Başak Parkı’nın İsmi Değiştirildi


Başak Parkı’nın İsmi Değiştirildi

Belediye meclisi Mayıs ayı ikinci oturumu tamamlandı. Mecliste ilçede sağlık noktasında vatandaşların bilinçlendirilmesine yönelik kararlar alınırken, Başak Park’ın ismi de Cem Kayalıdere olarak değiştirildi.

Başak Parkı’nın İsmi Değiştirildi
Bu içerik 1885 kez okundu.


Çevre, Sağlık ve Çeşitli İşler komisyonuna havale olunan hayvanlardan geçen Tüberküloz hastalığına alınacak tedbirler Ak Parti Meclis Üyesi Hanife Yıldırım tarafından okundu. Veteriner kontrolünden geçirilmeyen hayvanların tüketilmesinin verem gibi çok ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getirebileceği uyarısında bulunan Yıldırım, Tüberküloz hakkında genel bilgi vererek hastalığın bulaşma yolarını, hastalığın belirtilerini, hastalıktan koruma yollarını kürsüden anlattı. Yıldırım; “Hayvanlar arasında bu hastalığa en çok sığırlarda rastlanır.  Verem hastalığının en önemli kaynağı kötü çevredir. 
    Hastalık mikrobunun 3 tipi vardır. İnsan tipi, Sığır Tipi ve Kuş Tipi. Kuş Tipi yalnız kuşlarda hastalık yapar. İnsan tipi, başta insan olmak üzere, sığır, kedi, köpek, domuz ve bazı kanatlılarda hastalığa yol açar. Sığır tipi ise sığır ve mandadan başka insan, koyun, keçi, domuz, kedi,köpek ve atlarda hasatlığa sebep olur. Hastalık hayvanlardan ve insanlardan bulaşır. Bulaşma özellikle mikroplu gıdaların, sütün, suyun mideye girmesiyle ve solunum yolu işle olur. Hasta hayvanların dışkıları, idrarları ve sütleri ile diğer sağlam hayvanlara bulaşır. Bulaşma 5 şekilde olur. Ana rahimden bulaşma, Sindirim sistemi yoluyla bulaşma, Solunum yoluyla bulaşma, Üreme Organları ile bulaşma ve deri yolu ile bulaşma. Hasta hayvanlarla direk temas yoluyla olmakla beraber bunların ürünlerini pastörize etmeden tüketmekle insanlara geçer.”dedi.

İNSANLARDA GÖRÜLEN VEREMİN YÜZDE 20'Sİ ÇİĞ SÜT TÜKETİMİNDEN KAYNAKLI 
    Konuşmasının devamında hastalığın belirtilerine değinen Yıldırım korunma yollarını şu ifadeler ile anlattı; “Hayvanlarda, dışarıdan alınarak sürüye sokulacak olan hayvanlara dikkat edilmeli hatta veteriner hekime muayene ettirildikten sonra sokulmalı, genç hayvanlarla yaşlı hayvanlar bir arada barındırılmamalı, buzağılara sağlam hayvanların sütü verilmeli, hayvan bakıcıları mutlaka sağlıklı olmalı, havalandırma muntazam yapılmalı, hayvanlara iyi bakım ve beslenme uygulanmalı, hasta olan hayvanlar derhal sürüden ayrılmalı. İnsanlarda görülen veremin % 20’sinin sığır kaynaklı olduğu ve bunun sebebinin de çiğ süt ve mamullerinin tüketilmesine dayandığı unutulmamalıdır.” Belediye meclis üyeleri Ali İhsan Yaşar, Mehmet Aytekin, Durmuş Ali Yaman, Hanife Yıldırım tarafından hazırlanan Hayvanlardan geçen Tüberküloz hastalığı ve bulaşma yollarının Polatlı kamuoyuna duyurulması için Belediyemiz tarafından çalışmalar yapılarak vatandaşlarımızın bilgilendirilmesi gerekliliği komisyonca oy birliği ile kabul edildi.  

BAŞAK PARKI’NIN İSMİ CEM KAYALIDERE OLARAK DEĞİŞTİRİLDİ
    Polatlı'nın tanınmış esnaflarından olan ve genç yaşta kansere yenik düşerek hayatını kaybeden Cem Kayalıdere’nin ismi Şehitlik Mahallesi parkına verildi. Şehitlik Mahallesinde bulunan Başak Parkı’nın ismi Cem Kayalıdere parkı olarak değiştirilmesi daha önce yapılan şubat ayı meclis toplantısında gündeme alınmıştı. Mayıs ayı ikinci oturumunda bu değişiklik oy birliği ile kabul edildi. 

ANKARA POLATLI HABER BELEDİYE MECLİS GÜNDEM PARK İSİM
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
İLKÖĞRETİM HAFTASI COŞKUYLA KUTLANDI
İLKÖĞRETİM HAFTASI COŞKUYLA KUTLANDI
Keser ve ekibi Seçim Çalışmalara Hız verdi
Keser ve ekibi Seçim Çalışmalara Hız verdi