HÜKÜMET SEBZE-MEYVEDE ENFLASYONU DÜŞÜRECEK TEDBİRLERİ HAZIRLADI


HÜKÜMET SEBZE-MEYVEDE ENFLASYONU DÜŞÜRECEK TEDBİRLERİ HAZIRLADI

Türkiye Sebzeciler Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu Ali Karaca, hükümetin Ramazan ayı öncesinde gıda fiyatlarındaki dalgalanmaya karşı enfalasyon konusunda ciddi tedbirler alacağını duyurdu.

HÜKÜMET SEBZE-MEYVEDE ENFLASYONU  DÜŞÜRECEK TEDBİRLERİ HAZIRLADI
Bu içerik 602 kez okundu.

 Karaca, enflasyonu düşürmek amacıyla hazırlanan "gıda tedbirleri" paketinin hazır olduğunu söyledi. Karaca ayrıca, Ramazan arefesi ve Ramazan ayı boyunca pazarın açık olacağını söyledi.

RAMAZAN AREFESİNDE PAZARIMIZ AÇIK OLACAK
    Türkiye Sebzeciler Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu Ali Karaca, her yıl Ramazan ayı öncesinde gıdanın en çok tükeldiği dönem olması sebebiyle pazar yerinin vatandaşın rahatça alışverişini yapabilmesi için açık olacağını söyledi. 
Karaca “Her yıl olduğu gibi bu yılda vatandaşımızın ucuzv e kaliteli sebze ve meyve alabilmesine olanak sağlamak amacıyla pazar yerimiz Ramazan arefesinde açık olacak. Her zaman söylediğimiz gibi Polatlı pazarcı esnafı hemşehrilerimizin cebinden daha gazla para çıkmaması için en uygun sebze ve eyveyi tezgahlarına getirerek vatandaşımızın hizmetine sunuyor” dedi.

PLANLI BİR STRATEJİ UYGULANACAK
    Gıda enflasyonunu düşürecek ilave tedbirleri yakın zamanda devreye sokacaklarını belirten Türkiye Sebzeciler Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu Ali Karaca, “Bu kapsamda bakliyat gibi talebin kısmen de olsa ithalat ile karşılandığı ürünlerde kapsamlı bir üretim planlaması yapıldı. Başta sera teşvikleri olmak üzere taze meyve-sebze üretimini teşvik eden uygulamalar da yeni bir strateji çerçevesinde devreye girecek” dedi. Karaca, hükümetin bir yandan orta ve uzun vadeli bakış açısıyla üretimi artırmayı, üretimde sürdürülebilirliği ve gıda arz zinciri üzerindeki yapısal sorunları gidermeyi hedeflediğini de dile getirdi.

ÜRETİM ARTIŞI HEDEFLEYEN PROJELERLE RİSKLER SINIRLANACAK
    Türkiye Sebzeciler Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu Ali Karaca, hububat ve kırmızı et üretiminde artış görüldüğüne dikkati çekerek, bakliyat gibi talebin kısmen de olsa ithalat ile karşılandığı ürünlerde ise kapsamlı bir üretim planlaması yapıldığını ve bakliyat üretiminin yapılacağı havzaların belirlendiğini bildirdi.      

       Taze meyve-sebze üretimini teşvik eden uygulamaların da başta sera teşvikleri olmak üzere, yeni bir strateji çerçevesinde devreye gireceğine işaret eden Karaca, "Üretim artışı hedefleyen projeler sonuç verdikçe gıda enflasyonu kaynaklı risklerin de sınırlanması öngörülüyor." değerlendirmesinde bulundu.

LOJİSTİK SÜREÇLERE İLİŞKİN TEDBİR VE TEŞVİKLER GELİYOR
    Karaca, gıda arz zinciri üzerindeki yapısal sorunlara ilişkin çalışmalarda da hızlı ilerleme kaydedildiğini vurguladı. 
    Özellikle yaş meyve-sebze ürünlerinde hasattan tüketime kadar olan süreçte oluşan yüksek fireyi ortadan kaldırmak ve aracılık maliyetlerini makul düzeylere indirmek amacıyla Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından lojistik süreçlere yönelik kapsamlı çalışmalar yürütüldüğünü ifade eden Karaca, şöyle devam etti: "Söz konusu çalışmalar, ürünün hasat sonrasında ayıklanıp sınıflandırıldıktan sonra uygun şekilde paketlenerek nakliyesinin yapılmasını ve tüketiciye ulaşana kadar soğuk zincir içerisinde kalmasını hedefliyor. Uygulamaya ilişkin kurallar Avrupa standartlarında belirlendi ve piyasada bu standartlara uyum sağlanana kadar çeşitli teşvikler de sağlanacak. Lojistik süreçlere ilişkin tedbir ve teşvikler üreticilerin örgütlenmesini de kolaylaştıracak ve tüccara bağımlılığı azaltacak."

ANKARA POLATLI HABER ALİ KARACA PAZARCILAR FEDERASYONU
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
AK Partili Demir ve Kurmayları Yolları Denetledi
AK Partili Demir ve Kurmayları Yolları Denetledi
Aşırı Sıcaklar Tarım Sigortası Kapsamında Olmalı
Aşırı Sıcaklar Tarım Sigortası Kapsamında Olmalı