Kırkımcılar Yarışmaya Hazır


Kırkımcılar Yarışmaya Hazır

Makineli Küçükbaş Hayvan Kırkımcıları, 2. Ulusal Kırkım Şampiyonası'nda kıyasıya yarışacak.

Kırkımcılar Yarışmaya Hazır
Bu içerik 830 kez okundu.

 Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Dairesi Başkanlığı tarafından geçtiğimiz yıl Türkiye'de ilk defa gerçekleşen Ulusal Kırkım Şampiyonası'nın 2'ncisi 20-21 Mayıs 2017 tarihleri arasında Ankara Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenecek.  Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Dairesi Başkanlığı geçtiğimiz yıl Ankara Beypazarı'nda gerçekleştirdiği Türkiye'nin ilk Ulusal Kırkım Şampiyonası'nın 2'ncisini bu yıl Ankara Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenleyecek. 20 ve 21 Mayıs 2017 tarihlerinde düzenlenecek ve 2 gün boyunca sürecek karşılaşmada makineli küçükbaş hayvan kırkımı yapan kırkımcılar yarışacak.
 

ANKARA'NIN MERKEZİ'NE İNİYOR 
    Türkiye'de geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen Ulusal Kırkım Şampiyonası'na Türkiye'nin 7 bölgesinden katılım gerçekleştiğini dile getiren Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Dairesi Başkanı Özgür Güven, "Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak, 2 senedir makineli kırkım eğitimleri veriyoruz ve bu kapsamda kırkım makinelerini de bazı kırkımcılarımıza hibe ettik. 
    Geçen yıl Ankara Beypazarı'nda düzenlenen şampiyonaya da 7 bölgeden katılım vardı ancak biz bu yıl şampiyonayı Ankara'nın merkezine indiriyoruz. Bu sayede, sadece kırkımla ilgilenenlerin değil, vatandaşlarımızın da bu şampiyonayı, bu eğlenceyi görmesini istiyoruz" dedi.  

TÜRKİYE'NİN HER YERİNDEN KATILIMCILAR BAŞVURUYOR 
    Bu yıl düzenlenecek 2. şampiyona için şimdiden başvuruların aylar öncesinden başladığını söyleyen Güven, "Kırkımcılarımız da bu yıl için çok heyecanlı ve iddialı. 
    Aylar öncesinden başvuru yapmaya başladılar. Şampiyona, adından da anlaşılacağı gibi bu yıl da ulusal olacak ve Türkiye'nin her bölgesinden kendine güvenen tüm kırkımcılarımıza açık olacak. Bu kapsamda Ankara dışından da çok sayıda başvuru alıyoruz. Geçen yıl erkek kategorisinde birincilik Gaziantep'e gitmişti. Bu yıl hangi illerden hangi kırkımcılarımız birinciliği sırtlayacak biz de sabırsızlıkla bekliyoruz" ifadelerine yer verdi.  

DERECEYE GİRENLER TEKLİF ALIYOR
    Türkiye’de ilk kez düzenlenen Ulusal Kırkım Şampiyonası'ndan 7-8 ay sonrasında Yeni Zelanda ve Avustralya'dan dereceye giren kırkımcılara iş teklifi geldiğini ve bu tekliflerin kendilerini de heyecanlandırdığını hatırlatan Güven, “Bildiğiniz üzere kırkım yaz aylarında yapılan bir işlemdir. Kırkımcılarımıza kışın da çalışabilecekleri bir imkan sunmak bizlerin de düşüncesindeydi. Yapılan şampiyona sonrasında mevsimin ülkemizin tersine yaşandığı Yeni Zelanda ve Avustralya’dan kırkımcılarımıza iş teklifi gelmesi bizleri çok heyecanlandırdı. Bu ülkelerde kırkım, aralık ayında başlıyor. Bu sayede kırkımcılarımız ülkemizde kırkım yapılmayan aylarda da bu ülkelerde çalışıp gelir elde edecek. Hem de orada yaşadıkları deneyimlerle Türkiye’ye dönerek, ülkemizde yapılan kırkımcılığa da katkı sağlayacak. Biz, bu yıl yine dünya standartlarında kırkım yapan arkadaşlarımızın yurtdışından çağırılacağına inanıyoruz. Gitmek isteyen kırkımcılarımıza bizler de belediye olarak destek olmaktan gurur duyarız” diye konuştu.

MAKİNELİ KIRKIMIN ÖNEMİ 
    Makineli kırkımın önemine de değinen Güven, şöyle konuştu: "Hayvanlardan elde edilecek olan tiftik ve yapağının değerlenmesi için ilk adım olarak profesyonel, makineli ve uluslararası standartlarda kırkım yapılması gerekiyor. Makineli kırkım, standardı yükselttiği gibi, zamandan da tasarruf edilmesini sağlıyor. Elle bir koyun 10-15 dk’da kırkılırken makine ile ise 3-4 dakikada kırkılabiliyor. Ayrıca makineyle kırkılan yünün verimi daha fazla. Kökten, temiz biçimde kırkım oluyor. Hem daha kaliteli üretim elde ediliyor hem de dünya standartlarında sonuç alınıyor. Tüm dünya makineli kırkımın öneminin farkında."

ANKARA POLATLI HABER KIRKIM HAYVAN ŞAMPİYONASI
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
İLKÖĞRETİM HAFTASI COŞKUYLA KUTLANDI
İLKÖĞRETİM HAFTASI COŞKUYLA KUTLANDI
Keser ve ekibi Seçim Çalışmalara Hız verdi
Keser ve ekibi Seçim Çalışmalara Hız verdi