300 BAŞVURU 199 KABUL


300 BAŞVURU 199 KABUL

Bitkisel, hayvansal ve aracılık projeleri için Polatlı’da 300 genç çiftçi hibe desteği İçin başvuru yaptı. Ancak geçen yıla göre başvuru sayısı bir hayli düştü

300 BAŞVURU 199 KABUL
Bu içerik 1532 kez okundu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ilk kez geçen yıl başlattığı ve hem tarımsal üretemi artırmak hemde tarımın geleceği olan gençleri tarıma yönlendirmek amacıyla verilen 30 bin TL’lik genç çiftçi hibe desteği programının 2017 yılı başvuru sonuçları açıklandı. Polatlı’da bu yıl genç çiftçi hibe desteğine 300 başvuru oldu. Bu 300 başvurudan 199 genç çiftçinin başvuruna onay çıktı. 
    Gıda, Tarım ve Hayvancılık Polatlı İlçe Müdürü Burhanettin Sütçü başkanlığında komisyon incelemesi sonucu yapılan 300 başvurudan evraklarını ve projelerini hazırlayarak gerekli şartları yerine getiren 199 genç çiftçiye hibe desteği verilmesine karar verildi.

BAŞVURU GEÇEN YILA GÖRE NEDEN AZALDI?
    Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bu yıl genç çiftçi hibe desteği programında bir ilki uyguladı. Genç çiftçi desteğine başvuranların eşlerinin çalışması halinde hibe desteğinden faydalanamayacağına yönelik hüküm sebebiyle geçtiğimiz yıl hibe desteği için başvuran bin 300 Polatlılı genç çiftçinin sayısında da ciddi bir düşüş yaşandı. 
    Bu yıl Polatlı’da 30 bin TL’lik genç çiftçi hibe destek programına başvuranların sayısı 300 oldu. Bu düşüşün en belirgin sebebinin hibe desteğine başvuran çiftçilerin eşlerinin çalışıyor olması olduğunu söyleyen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Polatlı İlçe Müdürü Burhanettin Sütçü “Bize evrağını getirerek tüm işlemlerini tamamlayan 199 genç çiftçimize bitkisel, hayvansal ve arıcılık sökterlerinde kullanılmak üzere 30 bin liralık hibe desteğinin onayını verdik. 
    Bu yıl genç çiftçi hibe desteği kapsamında toplamda 5 milyon 970 bin liralık bir hibe desteği Polatlı’daki tarımsal üretimde kullanılmak üzere hibe olarak verilecek” şeklinde konuştu.

GENÇ ÇİFTÇİLERE  151 BİN BAŞ HAYVAN DAĞITILACAK
    Genç Çiftçi Hibe Desteği Programı kapsamında bu yıl genç çiftçilere 151 bin baş hayvan dağıtılacak. 2016-2018 yıllarını kapsayacak genç çiftçi projelerine 30 bin lira hibe verilmesini öngören Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programı’nın 2017 yılı başvuruları sona erdi. İlk kez 2016’da uygulanan hibe desteği için geçen yıl 397 bin genç çiftçi başvurmuştu. Bu çiftçilerden 14 bin 790 çiftçinin projesi kabul edildi.
    Bu yıl şartların zorlaştırılması nedeniyle başvuranların son gününe kadar 195 bin kişi başvuruda bulundu. Böylece geçen yıla göre hibe desteği almak için proje başvurusu yapanların sayısı yüzde 50 azaldı. Cuma günü yapılan başvurularla sayının 200 bini aşması bekleniyor. Destek verilecek çiftçi sayısı ise 16 bin 100 olarak belirlendi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programı kapsamında 16 bin 100 çiftçiye 483 milyon lira hibe desteği verileceğini açıkladı. Geçen yıl yaklaşık 15 bin genç çiftçiye çeşitli projeleri karşılığı olarak 450 milyon liralık hibe kullandırdıklarını hatırlatan Çelik, bu sene için ise programın bütçesini 483 milyon lira olarak belirlediklerini ve bu kaynağı 16 bin 100 genç çiftçi için kullandıracaklarını ifade etti. Çelik’in açıklamalarına göre, 4 Mayıs itibariyle yaklaşık 195 bin başvuru yapıldı.

GENÇ ÇİFTÇİLERE  151 BİN BAŞ HAYVAN VERİLECEK
    Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, bu yılki bütçenin 330 milyon liralık kısmını en az 11 bin genç çiftçiye, büyükbaş ve küçükbaş projeleri kapsamında vermeyi planladıklarının altını çizerek, bu kapsamda genç çiftçilere manda dâhil en az 51 bin büyükbaş ve 100 bin küçükbaş hayvan dağıtılacağını bildirdi.
Hayvanların geçen yıl olduğu gibi Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) tarafından temin edileceğine dikkati çeken Çelik, “Bütçenin kalan diğer kısmı ise ana hatlarıyla ağıl ve ahır yapımı ile arıcılık, kanatlı, ipek böceği yetiştiriciliği, meyvecilik, seracılık ile tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği konularında verilecek. Bu yıl, diğer yıldan farklı olarak en az bin adet modüler sistem büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık tesisi yapımı konusu da projeler içerisinde yer alacak ve ayrıca genç çiftçilerin finans ihtiyacını gidermek amacıyla Tarım Kredi Kooperatifl eri Merkez Birliği tarafından daha etkin kredi kullanımı ve anahtar teslim proje gerçekleştirmeleri sağlanacak” bilgisini verdi.

BAŞVURULAR KOMİSYONLARDA DEĞPERLENDİRİLDİ
    Başvurular, Polatlı Kaymakamı Mahmut Nedim Tunçer nezdinde  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Polatlı İlçe Müdürü Burhanettin Sütçü başkanlığında komisyon değerlendirdi. Değerlendirme sonunda belirlenen genç çiftçilerle hibe sözleşmeleri, bakanlığın il ve ilçe müdürlüklerince imzalanacak ve projelerin uygulanmasına başlanacak.

ankara polatlı haber genç çiftçi hibe destek
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Bayram Tatilinde Trafiğe Sıkı Denetim
Bayram Tatilinde Trafiğe Sıkı Denetim
Selami Ovacık’tan 17 Ağustos Mesajı
Selami Ovacık’tan 17 Ağustos Mesajı