II. Uluslararası Hacı Bayram-ı Velî Sempozyumu Gerçekleştirilecek


II. Uluslararası Hacı Bayram-ı Velî Sempozyumu Gerçekleştirilecek

Kalem Eğitim Kültür Akademi Derneği' nin bilimsel etkinlikleri çerçevesinde 03-04 Mayıs 2017 tarihleri arasında tertiplediği “II. Uluslararası Hacı Bayram-ı Velî Sempozyumu ', Ankara' da gerçekleştirilecek.

II. Uluslararası Hacı  Bayram-ı Velî Sempozyumu Gerçekleştirilecek
Bu içerik 430 kez okundu.

Ankara’nın sembol isimi ve manevi büyüklerinden olan Hacı Bayram-ı Veli’nin her yönüyle ele alınacağı 2. Uluslararası Hacı Bayram-ı Veli Sempozyumu 3-4 Mayıs 2017 tarihleri arasında Ankara’da TOBB Konferans Salonu’nda gerçekleşecek.  Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Ankara Kalkınma Ajansı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Ankara Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB),Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu (TRT) ve Kalem Vakfı’nın organizasyonu ile gerçekleşen programda, Hacı Bayram-ı Veli’nin düşün dünyası ele alınıyor. Sempozyumun açılış töreni 4 Mayıs 2017 Saat 10.00’da gerçekleşecek. Sempozyumda sunulan bildiriler, yapılan düzenlemelerden sonra bildiriler kitabı olarak yayımlanacak. Sempozyumda, Toplumlar arası etkileşimin artıp dünyanın giderek küçüldüğü günümüzde, küreselleşme de denilen bu durumun siyasi, ekonomik ve sosyal alanda etkileri söz konusudur. Meseleye birey açısından yaklaştığımızda, kişinin kültürünü unutup kimliğini kaybederek, kendisine rehberlik edecek dayanaklardan yoksun hale gelmesi, hayatı anlamlandırılmaması, dolayısıyla kendine ve topluma yabancılaşması, küreselleşmenin öne çıkan olumsuz yönlerindendir. Doğu ve Batı etkileşiminin giderek arttığı bu dönemde, Doğu toplumlarının insanı ve ruhu temel referans alarak yüzyıllar içinde geliştirdikleri tasavvufî-mistik söylemler, günümüz insanının anlam arayışına alternatif oluşturabilecek düzeydedir. Toplumları ayakta tutan yapı taşlarından birinin kültür olması hasebiyle meselenin toplumsal yönü de bulunmaktadır. 
Günümüzde, kültürlerine sahip çıkıp gelecek nesillere aktarabilen milletler ayakta kalabilmektedir. Dolayısıyla kültürlerin önemli yapı taşlarından biri olan mutasavvıfların hayatını ve düşüncelerini insanlığa sunmak, bir bakıma toplumu şekillendiren unsurların da temeline inmektir. Bir STK olarak kurumumuz, kuruluş ilkeleri doğrultusunda, kültürüne sahip çıkmak ve modern dönemin problemlerine alternatif sunmak adına Hacı Bayram-ı Velî'nin hayatını düşüncelerini, vefatı sonrası tesir halkasını, dil ve edebiyat yönünü sempozyum konusu olarak belirlemiştir.

SEMPOZYUMUN GENEL KONU BAŞLIKLARI
    Sempozyum genel konu başlıkları ise şu şekilde belirlendi; Hacı Bayram-ı Velî' nin yaşadığı dönem, hayatı, tarikatı ve tesirleri, dönemindeki ahiler ve tarikat temsilcileriyle münasebetleri, tasavvufi görüşleri, dil ve edebiyat, Ankara'nın manevi coğrafyası, Ankara ’lı mesnevi şarihleri, Tacettin dergâhı ve Tacettin-i veli Hz. Milli Mücadele’de Ankara ve sufiler, Cumhuriyetin kuruluşu ve sufiler anlatılacak. 

ANKARA POLATLI HABER HACI BAYRAM VELİ SEMPOZYUMU
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Sakarya'dan Harun Karacan’a Ziyaret
Sakarya'dan Harun Karacan’a Ziyaret
AK Partili Demir ve Kurmayları Yolları Denetledi
AK Partili Demir ve Kurmayları Yolları Denetledi