Onbinlerce Çiftçi Ankara’da Buluştu


Onbinlerce Çiftçi Ankara’da Buluştu

Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu’nun (IFAP) kuruluş tarihi olan 14 Mayıs, 1984 yılından beri her yıl ‘’Dünya Çiftçiler Günü’’ olarak kutlanıyor.

Onbinlerce Çiftçi Ankara’da Buluştu
Bu içerik 1002 kez okundu.

Bu yıl da Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin çağrısıyla Türkiye’nin birçok ilinden Ankara’ya gelen üreticiler, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nde buluştu. Üreticiye destek verilmediği belirtilen mitingde, çiftçiler özellikle gübre ve mazot konusunda devletten destek istedi.Polatlı’dan da Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin çiftçilerf günü etkinliğine Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu önderliğinde yüzlerce çiftçi de katıldı.
    Türkiye'nin dört bir yanından gelen üreticiler, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nde, Ankara Tandoğan'da yaptıkları eylemle taleplerini dile getirdi. Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) tarafından düzenlenen miting, uzun bir konserle başladı. Saat 12.00’da toplanmaya başlayan mitingde 2 saat süren konserin ardından kürsüye çıkan TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, dünyada modası geçmeyen tek şeyin tarım olduğunu söyleyerek, “Otomobil olmadan yaşayabilirsiniz ama gıdasız asla. Bu nedenle insanlar açlıktan ölüyor. Bu eşitsizlik değiştirmelidir”dedi.

ÜRETİCİNİN KIYMETİ BİLİNMİYOR
    Türkiye'de çiftçinin her türlü zorluğa ve yüksek fiyatlara rağmen üretmeye devam ettiğine dikkat çeken Bayraktar, “Tarım sektörü bunla yetmezmiş gibi ihracat yapıyor. Peki çiftçimiz bundan yararlanabiliyor mu? Bizim üretmekle sorunumuz yok yeterli destek verilirse, sorunlarınız çözülürse diğer ülkelerle yarışırız. Bu ülkede çiftçimizin kıymeti bilinmiyor” diye konuştu. Çiftçinin verdiği emeğin karşılığını alamadığına dikkat çeken Bayraktar, “Benim 1 liraya sattığımı tüketici 5 liraya alıyor. Döktüğümüz alın terinin karşılığını alamıyoruz. Artık buğday ithal etmek istemiyoruz. Bu nedenle ucuz gübre, ucuz mazot istiyoruz” diye taleplerini dile getirdi.

ankara polatlı haber çiftçiler günü ziraat odası
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
TARIM İŞÇİLERİNİN KALDIĞI ÇADIR KENTLER BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞİYOR!
TARIM İŞÇİLERİNİN KALDIĞI ÇADIR KENTLER BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞİYOR!
Bayram Tatilinde Trafiğe Sıkı Denetim
Bayram Tatilinde Trafiğe Sıkı Denetim