Polatlı’da Sanayi Yatırımının Güçlenmesi İçin Önemli Reformlar Uygulamaya Girecek


Polatlı’da Sanayi Yatırımının Güçlenmesi İçin Önemli Reformlar Uygulamaya Girecek

Üzerinde bir yıldır çalışılan 77 maddelik Üretim Reform Paketi'nin bugün komisyonda sunumu yapılacak; mayıs ayı içinde de Meclis'ten geçmesi bekleniyor.

Polatlı’da Sanayi Yatırımının Güçlenmesi  İçin Önemli Reformlar Uygulamaya Girecek
Bu içerik 1858 kez okundu.

Bu özellikle Polatlı’nın sanayi gelişiminin sağlanmaya çalışıldığı Polatlı Organize Sanayi Bölgesi ve Polatlı Ticaret Odası Organize Sanayi Bölgesi için çok büyük yenilikleri barındırıyor. Aynı zamanda Yeni Sanayi olarak bilinen küçük sanayining elişmesi ve daha geniş alanlara açılması noktasında da ciddi avantajlar sağlayacak.
Çalışmaları 1 yıldır devam eden Üretim Reformu Paketi, dün itibarıyla TBMM’ye gönderilecek hale geldi. Yeni reform paketi ile birlikte sanayi sicil belgesine sahip işletmelerin elektrik tüketimlerinden yüzde 2’lik TRT payı alınmayacak. Aynı belgeye sahip sanayiciler, emlak vergisi de ödemeyecek. Paketle birlikte, şehir içinde kalan sanayi siteleri de şehir dışına taşınacak, bu kapsamda 63 bin 649 işletmenin taşınması için gerekli yatırım 19 milyar lira olarak hesaplanıyor.
    Üretim Reform Paketi'ne ilişkin bilgi vermek amacıyla basın toplantısı düzenleyen Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, yaklaşık 1 yıldır üzerinde çalıştıkları 77 maddelik Üretim Reform Paketi'ni tüm ilgili STK’lar ve kuruluşların görüşlerini alarak hazırladıklarını belirtti. Özlü, bugün TBMM Sanayi Komisyonunda paketin sunumunu yapacaklarını ve mayıs ayı içinde de Meclis'ten geçirmeyi hedeflediklerini söyledi. Paketin üreticiyi destekleyen kapsamlı bir çalışma olduğunu ifade eden Özlü, paketle öncelikle sanayicinin mali yüklerini azaltmayı hedeflediklerini söyledi.

TRT PAYINI KALKIYOR!
    Yeni reform paketiyle birlikte sanayi sicil belgesine sahip işletmelerin elektrik tüketimlerinden yüzde 2’lik TRT payı alınmayacak. 2015 yılında sanayicilerin TRT payı ödemesi 344.2 milyon TL idi. TRT’nin bu kapsamda desteksiz kalmayacağını belirtilirken, TRT’ye sanayici katkı vermeyecek. Bunu şans oyunlarından sağlayacak.

KENT İÇİNDE KALAN SANAYİ SİTELERİ TAŞINACAK
    Yerel değerlendirme sonucunda taşınması muhtemel 135 sanayi sitesinde bulunan 63 bin 649 adet işyerinin toplam maliyeti 19 milyar 718 milyon TL. Yerleşim alanları içerisinde bulunan sanayi sitelerinin ve sanayi işletmelerinin yerleşim alanı dışına taşınması için taşınma masrafl arı kredi ile desteklenecek. Bu kapsamda sanayi sitesi yapı kooperatifl erince, il özel idarelerince, büyükşehir belediyelerince veya belediyelerce yapılacak sanayi sitelerinin idari ve sosyal tesis binaları, arsa bedelleri, mülkiyetin edinilmesi masrafl arı ile altyapı ve üstyapı yatırımlarının tamamına kadar olan kısmının mimarlık ve mühendislik hizmetleri dahil kredi ile desteklenmesi hususları bakanlığın görevleri arasına dahil ediliyor.

YÜKSEK PARSEL FİYATLARINA DÜZENLEME GELİYOR
    Bakan Özlü, bazı OSB’lerde sanayi parseli birim fiyatının yüksekliğinden kaynaklı girişimcilerin yatırımlarını gerçekleştiremediğini ve bu kapsamda yüksek maliyetli arsa bedellerine bir üst limit getirileceğini açıkladı. OSB’lerde maliyetlere en fazla yüzde 25 kar konulup satış yapılacağını anlatan Bakan Özlü, “Burada üst limit getiriyoruz. Yatırımcılar tapularını teminat olarak gösterebilecekler. Yatırım yapılmayan parsellerin üretime kazandırılmasını amaçlıyoruz. Üretim yapılmayanları geri alacağız ve başka girişimciye vereceğiz” dedi. Faaliyete geçmeyen sanayi parselinin 200’den fazla olduğunu belirten Özlü, 3 yıldan fazla yatırım yapılmamış ise bu parsellerin geri alınacağını söyledi.

OSB’LERE GYO KURMA HAKKI GETİRİLİYOR
    OSB’lere gayrimenkul yatırım ortaklıkları( GYO) kurma hakkı getirildiğini de ifade eden Özlü, “Sanayi parseli almak istemeyebilir sanayicimiz. Bunu yapmak isteyen sanayicilerimiz ise GYD şirketi kuracaklar ve kiralama yapabilecekler. Sanayicimizi mülk edinme ve sanayi parseli alma zorunluluğundan kurtarıyoruz. Kısmen ve bedelsiz arazi tahsisine başlıyoruz. Bakanlar Kurulu kararı ile belirlenmesini istiyoruz” dedi. Doğalgaz dağıtım lisans kapsamı içerisinde yer alan OSB’lerin talebi halinde doğalgaz altyapı ihtiyaçları lisans sahibi dağıtım şirketleri tarafından karşılanacak. Ayrıca, 300 OSB’nin sadece 8 tanesinde demiryolu bağlantısı olduğunu belirten Özlü, diğerlerine de bağlanması için çaba göstereceklerini söyledi.

