KARACA: EKONOMİNİN LOKOMOTİFİ ESNAF UCUZ ELEKTRİK KULLANMALI


KARACA: EKONOMİNİN LOKOMOTİFİ ESNAF UCUZ ELEKTRİK KULLANMALI

Türkiye Sebzeciler Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu Başkanı Ali Karaca,Yeni reform paketi yasa taslağı kapsamında Bilim ve Sanayi Bakanlığı tarafından getirilmek istenen elektrik faturasındaki TRT payı muafiyeti konusunda açıklama yaptı.

KARACA: EKONOMİNİN LOKOMOTİFİ ESNAF UCUZ ELEKTRİK KULLANMALI
Bu içerik 524 kez okundu.

Yeni reform paketi yasa taslağı kapsamında Bilim ve Sanayi Bakanlığı tarafından getirilmek istenen elektrik faturasındaki TRT payı muafiyeti konusunda açıklama yapan Türkiye Sebzeciler Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu Başkanı Ali Karaca, 'Getirilen muafiyetlerden esnaf ve sanatkarlarımıza da yararlanmalıdır' dedi. Türkiye Sebzeciler Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu Başkanı Ali Karaca, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ile İstanul’daki toplantıda bir araya gelerek esnafın aciliyet bekleyen sorunlarını iletti. 
    Özellikle pazar yerlerindeki bir takım yanlış uygulamaların sonlandırılması noktasında hazırladığı raporu Bakan Tüfenkci’ye sunan Federasyon Başkanı Karaca, Türkiye’de milyonlarca esnafın bulunduğunu ve bu esnafların en pahalı elektriği kullandığını söyledi. Kamudaki elektrik indiriminin mutlak suretle esnaf ve sanatkarada uygulanması gerektiğini vurgulayan Türkiye Sebzeciler Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu Başkanı Ali Karaca, “Sayın Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ile esnafın yaşadığı sıkıntıları masaya yatırdık. Bakan Tüfenkci gerçekten sorunların çözümü noktasında son derece olumlu yaklaşıyor. Bu anamda kendisine şükranlarımı sunuyorum. Elektrik konusunda da gerekli çalışmanın yapılması hususunda kurmaylardıyla görüşeceğinin sözünü bize verdi” dedi. Elektrikte en yüksek faturayı esnafın ödediğini ifade eden Türkiye Sebzeciler Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu Başkanı Ali Karaca, 'Sokakları aydınlatan esnafımızın rekabet gücünün azalmaması için elektrik faturalarına özel tarifeler getirilmelidir. Elektrik tüketiminin yüzde 24'ünü esnaf ve sanatkârlar gerçekleştiriyor.  Bu da haliyle büyük bir maliyet getiriyor. Oysaki esnaf ve sanatkârın desteklenmesi ve elektriği indirimli kullanması gerekir. Yeni reform yasa tasarısında getirilmeye çalışılan elektrik faturasındaki TRT katkı payı muafiyetinden esnaf ve sanatkarlarada kolaylık sağlanması gerekir' diye konuştu. 
 

FATURA İNDİRİMLERİ  İLE ESNAFIN MALİYETİ DÜŞECEKTİR
    Özel fatura tarifeleri uygulanarak esnafın yükünün azaltılması gerektiğine vurgu yapan Türkiye Sebzeciler Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu Başkanı Ali Karaca şunları söyledi: 'Esnafın elektrik, su ve doğalgaz faturalarını yüksek ödemesi doğrudan maliyetlere yansıyor. Maliyetlerin artması da mal  ve hizmetlerin fiyatlarını olumsuz etkiliyor. Ekonominin belkemiği esnafımız biryandan AVM ve zincir marketlere karşı rekabet etmeye çalışırken diğer yandan vatandaşa uygun fiyatla satış amacıyla daha ucuza mal ve hizmet temin etmeye gayret ediyor. Bunun gerçekleşmesi de ancak maliyetin düşürebilmesiyle olabilir.'
 

ESNAFIN KORUNMASI GEREKTİĞİ UNUTULMAMALIDIR
    Esnafın önce küçük olanı koru prensibi ve anayasanın 173'ncü maddesi gereği korunmasını gerektiğini hatırlatan Türkiye Sebzeciler Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu Başkanı Ali Karaca, 'Esnaf ve sanatkârların eşitlik ilkesi gereği Sanayi Bakanlığı tarafından TBMM'ye sunulan haklardan veya benzeri indirimlerden esnaf ve sanatkarlarında faydalanabilmesi gerekir. Anayasanın 173. Maddesi Devlet, esnaf ve sanatkârı koruyucu ve destekleyici tedbirleri alır' gereği esnafımızın fatura ve vergi ödemelerine ilişkin indirimlerden, özel tarifelerden faydalanması gerekir' dedi.

ankara polatlı pazarcılar odaları federasyonu ali karaca esnaf ekonomi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
AK Partili Demir ve Kurmayları Yolları Denetledi
AK Partili Demir ve Kurmayları Yolları Denetledi
Aşırı Sıcaklar Tarım Sigortası Kapsamında Olmalı
Aşırı Sıcaklar Tarım Sigortası Kapsamında Olmalı