OVACIK’TAN 1 MAYIS MESAJI


OVACIK’TAN 1 MAYIS MESAJI

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Selami Ovacık, yazılı bir basın açıklaması yaparak, 1 Mayıs işçi Bayramı’nı kutladı.

OVACIK’TAN 1 MAYIS MESAJI
Bu içerik 586 kez okundu.

 Ovacık “Yüce değer olan emeğin ve emekçinin haklarının yok edilmesine, Yoksulluğa, Yolsuzluğa ve Yüzsüzlüğe bir kez daha hayır diyerek, tüm üretenlerin, işçilerin, köylülerin, emekçilerin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü yürekten kutluyorum” diyerek mesajını şöyle sürdürdü; “Emeği yaratan işçi, köylü, emekçi ve çalışan daha kaliteli ve daha çok üretme mücadelesi verirken, demokratik kurallar çerçevesinde ekonomik, sosyal ve kültürel haklarının korunmasını, örgütlenme, toplu pazarlık, grev ve sendikal haklarının sağlanmasını talep etmektedir.
Emekçilerimiz; taşeronluk sistemini, sendikal hakların kısıtlanmasını, kıdem tazminatlarının gasp edilmesini, düşük ücretleri ve mezarda emekliliği reddediyor. Çalışanlar, emekçiler, hakları olan özgürlük, demokrasi ve insanca yaşam sürecek bir ücret istiyor.
    Özellikle son 15 yıllık AKP döneminde; içte ve dışta terör ve savaş tehditlerinin yaşandığı, toplumun üzerine korku salındığı, hukuksuzluğunun hukuk olduğu, halkın borç batağına sürüklendiği, orta sınıfın çöktüğü, toplumsal barışın kaybolduğu, üretenin ve üretimin önemsenmediği, alın terinin değersizleştiği bir dönemden geçmekteyiz.
Bu nedenle Türkiyede Açlık ve Yoksulluk sınırına gelen Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 1.518,00 TL,  Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 4.944,63 TL oldu. Bekar bir çalışanın aylık yaşama maliyeti ise 1.899,03 TL olarak gerçekleşmiştir. 
 2017 yılında; işsiz sayısının 3 milyon 985 bin kişi olduğu, işsizlik oranının ise yüzde 13 seviyelerine ulaştığı, yani ülkemizde yaklaşık 4 milyon kişinin iş bulamadığı, çalışanın, üretenin ise insanca bir yaşam sağlayacak ücret alamadığı, çalışma haklarının kısıtlandığı, gasp edildiği bir düzende yaşamaktayız.
Bu duygularla, yüce değer olan emeğin ve emekçinin haklarının yok edilmesine, Yoksulluğa, Yolsuzluğa ve Yüzsüzlüğe bir kez daha hayır diyerek, tüm üretenlerin, işçilerin, köylülerin, emekçilerin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü yürekten kutluyorum”

ANKARA POLATLI HABER CHP İLÇE SELAMİ OVACIK 1 MAYIS MESAJI
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
TARIM İŞÇİLERİNİN KALDIĞI ÇADIR KENTLER BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞİYOR!
TARIM İŞÇİLERİNİN KALDIĞI ÇADIR KENTLER BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞİYOR!
Bayram Tatilinde Trafiğe Sıkı Denetim
Bayram Tatilinde Trafiğe Sıkı Denetim