YURTDIŞINDA  OSB KURMA İMKANI GETİRİLDİ
    Islah OSB uygulamasına tekrar başlandığını da açıklayan Bakan Özlü, yurtdışında OSB kurma imkanı getirdiklerini söyledi. Bu konuda Bakanlar Kurulu’ndan yetki aldıklarını belirten Özlü, “Başarılı uygulama gösteren OSB’ler yurtdışında da OSB kurabilecekler” dedi. Özlü, OSB, endüstri bölgesi, teknoloji geliştirme bölgesi, serbest bölge ve sanayi siteleri için uygun sanayi alanları belirlemek ve bu alanlardan uygun görülenlerin altyapısını yapmak için bakanlık olarak yetki aldıklarını belirtti.
    Paket kapsamında bilimsel araştırma projelerinde çalışan öğrencilerin burs imkanları attırılıyor. Üniversitelerde sanayiye yönelik araştırma yapanların ve yenilikçi projelerin desteklenmesi adına, YÖK izniyle Teknoloji Transfer Ofisi kurulacak, yurtdışında araştırma yapmak isteyen çalışanlara ücretli araştırma izni verilecek ve doktora sonrası araştırmacıların istihdam edilmesinin önü açılacak. Yükseköğretim kalite, danışma ve koordinasyon kurulları kurulacak. Nitelikli iş gücü istihdamını arttırma hedefi doğrultursunda, üniversitelerin fen bilimleri ile mühendislik bilimlerinde okuyan öğrenciler eğitimlerinin en az bir yarı yılını işyerlerinde yapacaklar. OSB içindeki meslek yüksek okullarında okuyan her bir öğrenci için eğitim desteği verilecek ve OSB içinde yapılacak endüstri meslek lisesi binaları için kredi ayrılacak.

HAFTA SONU ÇALIŞMA İZNİ KALDIRILIYOR
    Sanayi işletmelerinin her yıl hafta tatili günlerinde çalışabilmek için belediyelerden, hafta sonu çalışma ruhsatı almalarının zorunlu olmasının sanayici açısından ek mali yük getirdiği gerekçesiyle hafta sonu çalışma için belediyelerden artık izin almak zorunda kalınmayacağını açıklayan Bakan Özlü, bu düzenlemeyle, 233 milyon TL’nin sanayicinin cebinde kalacağını aktardu. İlgili kanunun uygulama alanı sanayi işletmeleri haricinde uygulanmayacak.

PLANLI SANAYİ ALANLARI İÇİN OT BEDELİ KALDIRILIYOR
    Yeni reform paketiyle, Bakanlığın talebi üzerinde endüstri bölgeleri, teknoloji geliştirme bölgeleri, organize sanayi bölgeleri, serbest bölgeler ve taşınacak sanayi siteleri için ihtiyaç duyulan alanların vasıf değişikliğinin yapılması ve bu değişiklik için ot bedeli ödenmemesi kararlaştırıldı.
Sanayi sicili almış her sanayici için emlak 
vergisi kaldırılıyor
    Endüstri bölgeleri, teknoloji geliştirme bölgeleri, organize sanayi bölgeleri, serbest bölgeler ve sanayi sitelerinde yer alan binalar emlak vergisinden muaf tutulacak. Bu düzenlemeyle OSB’ler için yıllık mali etki miktarı 360 milyon lirayı geçerken, sanayi siteleri için bu tutar 127 milyon lira olacak. Büyük yatırımlar için sanayici tarafından yönetilecek alanlar kapsamında Endüstri Bölgeleri Kanunu'na göre kurulan ve işletilen, mevcut en iyi teknikleri kullanan endüstri bölgelerinin kıyılarda kurulabilmesine imkan tanınıyor. Özlü, arazi şartlarının uygun olmadığı yerlerde denizlerin doldurularak ada kurulmasının önünü açtıklarını belirtti.

OSBÜK GÜÇLENİYOR
    OSBÜK’e özel hukuk tüzel kişiliği verilerek kurumsal yapısının güçlendirileceğini de belirten Sanayi Bakanı Özlü, “Sicil alan OSB’lerin OSBÜK’e üye olması zorunluluğunu getiriyoruz. OSBÜK, özel hukuk tüzel kişiliği olarak tanımlanmış, organları belirlenmiş, teşkilat şeması ve kadrosunun bakanlık onayı ile oluşacağı ve genel sekreterinin, OSBÜK Genel Kurulu tarafından bakanlığın uygun görüşü alınarak atanacağı düzenlendi. Ayrıca, tüzel kişilik kazanan tüm OSB’lerin, OSBÜK’e üyeliği ve belirlenen aidatı ödemeleri zorunlu tutuldu” diye konuştu.

ANKARA POLATLI HABER OSB YATIRIM REFORM
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
AK Partili Demir ve Kurmayları Yolları Denetledi
AK Partili Demir ve Kurmayları Yolları Denetledi
Aşırı Sıcaklar Tarım Sigortası Kapsamında Olmalı
Aşırı Sıcaklar Tarım Sigortası Kapsamında Olmalı