ET FİYATINDA SON DURUM


ET FİYATINDA SON DURUM

Et fiyatlarının 50 liranın üzerine çıkacağı iddiaları hakkında konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının bu noktada gerekli çalışmaları yaptığını söyledi.

ET FİYATINDA SON DURUM
Bu içerik 254 kez okundu.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Türkiye'de üretilen etin iç talebi yeterince karşılamadığı ve fiyatların 50 liranın üzerine çıkacağı iddiaları ile ilgili, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının bu konuda adımlar attığını söyledi.

Canlı hayvanda gümrük vergilerinin sıfırlandığını anımsatan Bakan Tüfenkci, ayrıca Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının, Et Balık Kurumu vasıtasıyla et ve canlı hayvan ithalatı yaptığına dikkati çekerek, "Ben bu tür spekülasyonlara inanmıyorum. Buna güvenerek hareket edenlerin de zarar edeceğine inanıyorum. Özellikle et girişlerinin hızlanmasıyla beraber, daha doğrusu Et Balık Kurumunun ithalatının bu anlamıyla hızlanmasıyla beraber bunun gerçekleşmeyeceğini şimdiden söyleyebiliriz. Zaten biz kontrol ediyoruz piyasaları" diye konuştu.

İTHALATIN SÜREKLİ HALE GELMEMESİ İÇİN ÇALIŞMALAR YAPILIYOR

Bakan Tüfenkci, bu anlamda ithalatın da sürekli hale getirilmemesi ve üretimin artırılması gerektiğini vurgulayarak, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının bu noktada gerekli çalışmaları yaptığını, yem fiyatlarının kontrol altına alınarak aşağı çekilmesiyle birlikte bu konudaki spekülasyonların sonlanacağına inandığının altını çizdi.

DOMATESTE PAZAR SORUNU YOK

Domatesin bir sembol olduğunu belirten Bakan Tüfenkci, Türkiye'nin ihracat payına bakıldığında domatesin çok bir anlamı olmadığını dile getirerek, Rusya ile ilişkilerin normalleştiğini ve bu ülkeyle ticarette hedeflerinin olduğunu vurguladı."Biz domatesimizin pazar sorunu olmadığını düşünüyoruz" diyen Bakan Tüfenkci, "Hem iç piyasadaki, hem de dış piyasadaki talepleri karşılayabilecek üretimimiz var. Rusya'nın domatesimize olan ilgisini de biliyoruz. Bunun zaman içerisinde normale döneceğine inanıyoruz" şeklinde açıklamalarda bulundu.

 

 
 
 
 
 
 
 
ANKARA POLATLI HABER ET FİYATLARI
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Görev Başında Hayatını Kaybeden Askere Son Görev
Görev Başında Hayatını Kaybeden Askere Son Görev
ANAYASA MAHKEMESİ ÜYELERİ  POLATLI TARİHİ ALANLARINI GEZDİ
ANAYASA MAHKEMESİ ÜYELERİ POLATLI TARİHİ ALANLARINI GEZDİ