BAHAR ALERJİSİ KABUSU BAŞLADI


BAHAR ALERJİSİ KABUSU BAŞLADI

Bahar mevsimini ve beraberinde getirdiği ılık havaları karşıladık. Isınan havalarla birlikte sokaklarda, parklarda ve bahçelerde geçirilen süre de arttı.

BAHAR ALERJİSİ KABUSU BAŞLADI
Bu içerik 248 kez okundu.

Tabii bu durum da bazı alerjik problemlerin yaşanmasına yol açtı. Bilhassa etrafa yayılan bitki polenleri, başta çocuklar ve alerjik rinit hastaları olmak üzere birçok kişiyi olumsuz yönde etkiliyor. Bu polenlerin havaya yayılması hapşırma, burunda kaşıntı, gözlerde yanma ve sulanma gibi alerjik bulguların ortaya çıkmasına neden oluyor.

KAPALI ALANLARDA ÇALIŞANLAR DA RİSK ALTINDA

Alerjik vakaların günümüzdeki görülme sıklığı, küresel ısınmaya paralel olarak artıyor. Bilhassa kişilerin plaza ve ofis gibi kapalı alanlarda çalışır olmaları alerjik rinit oluşumunu tetikleyen faktörlerin başında geliyor. Açık alanlardan kapalı ve kalabalık mekanlara geçiş yapılması ve bu mekanlardaki akarların mevcut sayısının artması alerjik rinit hastalığının yayılışını hızlandırıyor. Bunların yanı sıra sokaklarda ve caddelerde maruz kalınan egzoz ve kirli hava etkileri de alerji vakalarında artış yaşanmasının sebepleri arasında yer alıyor.

BAZI PRATİK ÖNERİLER ALERJİ HASTALARININ HAYATINI KOLAYLAŞTIRIYOR

Çalışanların iş ortamında dikkat edeceği bazı hususlar bu kişilerin önemli oranda hayatlarını kolaylaştırabilir. Bu hususların başında mümkün olduğunca klima kullanılmaması gelir. Fakat alerjik riniti bulunan hastaların klimalı ortamda bulunmaları zorunluysa, kullanılan klimanın polen filtreli olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca bu filtreler sık sık temizletilmelidir. Böylelikle dışarıdan gelen toz ve polenlerin önüne geçilebilir. Ofisin havalandırılma işlemi ise yalnızca belli saatlerde yapılmalı, özellikle rüzgarlı havaların hakim olduğu günlerde polenlerden korunabilmek için ofis camları kapalı tutulmalıdır. Ofis ortamında kesinlikle sigara içilmemelidir. Tabii ki ofisteki çalışma masasının, dolapların ve rafların temizliği ve sık sık tozlarının alınması da alerjik riniti olan hastalar için oldukça önem taşıyor. Bitki ve çiçekler de alerjik rinite zemin hazırladığından ofis ortamında bulundurulmaması gerekiyor. Alerjik rinit hastalarının ofis koşullarına dikkat ettiği kadar, ev ve araç ortamlarına da özen göstermeleri gerektiği unutulmamalıdır.

ALERJİDEN KORUNMAYA, ALERJENLERDEN UZAK DURMAKLA BAŞLAYIN!

Alerjik rinitten korunmaya öncelikle, bu probleme zemin hazırlayan faktörlerden uzak durarak başlanmalıdır. Ancak kişinin etrafında bulunan etkenlerin yaygın olması sebebiyle korunma işlemi sanıldığı kadar kolay olmaz. Alerjik rinitten korunmak zorlu bir durum olsa da alınacak bazı önlemlerle problem hafifletilebilir. Alerjik riniti olan kişiler için bulundukları ortamın nem ve ısı ayarı da bir hayli önem taşır. Bu kişiler, ev ve ofislerinde nemli bir ortam yaratabilmek için buharlı oda nemlendiricileri kullanabilir. Halı, kilim, battaniye gibi eşyalar çok yoğun akar barındırabilme özelliği taşır. Bu nedenle alerjik rinit hastaları yaşam alanlarında bu gibi eşyaları barındırmamaya özen göstermelidir. Ayrıca alerjiye yol açabildiğinden ev ve ofis ortamlarında evcil hayvan beslenmemelidir. Bitkiler ve çiçeklerde çok fazla küf bulunur. Bu küfler çevreye yayıldığında alerjileri tetikleyebilir. Bu nedenle ev ve ofislerde olabildiğince az bitki bulundurulmalıdır. Alerjik rinit veya alerji şikayetleri bulunan kişiler bu uygulamalardan önce bir uzmana başvurmalıdır. Uzman hekim, değerlendirmeleri ve alerjenleri tespitinden sonra uygun bir tedavi yolu çizmelidir. Hekim tavsiyeli ilaçlar da düzenli olarak kullanılmalıdır.

ANKARA POLATLI HABER ALERJİ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
HABERİMİZ DSİ’Yİ HAREKET GEÇİRDİ SAKARYA  NEHRİ ÜZERİNDEKİ BENTLER YIKILIYOR
HABERİMİZ DSİ’Yİ HAREKET GEÇİRDİ SAKARYA NEHRİ ÜZERİNDEKİ BENTLER YIKILIYOR
Ticaret Odası’ndan Üyelerine BP ile İndirimli Akaryakıt Kolaylığı
Ticaret Odası’ndan Üyelerine BP ile İndirimli Akaryakıt Kolaylığı