Kıdem Tazminatına Yeni Formül


Kıdem Tazminatına Yeni Formül

Türkiye'nin gündemini 40 yıldır meşgul eden kıdem tazminatı, fona dönüşecek. Bu dönüşümde 'Avusturya Modeli ‘nin esas alınması bekleniyor.

Kıdem Tazminatına Yeni Formül
Bu içerik 252 kez okundu.

Her yıla karşılık 1 aylık brüt ücret olan kıdemin yarıya düşecek olması ise işçileri tedirgin eden kısmı. Ama model, kaybın vergi teşviği ve fondan elde edilecek kazançla kapatılması üzerine kurulu.

YENİ SİSTEMDE İŞVEREN NE ÖDÜYOR?

Fon sisteminde, işverenler her ay çalışanın 'brüt ücretinin' yüzde 1.53'ü kadar fona para yatırıyor. Toplu sözleşmelerde daha yüksek oranlar belirlenebiliyor. Bu birikim, nemalandırıldığından ve vergi avantajları sağlandığından, yeni sistemde kıdem tazminatı eski sistemle aynı rakama denk geliyor. Avusturya Model’inde bir işçi 3 yılı tamamlayınca tazminatın tamamını çekebiliyor. Bu 3 yılın aynı işyerinde geçmesi ya da işten ayrılmak gerekmiyor. Üç yılın sonunda tazminatını hesapta tutmaya devam ederse, ilave vergi teşviği alıyor. Emekli olan, işten ayrıldıktan sonra 5 yıl hiç çalışmayan da fondaki parayı çekebiliyor.

MEVCUT HAKLAR NE OLACAK?

Çalışanlara üç tercih sunuldu. Eski sistemde devam etmek, eski haklarını saklı tutup, yeni dönem için yeni sisteme geçmek, eski sürelerine ait tazminatını yeni sisteme transfer ederek, yeni sisteme geçmek, geçiş süreci vergilerle teşvik edildiğinden, 2008 sonunda çalışanların yüzde 65'i yeni sisteme geçti. Bireysel kıdem tazminatı fonunu özel fon şirketleri yönetiyor. Bu şirketlerin uymaları gereken kuralları Sermaye Piyasası Kurulu belirliyor. Fon şirketini işveren ve çalışan birlikte seçiyor. Avusturya'da esnaf ve diğer bağımsız çalışanlar 1 Ocak 2008 itibarıyla kıdem fonuna dahil edildi. Memurlar fon kapsamında değil. Fon şirketleri, her yıl çalışanlara rapor gönderiyor. Raporda, fon hesabında ne kadar para biriktiği, kârlılığın ne kadar olduğu, gelecek yıllarda kâr beklentisinin ne olduğu bilgileri yer alıyor.

FON ŞİRKETİ BATARSA NE OLUR?

Çalışanların kıdem tazminatını işleten fon şirketinin batması halinde devlet, kıdem tazminatı ana para tutarını çalışana ödüyor.

ANKARA POLATLI HABER KIDEM TAZMİNATI YENİ FORMÜL
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
TARIM İŞÇİLERİNİN KALDIĞI ÇADIR KENTLER BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞİYOR!
TARIM İŞÇİLERİNİN KALDIĞI ÇADIR KENTLER BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞİYOR!
Bayram Tatilinde Trafiğe Sıkı Denetim
Bayram Tatilinde Trafiğe Sıkı Denetim