II. POLAGRİ 2017 TARIM FUARI KAPILARINI AÇTI


II. POLAGRİ 2017 TARIM FUARI KAPILARINI AÇTI

Türkiye’nin tahıl ambarı ayrıca soğan deposu Polatlı bu yıl tarım fuarının ikincisine ev sahipliği yaptı.

II. POLAGRİ 2017 TARIM FUARI KAPILARINI AÇTI
Bu içerik 870 kez okundu.
Haberin videosu için tıklayın!

Geçtiğimiz yıl Polatlı Belediyesi ve Polatlı Ticaret odası öncülüğünde gerçekleştirilen POLAGRİ Tarım Ekipmanları Gıda ve Hayvancılık Fuarı’nın ikincisi 27 – 30 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirecek. Türkiye’nin dört bir yanından 200’ün üzerinde firmayı ağırlamayı hedefleyen POLAGRİ 2017 Tarım Ekipmanları Gıda ve Hayvancılık Fuarı’na bu yıl da Polatlı Belediyesi ve Polatlı Ticaret Odası öncülük ediyor.       

     Yüz binin üzerinde ziyaretçinin gelmesi beklenen fuarda; uluslararası nitelikte Tarım Gıda ve Hayvancılık ile ilgili inovasyon, ekipman ve ürünler sergileniyor.        

     Polatlı Belediyesi ve Polatlı Ticaret Odası ortaklığında gerçekleştirilen açılış törenine; Ankara Vali Yardımcısı Ali Sözen, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Hasan Özlü, Polatlı Kaymakamı Mahmut Nedim Tunçer, Topçu ve Füze Okul Komutanı Tuğgeneral Hurşit Ağırcan, Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, Belediye Meclis Üyeleri, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Bülent Korkmaz, Ticaret Odası Başkanı Ulvi Sakarya, Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu, Polatlı Ticaret Borsası Başkanı Yahya Toplu, Polatlı Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Erol Ünal, İlçe Siyasi Parti Başkanları ve sivil toplum kuruluşlarının ilçe temsilcileri ile yüzlerce vatandaş katıldı. 
    27- 30 Nisan tarihleri arasında Polatlı otogarı yanında oluşturulan 30 bin metre karelik alanda gerçekleştirilecek olan fuara, 20 farklı ülkeden firmalar katılacak. Açılışı dün yapılan POLAGRİ 3 gün boyunca ziyaretçilerini saat 10.00 ile 20.00 arasında ağırlayacak. 
    Tarım fuarının açılış töreninde Ankara ilçelerinde tarım alanında önemli çalışmalar yapmış üreticilere protokol mensupları tarafından ödülleri verildi.

BU TÜR ORGANİZASYONLARIN DAHA DA ARTIRILMASI GEREKMEKTEDİR
    İl Tarım Müdürü Bülent Korkmaz açılış konuşması yapmak üzere kürsüye çıktığından Ankara’nın tarımsal faaliyetleri hakkında önemli bilgiler verdi.  Korkmaz konu ile ilgili : “ Ülkemizde Tarım Fuarları, katılımın gittikçe arttığı bir tarım şöleni haline gelmektedir. 
    Tarım fuarları çiftçilerimizin yıl boyu alın terini dökerek ürettiği ürünlerini sergilediği bir şölen olması yanında, daha yüksek ve kaliteli ürünlerin tanıtıldığı, tarımda gelişen teknoloji ve yeniliklerinin üreticilerle buluşturulduğu bir platformda tarım ile ilgili çeşitli kurum ve kuruluşlarının ve diğer sektör temsilcilerinin bir araya gelip, güçlü bağlar kurduğu ve bölgesel sorunlara yerinde ve anında çözümler üretmesiyle oldukça önem arz eden organizasyonlardır. Her ne kadar İlimiz bir memur şehri olarak bilinse de; Ankara İlimizin tarım ve hayvancılık potansiyeli böyle organizasyonlara ev sahibi yapabilecek bir kapasitede olup. Bu tür organizasyonların daha da artırılması gerekmektedir. “dedi.

