Devletten Muhtarlara ve Koruyuculara Maaş Müjdesi


Devletten Muhtarlara ve Koruyuculara Maaş Müjdesi

Olağanüstü Hal kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler ile birlikte muhtarların ve korucuların maaşlarının devlet tarafından ödenmesine karar verildi.

Devletten Muhtarlara ve Koruyuculara Maaş Müjdesi
Bu içerik 1136 kez okundu.

Kanun Hükmünde Kararnamelerin çıkarılması ile birlikte muhtarların ve güvenlik korucularının da maaşları güvenlik altına alınmış oldu. Yapılan yeni düzenlemelerin ardından muhtarların ve korucuların maaşlarının devlet tarafından verilmesine karar verildi. Güvenlik korucuları ele alındığı zaman prim ödemelerinin valilikler tarafından yapılmasına karar verilmişti. 55 yaşına giren korucuların emekli olmaları için gerekli tüm desteklerin verileceği öğrenildi.

Eski sistem düşünüldüğü zaman muhtarların BAĞ-KUR’u yeni sistem ile 4/b'li sigortalı oldukları biliniyor. Daha önceki düzenlemelerde muhtarların kendi primlerini kendilerinin ödedikleri bilinirken ancak kendi primlerini ödemeleri halinde tüm sosyal güvenlik sistemlerinden yararlandıkları belirtilmişti. Kendi primlerini ödedikleri zaman ellerine geçen net kazançlarının da azaldığı tespit edildiğinden dolayı geçim sıkıntıları ortaya çıkmaya başladı. Yayınlanan yeni kararname ile birlikte eski sistemin tamamen değiştirildiği açıklandı. Artık güvenlik korucularının primleri valilik tarafından ödenecek. Primlerinin ödenmesinin ardından 4/B yerine 4/A’lı olacakları öğrenildi. SSK'lı sayılacak olan güvenlik korucularının ve ailelerinin tüm sosyal şartlardan sorunsuz bir şekilde yararlanmaları planlanıyor.

Güvenlik koruyucuların 15 yıl çalıştıktan sonra 55 yaşını doldurduktan sonra emekli olmaları için bazı şartlar getirildi. Ayrıca yapılan sağlık taramalarında çalışmalarını olumsuz engelleyecek belirli orandaki durumların belirlenmesinin ardından malulen emeklilik hakları da gündeme getirildi. Sadece kendileri değil aileleri de sorunsuz bir şekilde sosyal hizmetlerden yararlanabilecekler.

ANKARA POLATLI HABER KORUCU MUHTAR DEVLET MAAŞ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
TARIM İŞÇİLERİNİN KALDIĞI ÇADIR KENTLER BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞİYOR!
TARIM İŞÇİLERİNİN KALDIĞI ÇADIR KENTLER BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞİYOR!
Bayram Tatilinde Trafiğe Sıkı Denetim
Bayram Tatilinde Trafiğe Sıkı Denetim