Sakarya Uyardı; Fırsat Tacirlerine Dikkat Edin


Sakarya Uyardı; Fırsat Tacirlerine Dikkat Edin

Polatlı Ticaret Odası, 26 adayın katılımıyla inşaat sektöründe mesleki yeterlilik sınavı gerçekleştirdi.

Sakarya Uyardı; Fırsat  Tacirlerine Dikkat Edin
Bu içerik 776 kez okundu.


Polatlı Ticaret Odası, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ne (TOBB) bağlı MEYBEM A.Ş. ortaklığı ile gerçekleştirilen mesleki yeterlilik sınavlarına 26 kişi katıldı. Ahşap kalıpçı, duvarcı ve inşaat işçisi mesleklerinde teorik ve uygulama sınavları ve mülakatlar gerçekleştirildi. Teorik ve uygulama sınavlarını kameralar önünde gerçekleştiren adaylar, yapılacak değerlendirmenin ardından başarılı oldukları taktirde alanlarına yönelik 5 yıl geçerliliğe sahip mesleki yeterlilik belgesine sahip olacak. Mesleki yeterlilik sınavına katılan adaylar, yazılı, mülakat ve uygulama aşamalarına tabi tutularak, mesleki bilgi ve yetenekleri doğrultusunda performanslarını sergiledi.  Polatlı Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Sakarya, mesleki yeterlilik belgeleri konusunda başta inşaat sektörü olmak üzere tehlikeli ve çok tehlikeli meslekte faaliyet gösteren işyerlerine titiz davranmaları gerektiğini hatırlattı. Başkan Sakarya  konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Odamız organizasyonunda ve MEYBEM A.Ş. işbirliğinde, 2016 yılından bugüne, 222 adayın katılımıyla Mesleki Yeterlilik Sınavları düzenleyerek Ankara taşraları içinde en fazla sınav açan oda durumundayız. Üyelerimiz kendileri için önemli bir avantaj teşkil eden bu sınavlara azami derecede hassasiyet göstermeleri gerekmektedir. İşyerlerinde yaşanılan iş kazalarını önlemek adına çıkan yasal düzenlemelerin diğer bir ayağını oluşturan mesleki yeterlilik belge alma zorunluğu, işletmelerimizin dikkat etmesi gereken önemli bir düzenlemedir. Belgesiz her bir çalışan, işletmelere idari para cezası olarak geri dönecektir.  Bu nedenle belge zorunluluğu getirilen meslekler için belgesiz personel çalıştırmanın önüne geçmeliyiz. Devletimizin, Mesleki Yeterlilik Belgesi ile sağladığı teşviklerden daha çok firmamızın yararlanmasını istiyoruz. Bakanlık sınavda başarılı olan tüm katılımcıların ücretlerini hesaplarına geri iade etmektedir. Bu bakımdan İşverenlerimizin belgesiz personel çalıştırmaları sonucu idari para cezası uygulanmasına maruz kalmamaları için sürekli bilgilendirmeler yapıyoruz. Sınav açılması için her ay talep topluyor ve gelen talepler doğrultusuna Mesleki Yeterlilik Sınavları düzenliyoruz.  
FIRSAT TACİRLERİNE DİKKAT!
    Ayrıca üyelerimizi ve vatandaşlarımızı, sınavları kötü niyetle kullanan fırsat tacirleri konusunda uyarmak istiyorum. Mesleki yeterlilik kurumu tarafından yetkilendirilmemiş hiçbir firma ya da kurum ile bu sınav çalışmalarını gerçekleştirmeyin. Uygun fiyat ödeyerek alacağınız bu belgeler hiç bir işinize yaramayacaktır ve geçerliliği yoktur. 
Bu nedenle Odamız ile iletişime geçerek doğru bilgiye erişebilirsiniz. Sınavların uygulanmasında bize destek veren öncelikle TOBB Başkanımız Sayın M.Rifat Hisarcıklıoğlu olmak üzere herkese teşekkür ederim” dedi.

 

ANKARA POLATLI HABER TİCARET ODASI ULVİ SAKARYA TACİRLER DİKKAT EDİN
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Bayram Tatilinde Trafiğe Sıkı Denetim
Bayram Tatilinde Trafiğe Sıkı Denetim
Selami Ovacık’tan 17 Ağustos Mesajı
Selami Ovacık’tan 17 Ağustos Mesajı