TARIMSAL ÜRETİMDE İKİNCİ SIRADAYIZ
    İl genelinde üretilen tarım ürünleri hakkında bilgi veren Müdür Korkmaz:  “ İlimizin tarım ve hayvancılık potansiyelinden bahsetmemiz gerekirse; Ankara ilimizin yüzölçümüne baktığımızda yüzde 48 lik diliminin yani 1 milyon 205 bin 624 alanının tarım arazisi olduğu görülmektedir. Bu tarım alanlarımızın yaklaşık olarak yüzde 67 si Tarla, yüzde 4 Sebze, yüzde 3 Meyve ve yüzde 26 oranında da Nadas alanımız bulunmaktadır. İlimizde gıda tarım ve hayvancılık alanında faaliyet gösteren 106 bin 717 işletme bulunmaktadır. Tarım alanı olarak Konya'dan sonra 2. sırada yer alan ilimiz çiftçilerinin yapmış oldukları tarımsal üretimlerinden dolayı Türkiye'nin GSMH'na yılda 5. 4 Milyar TL katkı sağlamaktadır. İlimizde bitkisel üretim potansiyeli çok yüksek olup, Türkiye genelinde 2016 yılı verilerine göre üretim olarak 9 üründe birinci sırada yer almaktayız. (Yerelması. Kimyon, Aysberg, Aspir, K.Soğan, İğde, Turp, T.Soğan. Balkabağı), 8 üründe ikinci sıradayız (Patates. Havuç, Ç.Ayçiçeği, Ispanak, Arpa, Kavun, Fiğ Adi Dane, Buğday), 5 üründe de üçüncü sıradayız (Macar Fiğ Dane, Marul. Yulaf Dane, Y.Mercimek, Armut)” diye konuştu.

HAYVANCILIK SIRALAMASINDA ANKARA 8. SIRADA
    İl geneleninde yapılan hayvancılık faaliyetleri hakkında bilgi veren Korkmaz: “  İlimizdeki hayvancılık potansiyeli de oldukça yüksek olup 358 bin 292 büyükbaş hayvanımız ve 1 milyon 183 bin 522 küçükbaş hayvanımız mevcuttur. Büyükbaş ve küçükbaş hayvan varlığında ise Türkiye'de Ankara 7. Sırada yer almaktadır. İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak, İlimizde yüksek kapasitede olan bitkisel ve hayvansal üretimin devamlılığı için hastalık ve zararlılarla da mücadeleye önem vermekteyiz. Bunun için de hayvan sağlığının korunması adına 2016 yılında 2,3 milyondan fazla hayvan aşılaması (Şap. Brucella, Kuduz, Şarbon, PPR, LSD) yapmış bulunmaktayız. Bitkisel üretimin devamlılığı ve korunması adına 431 bin 120 da alanda biyolojik süne mücadelesi ve keklik salımı yapılarak, Tarla Faresi, Çekirge, Domates Güvesi ve Şarka Virüsü hastalıklarıyla da etkin olarak mücadelemiz devam etmektedir.” ifadelerine yer verdi.
MÜDÜR KORKMAZ POLATLI’NIN TARIMINI ÖZETLEDİ
    Polatlı’nın tarımsal faaliyetleri ve hayvancılık faaliyetleri hakkında Müdür Korkmaz : “ Fuara ev sahipliği yapan Polatlı İlçemizin ise 217 bin 419 ha tarım alanı vardır. İlçemizde; Hayvansal Üretime 4 milyon 755 bin 592 TL, Bitkisel Üretime 45 milyon 995 bin 291 TL ve Kırsal Kalkınmaya 1 milyon 167 bin 265 TL olmak üzere toplam 51 milyon 918 bin 148 TL destek verilmiştir. Ekonomik Yatırımlar kapsamında (2006-2016) Polatlı İlçemizde 8 adet yeni tesis kurulmuş olup, 9 adet tesiste de yenileme ve kapasite artırımı yapılmıştır. Polatlı ilçemizde üretim olarak ön plana çıkan ürünlerimiz Buğday, Arpa, Soğan (Kuru), Şekerpancarı, Kimyon. Kavun. Yulaf (Dane), Nohut. Karpuz, Yonca (Yeşil Ot) dır. Ankara İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak üretimin başlangıcı olan tohumun toprağa düşmesinden hasada kadar geçen tüm süreçlerde çiftçimizin destekçisi, Ankaralı tüketicilerin sağlıklı ve güvenli beslenmesi adına da gıda denetimlerini yapmaya devam edeceğiz. POLAGRİ Tarım Fuarı sayesinde, tarımsal yenilikleri ve teknolojileri takip eden çiftçilerimizin burada buluşmaları ve etkileşimleri sonucu ilimize yansıyacak önemli kazanımlara vesile olacağına inanıyorum. “ dedi.

