1.5 Milyon Dekar Alanda Hububat İçin Süne Mesaisi Devam Ediyor


1.5 Milyon Dekar Alanda Hububat İçin Süne Mesaisi Devam Ediyor

Polatlı’da 2017 yılı hasat sezonu için ekimi yapılan hububat alan miktarı 1 milyon 550 bin dekar oldu.

1.5 Milyon Dekar Alanda Hububat İçin Süne Mesaisi Devam Ediyor
Bu içerik 353 kez okundu.

Geçen yola göre artış yaşanan hububatta, özellikle son dönemde yağışların yetersiz miktarlarda yağmasıyla birlikte, çiftçi oldukça zorlu günler geçiriyor. Bunun yanında özellikle buğdayın kalitesini ve verimini olumsuz yönde etkileyen süne ve kımıl mücadelesi içinde yoğun bir çaba sarf edileceğe benziyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Polatlı İlçe Müdürü Burhanettin Sütçü ve uzmanlardan oluşan 5 ayrı ekip Polatlı’da ekili olan 1 milyon 550 bin dekar araziyi 5’e bölerek farklı noklarda her gün mesai başlangıcından hava kararana kaar yoğun bir süne ve kımıl tespit çalışması yapıyor.
SÜTÇÜ VE EKİBİ TARLA TARLA GEZİYOR

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Polatlı İlçe Müdürü Burhanettin Sütçü ve uzmanlardan oluşan 5 ayrı ekip Polatlı mücavirinde bulunan tüm hububat ekeli arazileri gezerek süne ve kımıl zararlısına karşı en önemli mücadele etkenlerinden olan saha ve veri araştırmasını yapıyor.
Bu yıl yağış miktarındaki azalma sebebiyle rekolte ve kalite kaybı yaşamaktan korkan çiftçiler, birde hava şartlarının en müsait olduğu süne ve kımılın zarar vermemesi için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Polatlı İlçe Müdürü Burhanettin Sütçü  ve ekibinden ilaçlamaya dair bilgileri sürekli olarak alıyor.

MUHTARLAR VE  KÖYLÜLERLE İRTİBATTAYIZ
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Polatlı İlçe Müdürü Burhanettin Sütçü, polatlı genelinde bulunan 1 milyon 550 bin dekar hububat arazisine özellikle süne sebebiyle zarar gelmemesi için sürekli olarak Polatlı Kaymakamı Mahmut Nedim Tunçer nezaretinde, mahamle muhtarları ve köylülerle irtibat halinde.
Mayıs ayının sonuna kadar ekili tüm hububat arazilerini ve bunun yanında da süne ve kılılın yaşayabileceği kritik noktalarda araştırmalarını sürdüreceklerini belirten Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Polatlı İlçe Müdürü Burhanettin Sütçü, bu konuda Polatlı çiftçisinin oldukça bilinçli olduğunu ve süne mücadelesinde artık belli bir tarza ve sorumluluğa sahip olduğu dile getirdi.

SÜNE BUĞDAY KALİTESİNİ VE DOĞAL OLARAK FUYATI ETKİLİYOR

Türkiye’nin buğday üretiminde kendine yeterli pek az sayıdaki ülkeden biri olduğuna; ancak yine de her yıl belli miktarda kaliteli buğday ithal etmek zorunda kaldığına işaret eden Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu, “Buğdayda kaliteyi sağlayan unsurlardan birisi de onun hastalık ve zararlılardan etkilenmemesidir. Süne zararlısı daha fazla buğday olmak üzere arpa ve yulaf üretiminde hedeflere ulaşmada bir engel oluşturmaktadır. Polatlı’da bizim çiftçilerimiz son derece bilinçli ancak yinede süne ve kımıl mücadelesinde hala kat etmemiz gereken mesafeler var. Bu sebeple biz asla süne ve kımıl tehlikesini göz ardı etmiyoruz. Bunun için gerekli tüm saha çalışmasının ardından da çiftçilerimizin gerekli mücadeleyi sürdürmesi için varg ücümüzle çalışıyoruz” dedi. Sünenin, bitki saplarını ve daha çok daneyi emerek buğdayın verimini, ayrıca ekmeklik ve makarnalık kalitesini dolayısıyla fiyatını düşürdüğünü, ileri dereceli durumlarda buğdayı yemlik sınıfına sokarak ekonomik kayıplara neden olduğunu vurgulayan Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu “Umuyorum bu sezon buğdayımız ve genel olarak hububatımızda büyük oralanla süne zararı görmeden kaliteli bir ürün elde edebiliriz” diye konuştu.

ANKARA POLATLI HABER TARIM BAKANLIĞI
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Teyyareci     0000-00-00 Polatli çiftçisinin cektiçektiği ve bu sene devam edecek sıkıntının ilğililer tarafından çiftçi arkadaşlarla birlikte ilğili birimlere bildirilir diye düşünüyorum.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
TARIM İŞÇİLERİNİN KALDIĞI ÇADIR KENTLER BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞİYOR!
TARIM İŞÇİLERİNİN KALDIĞI ÇADIR KENTLER BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞİYOR!
Bayram Tatilinde Trafiğe Sıkı Denetim
Bayram Tatilinde Trafiğe Sıkı Denetim