Ovacık, Belediye Meclis Üyeliği Rant Kapısı Oldu


Ovacık, Belediye Meclis Üyeliği Rant Kapısı Oldu

Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Selami Ovacık Belediye Meclis üyelerinin haksız rant elde etme çabasında olduklarını ifade ederek basın açıklanmasında bulundu.

Ovacık, Belediye Meclis  Üyeliği Rant Kapısı Oldu
Bu içerik 3601 kez okundu.


CHP İlçe Başkanı Selami Ovacık imarda yapılan değişikliklerin kamuoyuna duyurulmadığı ve Belediye Meclisi’nin artık kişiye göre imar düzenlemelerinde bulunduklarını ifade eden önemli açıklamalarda bulundu.

MEVCUT OLAN PLANLAMALAR İPTAL EDİLEREK İSTENİLEN EMSALLER ONAYLATILDI
    Ovacık; “Bölgeye ait  1/5000’lik plan 2006 yılında onaylanmış olup, 0,8 emsali öngörmektedir. 1/5000’lik plana bağlı olarak 2013 yılı Aralık ayında 1/1000 lik plan Polatlı Belediye Meclisi tarafından 1,0 emsali olarak onaylanmıştır. Mürsel Yıldızkaya’nın göreve geldiği 30 Mart 2014 tarihinde bölgeye ait emsal=1 onaylı 1000’lik plan vardı ve Büyükşehir Yasası yürürlüğe girmesine rağmen 1/1000 ölçekli imar planı, ilave imar planlarını ve bunun sonucu hazırlanacak olan uygulama parselasyon planlarını yapma ve tadil etme yetkisini İlçe Belediyelerine bırakmıştı. Hal böyle iken sadece parselasyon planlarını re’sen yani gerek kendi mühendislerine gerekse de açık ihale ile yaptırılması çok kolay ve mümkün iken ve İmar Kanunu gereği bu iş asli iken, bu bölgeye ait onaylı planları iptal etmişlerdir. Eğer emsal artışı yapmak ve belli kesimlere rant sağlamak istenirse, mevcut 1 emsali, 1.8’e çıkarmak çok zordur. Kolay olanı mevcudu iptal edip topu Büyükşehir Belediyesine atarak, Polatlı Belediyesini devreden çıkararak konuyu takip eden harita mühendisleri ve plancılar vasıtası ile 1/5000’lik planı istenilen emsalle onaylatmışlardır." ifadelerini kullandı.

İMAR PLANLARI MECLİS KARARLARI OLMAKSIZIN FORMALİTEDEN CAMLARA ASILIYOR
    Konuşmasının devamında Ovacık; “Sonrasında 1/5000 planla uygun 1/1000 planı Polatlı Belediyesi’ne onaylatmak işin kolay tarafı olmuştur. Zira Polatlı Belediyesi’nde her nedense muhalefet grubu bu konuda tam destek olmaktadır. Oysa Basri Mahallesinde, Şehitlik Kaşı Mevkii’nde, İstiklal Mahallesi’nde Hızlı Tren Bölgesi’nde emsaller önceki dönemden geldiği gibi 0,8 ve 1,0 hızla gelişen Şentepe Mahallesi’nde yıllardır 1,2 civarında mevcut durumu korumaktadır. Gülveren planı tamamlanmıştır. Belediye yönetimi bütün enerjisini Şehitlik ve Üçpınar Bölgesi’nin emsal ve rant artışına vererek belirli guruplara büyük rant sağlamak üzeredir. 
    Ancak bahsi geçen mahallelerimizde herhangi bir emsal artışını bırakın, revizyon planları dahi tamamlanmamıştır. 2006 yılında bütün meclisin oybirliği ile onayladığı ve şehrin 25 yılına hitap edecek, her yöne eşit gelişimi hedefleyen, yaşayacak nüfus kriterlerine göre hazırlanmış 1/5000’lik plan delik deşik edilmiştir. Yasal olarak usullere uygun yapılması gereken Plan askı süreçlerinde mevzuata hiçbir şekilde uyulmayarak suç işlenmiştir. Belediye de herkesin görebileceği yere asılması gereken parselasyon haritaları ortada yoktur. Encümen kararını en ücra köşede bulabildik. Dağıtım cetvelleri Plan Proje Müdürlüğü’nün odasında çekmece de saklanmıştır adeta. İmar Planları 1/1000 ölçekte paftalar halinde panolara asılması gerekirken, A3 ebattın da ve meclis karaları olmaksızın formaliteden cama asılmıştır.  Projeyi takip edenler tarafından elde edilecek rantın karşılığı olarak maliklerden arazisinin yüzde 10’u istenmiş, sadece buradan elde edilen gelir en az 80 milyon TL’dir. Arazi emsal artışından gelecek rant önceki plana göre en az iki kat artmıştır.  Yüzde 10 vermeyen şahıslara ise kendi yerlerinden değil de en uzak taraftan verilerek bu şahıslar adeta cezalandırılmıştır.  

