Trafik Sigortasındaki Düzenleme Yetersiz


Trafik Sigortasındaki Düzenleme Yetersiz

Polatlı Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İsmail Tarhan, Hükümetin ticari araçlara yörelik attığı bu adımın son derece önemli olduğunu vurgu yaptı.

Trafik Sigortasındaki Düzenleme Yetersiz
Bu içerik 439 kez okundu.

Polatlı Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İsmail Tarhan, 1997 Model ve daha eski taşıtların hurdaya ayrılarak tescil kaydının silinmesi durumunda, ödenmemiş olan vergi cezaları ile tescil plakasına kesilen idari para cezalarının tahsilinden vazgeçilmesinin şoför esnafını oldukça rahatlatacağını söyledi. “Polatlı’da gerek servis gerekse taksi gibi pek çok sektördeki esnaflarımız ÖTV indirimi sayesinde yeni araçlarına kavuştular. Bu hem otomotiv sektörüne hem de bizim ulaşım sektörümüze ciddi hareketlilik getirdi” diyen Oda Başkanı Tarhan, Hükümetin ticari araçlara yörelik attığı bu adımın son derece önemli olduğunu vurgu yaptı.

TARHAN: TRAFİK SİGORTASINDA İSTEDİĞİMİZ OLMADI

    Polatlı Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İsmail Tarhan, dömeni Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’a sundukları raporda yer aldığı gibi her ile ve taşralara ayrı sigorta primi getirilmesine yönelik tekliflerinin şu anda zorunlu trafik sigortasında uygulanan sistem olduğunu ancak bunun yeterli olmadığını söyledi. Tarhan “Mutlaka hükümetin milyonlarca ticari araç sahibini rahatlatacak daha somut adımlar atmalı ve gerekli adeleti saglamalı. Yani Bursa’da yada Erzincan’da çalışan bir taksi yada servis aracı ile Polatlı gibi taşra bir şehirde çalışan ticari araçlar arasında mutlaka hem prim farkı olmalı hem de bu konuda ciddi bir adalet sağlanmalı. Çünkü sektöre baktığımızda örneğin Polatlı’da bir taksici ortalama günde 10 lira kazanıyorsa Ankara’da yada Bursa gibi illerde bu oran 100 liraya çıkar. Doğal olarak bu adaletsizliğin ortadan kalkması konusunda hükümetimize verdiğimiz raporumuzun mutlaka yürürlüğe sokulması gerekiyor. Aksi takdirde giderek maliyetin arttığı ticari ulaşım sektörü daha ciddi sorunlarla karşı karşıya kalacaktır ” diye konuştu.

ÖTV İNDİRİMİ VE HURDA YASASI ŞOFÖR ESNAFI İÇİN PİYANGO
    Bazı alacakların yeniden yapılandırılması İle bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair Kanun Teklifinin TBMM Başkanlığına sunulmasını değerlendiren Polatlı Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İsmail Tarhan, “Hem çevre kirliliğinin önlenmesi hem de ekonomiye katkı sağlanması bakımından bu tasarı şoför esnafımız için çok önemli. Maliye Bakanlığının hurda yasası ile ilgili bu önemli düzenlemesini uzun bir zamandan beri bekliyorduk. Çünkü kanun tasarısının yasalaşması ile takozda ve otoparklarda bekleyen binlerce araç ekonomiye kazandırılacak. Halen ticari araçlarını yenileyen esnafımız için ÖTV indirimi devam ettiği için hurda araç kanunu şoför esnafımıza bir piyango gibi olacak. 
    Ticari araçlarımızın yenilenmesi için bu fırsatı esnafımızın iyi değerlendirmesi gerekir. Kısa sürede kanunun yasalaşması ile piyasalarda büyük bir hareketlenme olmasını bekliyoruz. Hem de çalışamaz durumda olan şoför esnafımız yeniden işine odaklanarak çalışmaya başlayacaktır” dedi.

ŞOFÖR ESNAFIMIZ NEFES ALACAK
            Yeni düzenleme ile şoför esnafının az da olsa nefes alacağını, binlerce şoför esnafının imkânsızlıklar sebebiyle yapamadığı mesleğini yeniden yapmasına imkân tanıyacağını belirten Polatlı Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İsmail Tarhan, “Şoför esnafımız hiç kuşkusuz ekonomik sıkıntı içerisinde ayakta kalmaya çalışıyor. Alınan bu karar esnafımız için çok önemli ve olumludur. Karar ile eski hurda araçlar ekonomiye kazandırılmış olacak. Çünkü ülke olarak hurda ihtiyacımızı Çin’den ithal yoluyla gideriyoruz. Hatta her yıl demir-çelik hurdası için 9 milyar dolara yakın bir ithalat yapılmaktadır. Düzenleme ile hurda ithalatının önüne geçilmiş olacak ve dövizimiz dışarı gitmeyecek” diye konuştu.

YAŞLI ARAÇLARDA TAKOGRAF ZORUNLULUĞUNA ESNEKLİK ŞART
    Takograf Cihazları Muayene ve Damgalama Yönetmeliğinin mevcut haliyle sektör açısından yüksek maliyet oluşturmasının yanı sıra ülke ekonomisinin gerçekleriyle de örtüşmediğini savunan Polatlı Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İsmail Tarhan, “Bir dijital takografın piyasa değeri 2-3 bin lira civarında. Hurdaya ayrılma yaşına gelen araçlara 2-3 bin lira harcanarak dijital takograf takmak ekonomiye ve şoför esnafımıza büyük zarar veriyor. 1996-1997 model binlerce otobüs ve kamyonlar takografını dijital tokograflarla değiştirme sorunu yaşıyor. Şimdilik bu sorunu geçici de olsa aşmış bulunuyoruz. Ancak 1996-1997 model araçlarda bu zorunluluk tamamen kaldırılarak esneklik getirilmeli ve dijital takograf hurdaya ayrılma yaşına gelmiş araçlarda zorunlu olmamalıdır. Ekonomik sıkıntı içerisinde ayakta kaymaya çalışan aracının hurdaya ayrılma yaşına gelmiş ve hurda yaşına 2-3 yıl kalan şoför esnafı dijital takograf zorunluluğu kaldırılmalıdır” şeklinde konuştu.    

ANKARA POLATLI HABER ŞÖFÖRLER ODASI İSMAİL TARHAN HURDA ARAÇ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
TARIM İŞÇİLERİNİN KALDIĞI ÇADIR KENTLER BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞİYOR!
TARIM İŞÇİLERİNİN KALDIĞI ÇADIR KENTLER BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞİYOR!
Bayram Tatilinde Trafiğe Sıkı Denetim
Bayram Tatilinde Trafiğe Sıkı Denetim