YA ORTA YOL BULUNSUN YADA DEVLET ÖDESİN!


YA ORTA YOL BULUNSUN YADA DEVLET ÖDESİN!

Polatlı Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İsmail Tarhan, zorunlu trafik sigortasında yaşanan sıkıntıların artık şoför camiasını yıprattığını belirterek yeni bir yöntem önerdi.

YA ORTA YOL BULUNSUN YADA DEVLET ÖDESİN!
Bu içerik 985 kez okundu.

Zorunlu trafik sigortasına tavan fiyat getirilmesine sigorta şirketlerinin tepki gösterdiğini söyleyen Polatlı Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İsmail Tarhan, 'Sigorta şirketleri artık trafik sigortasında taksit yapmıyor. Bazı şirketler de poliçe düzenlemekten imtina ediyor. Esnafımız yağmurdan kaçarken doluya tutuldu.' dedi.

SORUN ÇÖZÜME KAVUŞTURULMALI
    Sigorta şirketlerinin poliçe düzenlememelerinden dolayı 50 bin TL'ye varan cezalar kesildiğini ifade eden Polatlı Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İsmail Tarhan, 'Bu sigortayı yaptırmak esnafımız için zorunluysa sigorta şirketleri de ihtiyari olarak poliçe düzenlemekten kaçınamaz. Bu nedenle poliçe düzenlemeyen şirketleri ve acenteleri esnafımız ilgili mercilere mutlaka bildirmeli. Ayrıca taksit sorunu da en kısa sürece çözülmeli. Tıpkı tavan fiyat gibi, şirketlerin kaç taksit yapabileceği de Hazine Müsteşarlığı tarafından açıklığa kavuşturulmalı.' sözlerine yer verdi.

YENİ TAVAN UYGULAMASI 12 NİSAN 2018 E KADAR UYGULANMALI
    Zorunlu trafik sigortasında tavan fiyat uygulamasının 12 Nisan'da başladığını ve 31 Aralık 2017 tarihinde son bulacağını belirten Polatlı Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İsmail Tarhan, 'Trafik sigortası poliçeleri bir yıl için düzenleniyor. 1 Ocak 2017 tarihi ile 11 Nisan 2017 tarihi arasında poliçesi düzenlenen yüzbinlerce esnaf, yüksek fiyattan prim ödemek zorunda kalırken, 12 Nisan'dan sonra poliçesi yenilenenler çok daha ucuz fiyattan yararlandı. 
    Bu 3,5 aylık sürede mağdur olan esnafın mağduriyetinin giderilmesi için mevcut tavan fiyat uygulaması en erken 12 Nisan 2018 tarihine kadar sürdürülmeli. Böylelikle tüm sürücüler, düşük fiyattan yararlanmış olur ve haksızlığın önüne geçilmiş olur' dedi.

KALICI ÇÖZÜM BULUNMALI
    Zorunlu trafik sigortasında kalıcı bir çözümün bulunması gerektiğinin altını çizen Palandöken, 'Tavan fiyat uygulamasından esnafımız memnun ama bu uygulama, soruna geçici bir çözüm getiriyor. Tavan fiyat uygulaması sona erdiğinde sigorta şirketlerinin, bu dönemdeki zararlarını telafi etmeye çalışacaklarından ve fiyatlarda astronomik bir artış yapacaklarından endişe ediyoruz. Sorunun kalıcı olarak çözüme kavuşturulması için tüm taraflar bir araya gelmeli ve ülkemiz için en uygun sistemin kurulması için uygun zemin hazırlanmalı. Zorunlu ve kasko sigortada artık bir orta yol bulunmalı veya sigortayı devlet yapsın' şeklinde konuştu.

ESNAFIMIZ ODAYA KAYIT OLABİLMELİ
    Kayıt dışı çalışmakta olan şoför esnafının yeniden kayıt altına alınmasının güvenliğin artmasında ve kaliteli hizmete ulaşmakta önemli olduğunu belirten Polatlı Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İsmail Tarhan kayıt dışı çalışan şoförlerimizin odalara kayıtlarının yapılması için gerekli çalışmaları yürütmektedir. Daha önce meslek odalarına kayıtlı olan şoför esnafımız 2005 tarihinde yürürlüğe giren 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkârlar Meslek Kuruluşları Kanunu gereği kayıtları silindi. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı şoförlük mesleğini esnaf olarak tanımlamasına rağmen mesleği fiilen yürüten şoförlerin odalara kayıt yaptıramamaktadır. Odaya kayıtlı olmayan şoförlerin eğitim desteği alması ve denetlenebilmesi mümkün olmuyor bu yüzden meslek standartları yok oldu' dedi.

MESLEK ETİĞİ VE AHLAKI KAZANMALARI İÇİN KAYDOLABİLMELİLER
    Meslek dışı insanların şoförlük yapmasından kaynaklanan yaşanmayan istenmeyen olaylar gerçekleşmektedir diye belirten Tarhan, ' Zaman zaman herkesi derinden yaralayan ve güvenlik zafiyetini açığa vuran gasp, hırsızlık, cinayet ve taciz gibi hiç istenmeyen olayların yaşanmasını engellemek için ve şoförlük mesleğinin adını karalamaya müsaade etmemek için kayıt altına almak ve denetime tabi tutabilmek önemlidir. Vergi mükellefi olmak veya olmamak oda kaydında mesleğin belirleyici unsuru olmamalıdır. Şoförlük mesleği pratik ve teorik eğitimler ile kazanılmış, kişisel bilgi, beceri ve bedeni çalışmaya dayanan bir meslektir. Şehir içi yolcu taşımacılığında azalan güven ve hizmet kalitesindeki düşüşün önüne geçilmelidir. Meslek kuruluşlarının varlık amacına uygun olarak ?Meslek Ahlakının' üyelerine kazandırabilmek adına şoförler odalara kaydedilmedir' dedi.

ankara polatlı haber şöförler odası ismail tarhan zorunlu trafik sigortası
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ANAYASA MAHKEMESİ ÜYELERİ  POLATLI TARİHİ ALANLARINI GEZDİ
ANAYASA MAHKEMESİ ÜYELERİ POLATLI TARİHİ ALANLARINI GEZDİ
Polatlı’nın Üretici Kadınları Bakan Fakıbaba İle Görüştü
Polatlı’nın Üretici Kadınları Bakan Fakıbaba İle Görüştü