Milyonlarca Bağ-Kur’luya Müjde! Devlet Karşılayacak


Milyonlarca Bağ-Kur’luya Müjde! Devlet Karşılayacak

Vergi mükellefleri, esnaf ve tüccarlar, şirket ortakları gibi bağımsız çalışanlar Bağ-Kur kapsamında sigortalı sayılıyor.

Milyonlarca Bağ-Kur’luya  Müjde! Devlet Karşılayacak
Bu içerik 1512 kez okundu.

Yeni düzenlemeye göre; isteğe bağlı sigortalılar hariç Bağ-Kur kapsamındaki sigortalıların malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primlerinden, 5 puanlık kısmına isabet eden tutar Hazine tarafından karşılanacak. Bağ-Kur sigortalıları 1 Ekim 2008 tarihinden önce 24 basamak üzerinden prim öderken, artık asgari ücretle asgari ücretin 7.5 katı arasında (SGK tavan tutarı) değişen bir matrah üzerinden primlerini ödeyebiliyor.
 

2.8 MİLYON KİŞİ VAR
    Posta'nın haberine göre Türkiye'de, Bağ-Kur statüsünde, aktif sigortalı olarak 2 milyon 771 bin 372 vatandaş var. Bunlardan 1 milyon 932 bin 212'si zorunlu, 733 bin 669'u Tarım Bağ-Kur'lu, 13 bin 986'i muhtar ve 91 bin 505'i isteğe bağlı sigortalı. Mevcut yasal düzenlemelere göre; Bağ-Kurlu'lar prime esas kazancın yüzde 34.5'i oranında prim ödüyor.
Bunun; -Yüzde 20'si uzun vadeli sigorta kolları yani malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası için, Yüzde 2'si kısa vadeli sigorta kolları yani iş kazası ve meslek hastalıkları, hastalık, analık sigortası için, -Yüzde 12.5'i genel sağlık sigortası için alınıyor.
 

89 LİRA DAHA AZ VERECEK
    Yeni düzenlemeye göre; isteğe bağlı sigortalılar hariç Bağ-Kur kapsamındaki sigortalıların malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primlerinden, 5 puanlık kısmına isabet eden tutar Hazine tarafından karşılanacak. Bu yolla esnaf düzenli prim öderse her ay en az 613 lira yerine 524 lira ödeyecek. Tavandan ödeme yapan ise 4599 lira yerine 3933 lira ödeyecek.

ANKARA POLATLI HABER BAĞKUR PRİM
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ANAYASA MAHKEMESİ ÜYELERİ  POLATLI TARİHİ ALANLARINI GEZDİ
ANAYASA MAHKEMESİ ÜYELERİ POLATLI TARİHİ ALANLARINI GEZDİ
Polatlı’nın Üretici Kadınları Bakan Fakıbaba İle Görüştü
Polatlı’nın Üretici Kadınları Bakan Fakıbaba İle Görüştü