SOKAKTA ÇALIŞAN ÇOCUKLAR MERKEZİNDEN YIL SONU GÖSTERİSİ


SOKAKTA ÇALIŞAN ÇOCUKLAR MERKEZİNDEN YIL SONU GÖSTERİSİ

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, eşi Nevin Gökçek ile birlikte, Sokakta Çalışan Çocuklar Merkezi üyesi çocukların hazırladığı yılsonu gösterisine katıldı.

SOKAKTA ÇALIŞAN ÇOCUKLAR MERKEZİNDEN YIL SONU GÖSTERİSİ
Bu içerik 296 kez okundu.

Gençlik Parkı Büyük Tiyatro Salonu’nda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda, Sokakta Çalışan Çocuklar Merkezi’ne üye çocuklar, duygu dolu ve coşkulu pek çok gösteriye imza attı. Gösterilerin ardından konuşma yapan Başkan Gökçek, “Belediyemizin 23 senedir yürüttüğü projesinin meyvelerini görmek, bizi çok mutlu ediyor” diyerek, gösterilerden memnuniyetini dile getirdi.

Sokakta Çalışan Çocuklar Merkezi’ndeki eğitmenlere ve personele teşekkürlerini ileten Başkan Gökçek, şunları söyledi:“İlk belediye başkanı olduğumda, Ankara’da 'Sokakta Çocuklar Merkezi'ni derhal büyütelim ve aktif hale getirelim' demiştim. O tarihlerde Ankara’da 5 bin civarında sokakta çalışan çocuk vardı. Ankara o günden bugüne 2 kat büyüdü. Normal şartlar altında bu çocukların rakamının büyümesi gerekirdi. Allah’a hamd olsun, bu rakam 680'e indi. Sokaktaki çocuğumuzu sokaktan aldık, büyüttük. Ailesiyle küs olanları ailesiyle barıştırdık. Okula gitmeyenleri okula gönderdik. Mezun ettik, yetmedi. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin, başta Sokakta Çalışan Çocuklar Merkezi olmak birçok merkezine alıp istihdam ettik. Yani bu çocuklarımızı topluma, ailesine kazandırdık. Büyükşehir Belediyesi olarak yaptığımız yoldan, kanaldan, sudan çok daha önemli bir sosyal faaliyet yürüttük. Allah'a hamdolsun, bundan da başarılı çıktık.”

ÜLKELERİNE MİLLETLERİNE YARARLI OLURLAR

Başkan Gökçek, merkezdeki eğitmen ve personele çok önemli görevler düştüğünü belirterek,  “Şimdi Türkmen, Suriyeli, Iraklı çocuklarımıza da ev sahipliği yapıyoruz.  Arkadaşlarımızın verdiği rakamlara göre, 1100-1200 civarında yavrumuzu burada eğitiyoruz, boş bırakmıyoruz. Biraz önce onların gösterilerini gördük. Gurur duyduk, emeği geçen personel arkadaşlara teşekkür ediyorum. Onlar çok büyük bir görev yapıyorlar. Çocuklar iler ki yıllarda başarılı olurlar, ülkelerine milletlerine yararlı olurlar. Iraklı, Suriyeli çocuklarımız da inşallah büyüyene kadar tekrar ülkelerine döner, ülkelerine hizmet ederler. Biz de bu konuda katkıda bulunursak ne mutlu bize” diye konuştu.

EN ÖNEMLİ OLDUĞUNA İNANDIĞIM PROJE

Yılsonu gösterisinde konuşan Başkan Gökçek’in eşi Nevin Gökçek de Sokakta Çalışan Çocuklar Merkezi üyesi çocukların arasında olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. Büyükşehir Belediyesi’nin, önemli sosyal projelere imza attığını altını çizen Nevin Gökçek, “Bunların içinde en önemli olduğuna inandığım proje burada. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Muhteşem bir proje” dedi. Sözlerine sokakta mendil satan sürekli karşılaştığı bir çocukla yaşadığı bir hatırasını anlatarak devam eden Nevin Gökçek, “Evine gittik, durumları vahimdi. Gerçekten durumları kötüydü. Hâlbuki biz bazen bizlere bir şey satmak için yanımıza yaklaşanları, gerçekten ihtiyacı olup olmadığını bilmediğimiz için azarlıyoruz. Ama bunun yanı sıra çok ihtiyacı olan, ailesini geçindirmeye çalışan, ailelerine yer bulmaya çalışan yavrularımız var” diye konuştu.

SIĞINMACI ÇOCUKLAR DUYGULANDIRDI

Başkan Gökçek,  program süresince, çocukların gösterilerini cep telefonuyla çekerek, sık sık Twitter hesabından paylaştı. Büyükşehir Belediyesi bürokratlarının da katıldığı yılsonu gösterisinde, savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan ailelerin çocukları, gösterileriyle, katılımcılara duygusal anlar yaşattı. Suriyeli, Iraklı Türkmen çocukların, İstiklal Marşı’nın tamamını ezbere okuması, Çanakkale türküsünü hep bir ağızdan söylemesi, etkileyici şiir ve mektuplar okumaları, izleyicileri duygulandırdı.

Çocuklar, tekvando ve güreş gösterileriyle de katılımcılara güzel bir gün yaşattılar. Programda, çocukların Merkez'de yaptıkları resim ve el işlerinden oluşan çalışmalar da sergilendi.

 
ANKARA POLATLI HABER BÜYÜKŞEHİR ÇOCUKLAR SOKAKTA ÇALIŞAN
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Gıda Bakanı Fakıbaba'dan Et Fiyatlarına İlişkin Açıklama!
Gıda Bakanı Fakıbaba'dan Et Fiyatlarına İlişkin Açıklama!
TARIM İŞÇİLERİNİN KALDIĞI ÇADIR KENTLER BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞİYOR!
TARIM İŞÇİLERİNİN KALDIĞI ÇADIR KENTLER BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞİYOR!