Borçlu Esnaflara “Sağlık” Müjdesi


Borçlu Esnaflara “Sağlık” Müjdesi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, sisteme 2 ay ve daha fazla prim borcu olan Bağ-Kur’lu esnafın, sağlık hizmeti almasını sağlayacak yeni düzenleme çalışmasının ayrıntılarını açıkladı.

Borçlu Esnaflara “Sağlık” Müjdesi
Bu içerik 777 kez okundu.


    Toplam 2.8 milyon Bağ-Kur sigortalısının 1.6 milyonunun borcu toplamda yaklaşık 13 milyar. Bağ-Kur sigortalıları ve yakınları 60 gün ve fazla prim borcu bulunduğunda sağlık hizmetlerinden yararlanamıyor. Bununla ilgili hazırlanan düzenleme başta olmak üzere Bakan Müezzinoğlu'nun güncel konulardaki sorulara verdiği yanıtlar şöyle...
1-2 AYA MECLİS'TE
    Önümüzdeki günlerde gündemimizde Bağ-Kur'lu esnafımızın sağlık hizmeti alabilmesi için bir düzenleme hazırlığı var. Çünkü özellikle 2016'nın zor koşulları veya kendi özelindeki zorluklar nedeniyle Bağ-Kur primlerini 2 ay ödeyemeyenlere 2017'nin başından itibaren sağlık hizmeti sunamıyoruz. Şimdi onlarla ilgili düzenlemenin alt yapısını hazırlıyoruz. 
    İnşallah önümüzdeki bir iki ay içinde yasalaştırmayı planlıyoruz. Herhangi bir nedenle 2 ay süresince Bağ-Kur primini ödeyemeyen esnafımız için sağlık hizmeti alabilecekleri bir düzenleme yapacağız.

ÖDEMEDİKLERİ EMEKLİLİK PRİMLERİNİ DİLEDİKLERİ ZAMAN ÖDEYEBİLECEKLER
    İlk aşamada talep halinde 12 ay ve daha fazla prim borcu olanların borçları silinip hizmetleri dondurulacak. İstedikleri zaman dondurulan hizmetlerini cari asgari ücretin yüzde 32'si üzerinden prim ödeyerek canlandırabilecekler. Gelir vergisinden muaf olanlar ve basit usulde vergi mükellefi olanlar ile tarım sigortalıların sağlık ve emeklilik primlerini ayrı ayrı ödemelerine imkan tanınacak. Yani bu sigortalılarımız yüzde 12.5 (222 TL), GSS primi ve yüzde 2 (35.5 TL) kısa vadeli sigorta kolları prim oranını zorunlu olarak ödeyecekler, emeklilik primlerini (yüzde 20/355.5 TL) ise isteğe bağlı olarak ödeyecekler. Ödemedikleri emeklilik primlerini diledikleri zaman cari asgari ücret üzerinden ödeyebilecekler.
 

SGK'DA SESSİZ DEVRİM
    SGK olarak son dönemde yaptığımız en büyük sessiz devrimi gerçekleştirdik. Tıbbi cihaz kullanan, medikal ürün kullanan, ister işitme cihazı, ister solunum cihazı ya da sonda olsun her türlü medikal cihaz kullanan hastalarımız artık medikal ürünlerini eczanelerden ilaç alır gibi hiçbir ücret ödemeden alıyor.

TÜM HAKLAR GÜVENLİ KASADA
    Çalışanların hakkı şu anda patronun kasasında, biz güvenceli bir kasada olsun istiyoruz. 1 yıl oldu tazminatımda ne birikti görüyorum. 15 yılda hangi katkı geliyor, görüyorum. Bu yetkiyi kullanmak çalışanda. Yüzde 80'inin mağdur olduğu yapıda yüzde 80'i memnun edersek, bunu yüzde 20 memnuniyete tercih ederiz.

1 AY İÇERİSİNDE YENİ ŞARTLAR NETLEŞİR
    Mevcut sistemden memnunum diyenler kalacak, risklerini de göze alacak. Yasal düzenleme olduktan sonra ilk defa işe başlayacaklar bu sisteme girmiş olacak. Süre olarak 1 ay içinde yol haritası netleşir. İtirazlar var, ama çözülemeyecek itirazlar olursa, onları da minimize ederek çözmeye çalışacağız.

ANKARA POLATLI HABER BAĞKUR ESNAF SAĞLIK MÜJDESİ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Eski Bakan ve Eski Vekil CHP’liler İle Gündemi Yorumladı
Eski Bakan ve Eski Vekil CHP’liler İle Gündemi Yorumladı
İLKÖĞRETİM HAFTASI COŞKUYLA KUTLANDI
İLKÖĞRETİM HAFTASI COŞKUYLA KUTLANDI