3’ü 1 Arada Üretim Yapılacak


3’ü 1 Arada Üretim Yapılacak

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, tohumculuk alanında önemli mesafeler kat ettiklerini, bugün itibariyle 78 ülkeye tohum ihraç ettiklerini belirtti.

3’ü 1 Arada Üretim Yapılacak
Bu içerik 285 kez okundu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, tohumculuk alanında önemli mesafeler kat ettiklerini, bugün itibariyle 78 ülkeye tohum ihraç ettiklerini belirterek “ Milli Tarım Projemizle toprak, tohum ve bilgiyi bir araya getireceğiz. Üçünü bir araya getiremezsek olmaz.” Tarımla uğraşan hiçbir kardeşimizin uğraştıkları bu meslekten dolayı başını öne eğdirmeyeceğiz. Onlara karşı mahcup olmayıp, yüzünü güldürecek kararları almaya devam edeceğiz.” dedi.

Tarımın iç politika kadar dış politika açısından da önem taşıdığına işaret eden Çelik, dünyadaki 1 milyar insanın yoksul olduğunu, 39 ülkede ise açlık yaşandığını dile getirdi. Bunun yanı sıra 80 ülkede insanların yeterli suya ulaşamadığına dikkati çeken Çelik, şöyle devam etti: “ Gıdalar çöpe atılıyor. Birilerinin zengin sofrasındaki yiyecekler çöpe atılıyor. 600 milyon ise obez, aşırı kilolu. Dünyada 8 tane zenginin serveti, 3,5 milyar insanın servetine eşit. Dünyanın yarısının serveti ile 8 kişinin serveti birbirine eşit. Dünyada üretilen bütün gıdaların yüzde 77'sini yüzde 20'si tüketiyor ya da israf ediyor. Dünya eşitsizlikler dünyası. Onun için 'Aç karınları doyurmak mümkün ama açgözlüleri doyurmak mümkün değildir' diyoruz”

 
 
 
ankara polatlı haber üretim tarım
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
İLKÖĞRETİM HAFTASI COŞKUYLA KUTLANDI
İLKÖĞRETİM HAFTASI COŞKUYLA KUTLANDI
Keser ve ekibi Seçim Çalışmalara Hız verdi
Keser ve ekibi Seçim Çalışmalara Hız verdi