Diyetisyen Hasırcı, Oruç Tutacakları Uyardı


Diyetisyen Hasırcı, Oruç Tutacakları Uyardı

Özel Polatlı Can Hastanesi Diyetisyeni Serpil Hasırcı ramazan da oruç tutacak olan vatandaşların, ramazanı en sağlıklı ve en hafif şekilde geçirmek için nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda uyardı.

Diyetisyen Hasırcı, Oruç Tutacakları Uyardı
Bu içerik 1548 kez okundu.

Hasırcı yaptığı açıklamada, vatandaşlara Ramazan ayı boyunca yağlı yiyeceklerden kaçınmaları konusunda uyarılarda bulunarak, bunun aksine sindirimi kolay kuru baklagiller ve sebze yemeklerini tercih edilmesi gerektiğini söyledi.

KRONİK HASTALIĞI OLANLAR DİKKAT
    Hasırcı, ramazanda özellikle kronik hastalığı olan vatandaşları beslenmeleri konusunda uyararak şu ifadeleri kullandı; “Bu yıl ramazan ayını yaz mevsiminde ağırlayacağız. Her yıl olduğu gibi televizyonlarda ve yazılı basında yine beslenme önerileri yayınlanacak. Oruç tutma ibadeti hep aynı ritüel ile yapılmasına rağmen beslenme önerileri her yıl daha donanımlı ve daha detaylı verilmektedir. Son zamanlarda sağlıklı beslenmeye yönelik tavsiyeler çağımızın vebası olarak da isimlendirilen ‘obezite’ üzerine yoğunlaşmıştır. Ancak özellikle Ramazan ayında uyarılar yapılırken daha çok uzun süreli açlık ve susuzluğun yaratacağı yan etkilerden korunmaya yönelik tavsiyeler ön planda olmaktadır. Büyük bir coşku ve keyifle geçirilen oruç tutma sürecinin kâbusa dönüşmemesi için özellikle bazı kronik hastalığı olanlar, yaşlılar ve çocukların dikkatli olması gerekmektedir. Şeker hastalığı, kalp hastalığı, yüksek tansiyon, böbrek yetmezliği hastalığı gibi kronik hastalığı olan kişilere ve hamilelere oruç tutmaları tavsiye edilmemektedir. Sağlıklı bireylerin de oruç tutarken özellikle su tüketimlerine dikkat etmeleri, sahur zamanını atlamamaları önerilir. Ramazan ayında 30 gün boyunca uzun süre açlık olmasına rağmen beslenmesini iyi organize edemeyen kişiler genellikle kilo alırlar. Bunun nedenleri arasında sahurda kaliteli bir öğün almamanın ve iftarda daha çok karbonhidrat içeren besinler, tatlı ve şerbetli yiyeceklerin tüketilmesi olabilir.”

SAHURA MUTLAKA KALKIN
    Hasırcı; “Ramazan ayı boyunca iftar ve sahurda yanlış besin tercihleri hazımsızlık, reflü (yiyeceklerin mideden yemek borusuna kaçması), kabızlık gibi mide sorunlarına da yol açabilir. Bu sıkıntıları önlemek için özellikle iftar sofrasında tercih edilen besinlerin hafif ve az yağlı olmasına özen gösterilmelidir. Orucun su, hurma ve zeytin ile açılması geleneği aslında bu yaklaşımı destekler. 
    Daha sonra çok yağlı olmayan bir çorba ile devam edilebilir. İftar sofrasında gün boyu özenle hazırlanmış ana yemeği yemek her ne kadar çok cazip olsa da, bu yemeğin ağır bir et yemeği ya da hamur işi olması mideyi çok rahatsız edebilir. Sofraların bereketi bir çırpıda tabakları bitirmemiz anlamına gelmiyor elbette. Yiyeceklerin çok çiğnenip, yavaş tüketilmesi ve hazırlanan yiyeceklerden az miktarda tadımlık şekilde alınması, göz doyurucu olduğu gibi sonunda pişmanlık da hissettirmeyecektir. Ana yemekten 1-2 saat kadar sonra meyve, güllaç, dondurma, kazandibi, sütlaç benzeri ya da meyvelerle yapılmış tatlılar yenebilir. Ancak oruç tutmak illaki iftarda veya iftar sonrası tatlı yemeyi gerektirmez. Hiç tatlı yememek veya tadımlık tüketmek vicdan ve mide rahatlatıcı bir tutum olur. İftarda makul miktarlarda besin tüketilmesi iftar sonrası da 1-2 öğün yapabilmeyi sağlar. Böylece metabolizma ihtiyacı olan besin öğelerini daha dengeli almış olur.” ifadelerini kullandı.

RAMAZAN BOYUNCA BOL BOL SU TÜKETİN
    Hasırcı; “İftar ile birlikte sık ve az miktarda su tüketimi en önemli konulardandır. Özellikle yaz aylarında su tüketiminin önemi daha da artar. Gün boyu vücudun kaybettiği su yerine koyulamazsa dehitratasyon (vücudun susuz kalması) söz konusu olacaktır. Bu durum oldukça ciddi tıbbi sorunlara yol açabilir. 
    İftarda ve sonrası maden suyu tüketilmesi mineral ve su ihtiyacını karşılamak için doğru olur. Ramazanda açlığın oluşturduğu olumsuz durumlardan daha az etkilenmek ve daha verimli bir gün geçirebilmek için sahur öğünü mutlaka yapılmalıdır. Sahurda süt, yoğurt, peynir, yumurta, mercimek ve sebze gibi liften zengin çorbalar, az yağlı börekler, tam buğday veya çavdar ekmeği, domates, salatalık, meyve, fındık, ceviz, komposto gibi besinler arasından menü oluşturulması ve bol sıvı tüketilmesi önerilir. Ramazan ayı boyunca da taze, doğal mevsim sebze ve meyvelerini tüketmek, katkı maddesi içeren besinlerden ve işlenmiş yiyeceklerden uzak durmak hatırlanmalıdır.” dedi.

ankara polatlı haber özel can hastanesi diyetisyen serpil hasırcı ramazan oruç
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ANAYASA MAHKEMESİ ÜYELERİ  POLATLI TARİHİ ALANLARINI GEZDİ
ANAYASA MAHKEMESİ ÜYELERİ POLATLI TARİHİ ALANLARINI GEZDİ
Polatlı’nın Üretici Kadınları Bakan Fakıbaba İle Görüştü
Polatlı’nın Üretici Kadınları Bakan Fakıbaba İle Görüştü