLARIN RAMAZAN KLASİĞİ; MUKABELE
Bu içerik 1210 kez okundu.

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte Polatlılı kadınların vazgeçilmez klasiği olan mukabele de başladı. Mahalle sakini hanımlar camilere akın ederek hem oruç tutup hemde mukabele yaparak oruçlarını taçlandırıyorlar. Yüce kitabımız Kuran ramazanda indirilmeye başlandığı için ramazan aynı zamanda Kuran ayı olarak da bilinir.

Kuran’ın camilerde, evlerde toplu halde okunduğu mukabele geleneğimizde ramazanın vazgeçilmez unsurlarındandır. Yüzyıllardır süren mukabelede Kuran okumayı bilsin, bilmesin, Müslümanlar dinlemek suretiyle huzur bulmakta ve sevap ummaktadır. Mukabele, Kuran okumanın önemine vurgu yapmaktadır. Genellikle ramazanın ilk günü başlayan mukabele, her gün bir cüz okuyarak arefe günü tamamlanır.
Mukabele nedir. Mukabele, Kuran tarihiyle ilgili bir terimdir. Cebrail’in (a.s) her yıl ramazan ayında gelip Kuran’ı Hz. Peygamber (s.a.s) ile karşılıklı müzakere etmelerini, birbirlerine okumalarını ifade eder. Kuran’ın Allah tarafından indirildiği şekilde muhafazası, ayet ve surelerin tertibinin doğru olarak tespiti ve bunun kontrolü için Cebrail (a.s) her sene ramazan ayında, bir rivayete göre ramazan ayının her gecesinde, Hz. Peygamber’e (s.a.s) gelirdi. Hz. Peygamber (sav) Kuran ayetlerini Cebrail’e okurdu. Buna ‘arz’ denir. Aynı ayetleri, mukayese için, bir de Cebrail (a.s) okurdu ki buna da ‘mukabele’ denir.

ANKARA POLATLI HABER RAMAZAN MUKABELE
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Eski Bakan ve Eski Vekil CHP’liler İle Gündemi Yorumladı
Eski Bakan ve Eski Vekil CHP’liler İle Gündemi Yorumladı
İLKÖĞRETİM HAFTASI COŞKUYLA KUTLANDI
İLKÖĞRETİM HAFTASI COŞKUYLA KUTLANDI