TARLALAR DİDİK DİDİK EDİLİYOR!


TARLALAR DİDİK DİDİK EDİLİYOR!

Hasat sezonu öncesinde Polatlı İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'ne bağlı 5 ekipten oluşan uzmanlar, Polatlı'yı 5'e bölerek süne ve kımıl mücadelesi için saha taraması çalışmalarına başladı.

TARLALAR DİDİK DİDİK EDİLİYOR!
Bu içerik 2368 kez okundu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Polatlı İlçe Müdürlüğü süne mücadelesi için düğmeye bastı. Türkiye’nin en kaliteli buğdaylarının yetiştiği Polatlı’da 5 ayrı ekiple Polatlı’nın tüm ekili alanlarını karış karış inceleyerek saha taraması yapan ekipler 15 günden bu yana süne ve kımıl mücadelesine yönelik saha çalışmalarını devam ettiriyor.
 

5 AYRI EKİP TARLALARI DİDİK DİDİK KONTROL EDİYOR
    Polatlı'da 15 gündür beri devam eden süne ve kımıl tespit saha çalışması ile birlikte ilaçlanma ihtiyacı duyan araziler ve mevkiler belirlenecek. 
Kalileti buğday elde etmek için hububat zararlısı süne böceğine karşı yapılan ilaçlama ile kaliteli buğday elde edilecek. 
    Uzmanlar çiftçilere uyarılarda bulunarak süne ilaçlamasını ihmal etmemelerini istediler.  
    Her bölgede olmasa da süne zararlısının yoğun olarak bulunduğu bölgelerde mücadele yapılıyor. Süne ilaçlaması buğday ekili alanların tamamında değil ama, büyük bir bölümde yapılması gerekiyor.
 

UZMANLA UYARIYOR!
Ziraat Mühendisleri süne zararlısına karşı mücadele konusunda çiftçileri uyardılar. İlaçlamanın asla ihmal edilmemesi gerektiğini söylediler. 
    Uzmanlar, “çiftçiler süne ilaçlamasını mutlaka yapmalı. Bitişik olan tarlalarda da ilaçlama olmalı. İlaçlama bir bütün olarak yapılmalı. 
    Aksi halde istenilen sonuçlar alınamayabilir. Kaliteli buğday, kaliteli üretim ve yüksek fiyat demektir. Çiftçi buğdayını iyi fiyata satmak istiyorsa süne mücadelesini mutlaka yapmalı” dediler.

EKMEĞİMİZİN DÜŞMANI; SÜNE ZARARLISI
    Süne (Eurygaster spp.: Heteroptera-Scutelleridae), yurdumuzda buğday üretimini kalite ve kantite yönünden olumsuz yönde etkileyen ana zararlı konumundadır.  Süne yoğunluğunun yüksek olduğu yerlerde, mücadele yapılmadığı zaman; ekmeklik, makarnalık ve tohumluk yönünden özellikle buğdayda % 100’e varan oranlarda zarar oluşturabilmektedir.  Süne gerçekte bir mera zararlısıdır. Ancak mera alanlarının tarım arazisine dönüştürülmesi, uzun yıllar boyunca çok geniş alanlarda kimyasal mücadelenin yapılması sonucunda doğal dengenin bozulması, Süne’yi baskı altında tutan doğal düşmanların öldürülmesi vb. 
    Kışlamış süne ergini buğday başağında zarar yaparken nedenlerden dolayı, Süne devamlı mücadele yapılması gereken bir böcek haline gelmiştir. Eskiden karasabanla çalının etrafı dolanıp sürüm yapılırken şimdi güçlü traktörlerle çalıları devirerek toprağı işliyoruz. Böylece Sünenin doğal düşmanlarının yok olmasına sebep oluyoruz.

 

ankara polatlı haber ilçe tarım hayvancılık müdürlüğü 5 ekip uzmanlar süne kımıl mücadelesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Görev Başında Hayatını Kaybeden Askere Son Görev
Görev Başında Hayatını Kaybeden Askere Son Görev
ANAYASA MAHKEMESİ ÜYELERİ  POLATLI TARİHİ ALANLARINI GEZDİ
ANAYASA MAHKEMESİ ÜYELERİ POLATLI TARİHİ ALANLARINI GEZDİ