OVACIK, POLATLI SAHİPSİZ DEĞİLDİR
    Ovacık; “Yaklaşık 48600 kişinin yaşaması düşünülen alan Yakup Çelik döneminde emsal:1 olarak düzenlenmiştir. Önceki hali 0,8 olan emsal değer 1,8 olarak düzenlenmiştir. 0,8 olan emsal ile 1000 metre karelik arsaya 7 daire sığmakta iken 1,8 emsal ile yaklaşık 15 daire sığmaktadır. Ne oldu da emsal 1,8’e çıkarıldığı iddiaları vardır. % 10 komisyona kimler tarafından organize edilmiş ve kimlere verilmiştir.  Ankara Büyükşehir ve Polatlı Belediye Meclisinden kimler bu rant paylaşımı içindedir.  Şehitlik bölgesinin özelliği nedir de emsal 1,8’e çıkarılmıştır. % 10’luk komisyonun karşılığı 283 dekardır. 283 dekarın hm olarak parasal karşılığı yaklaşık 80 ila 100 milyon. Bu paralar kimin cebine girmektedir.  Polatlı’nın en büyük rantı bu imar değişikliğinde gündeme getirilmiştir.  Bu kabul edilemez bir durumdur.  CHP İlçe Örgütü olarak bu rantın oluşmasına karşı çıkarak planın harita aşamasında ve askı süreci bitmeden imar kanununa aykırı bulduğumuzdan dolayı itiraz ettik. Ve bu itirazımızın kabul görmediği takdirde idare mahkemesine yürütmeyi durdurma istemli dava açacağız, 1/ 1000 ve 1/ 5000’lik planların iptali için. Aynı zamanda ortada dönen şaibelerle ilgili olarak Cumhuriyet Savcılığımıza suç duyurusunda bulunma ve içişleri Bakanlığından konuyla ilgili müfettiş isteme hakkımız saklıdır. Bu şaibelerle ilgili sonuna kadar gideceğimizi kamuoyuna duyurmak istiyorum. Polatlı sahipsiz değildir. Polatlı bu çarpık imar uygulamalarını hak etmiyor. Kişiler özgü imar düzenlemeleri ayyuka çıkmıştır. ” dedi.  

OVACIK, HIRSIZLIKLA EŞDEĞER BİR UYGULAMA
    Ovacık, şehitlik mahallesi adalarda kot uygulaması hiçe sayılmış ve 2 – 3 katlı imar uygulamaları binaların kot uygulamaları yanlış yerlerden alınarak kat artışları 10- 11-12 kata yükselmesini de olumsuz karşıladıklarını ifade ederek ; “Fatih mahallesi 16 Ada 17 Parsel de bulunan 6274 metrekarelik Sakarya Sitesinde, imar değişikliğine gidilerek, iki blokta altı tamamen ticari alan olmak kaydıyla 14 katlı ve toplamda 112 dairelik iki bloktan oluşan yapı izni yine şaibeli ve kabul edilemez bir durumdur. Ne oldu da 14 katlık izni verildi. Bu düzenlemeye de karşı çıkacağız. 
    Polatlı Belediyesinin elinde bulunan arsaların emsal değeri yükseltilmeden neden satışa çıkarılıyor. Burada kamu yararı olduğu için mi bu arsalarda emsal satışı olmuyor. Eski zahire borsasında depolama alanlarının bir kısmı birleştirilerek, market yapma izni verilmiştir. Adı geçen alan, depolama alanından çıkartılarak, farklı bir şekilde değerlendirilebilirdi. Gazi, Üçpınar bölgesinde imara giren alanda arazisi olan bazı Belediye Meclis üyeleri, imara uzak olan arazilerini imara yakın olan hazine arazileriyle takaslayarak, haksız yere rant elde ettikleri iddia edilmektedir. Tamamen hırsızlıkla eşdeğer bir uygulama, kesinlikle kabul edilemez bir durumdur.”  Ovacık sözlerinin son bölümünde ise CHP İlçe Teşkilatı olarak bu konunun sonuna kadar takipçisi olacaklarını ve kişiye göre imar düzenlemelerine karşı olduklarını ifade etti.

ankara polatlı haber chp ilçe başkanı selami ovacık açıklama
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ANAYASA MAHKEMESİ ÜYELERİ  POLATLI TARİHİ ALANLARINI GEZDİ
ANAYASA MAHKEMESİ ÜYELERİ POLATLI TARİHİ ALANLARINI GEZDİ
Polatlı’nın Üretici Kadınları Bakan Fakıbaba İle Görüştü
Polatlı’nın Üretici Kadınları Bakan Fakıbaba İle Görüştü