TARIMI SÜREKLİ GELİŞTİRMEK VE CANLI TUTMAK İÇİN, HEDEFLERİMİZİ BELİRLEMEMİZ 
GEREKİYOR

    Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu tarım fuarların tarihçesini anlatarak başladığı konuşmasın da şu ifadelere yer verdi : “ Ülkemizde ilk defa Atatürk'ün emri ile 1923'te Sergi ve Panayır şeklinde İzmir'de düzenlenen, 1936 yılından sonra uluslararası kimliğe sahip olan İzmir Fuarımızın ülkemize ışık tutması nedeniyle şimdi ülkemizde 400'ün üzerinde fuar düzenlenmekte ülkemiz sanayisinin ve tarımının gelişmesine büyük katkı sağlamaktalar. Cumhuriyetin kurulduğu ilk yıllarda 10 milyon nüfusu zor doyuran ülkemiz tarımı, şükürler olsun ki bugün 80 milyon insanımızı ülkemize gelen 40 milyon turisti ülkemizde bulunan 3 milyon mülteciyi doyuran ve ihracaat yapan bir konuma erişti. Buda tarımsal mekanizasyonun gelişmesi ve kullanılmasıyla mümkün olmuştur. Yıllık 1 milyon 250 bin artan nüfusumuz, her yıl azalan tarımsal alanlarımız ve ülkemizin gelişmesi için huzurlu bir toplum olmamız şart. Bu da insanlarımızın karnının doymasıyla mümkündür. Bunun için hem tarıma hem de tarımsal mekanizasyona önem vermek zorundayız, geliştirmek zorundayız. 11 civarında organize sanayi bölgemiz binlerce yerel sanayicimiz üretim yapıyor. Ankara Çiftçisi de fabrikaların bir kısmına hammadde üretiyor. Ankara'mız 12 milyon dekar tarımsal arazi varlığıyla 46 bin çiftçisiyle 4 milyon ton bitkisel üretim yapan canlılığını koruyan ve gelişen bir sektör. Tarım ve tarımsal sanayiyi durağan hale getirmemek için sürekli geliştirmek ve canlı tutmak için, hedeflerimizi belirlememiz gerekiyor.”

SÜREKLİ ZARAR GÖREN BİR SEKTÖRDE ÇİFTÇİLERİMİZ NİYE DURSUN
    Tarım sektörünün zor bir sektör olduğunu ayrıca can çekişen bir sektör olduğunun altını çizen başkan Köseoğlu : “ Bizlerinde Ankara tarımının sanayisinin ve turizminin gelişmesi için hedeflerimizi ortaya koymamız şarttır. 2016 yılında 16 ülkeden bin 200 marka 400 firma ve yaklaşık 300 bin ziyaretçinin katıldığı Konya Tarım Fuarı bölgesinin gelişmesi için aktif bir rol oynuyor. Polatlı Tarım Fuarımızda Ankara’mızın ve Bölgemizin gelişmesine çok büyük katkı sağlayacaktır. Bizlerde kamu kurumları, Belediyeler Sivil Toplum Kuruluşları, Meslek Örgütleri, Odalar ve bireyler olarak vatanımıza ve toplumumuza karşı sorumluluklarımızı mükemmel bir şekilde yapmak zorundayız. Bizlerde bireyler olarak sektörler olarak toplumdan ve dünyadan kopuk yaşarsak kendimizi ve sektörleri geliştiremezsek bulunduğumuz çağı yakalayamazsak yok olmaya mahkumuz. Tarım ülkemizin sosyal ve ekonomik hayatına, çok büyük katkı veren sektör Polatlı çiftçisinin yıllık tarımsal mekanizasyona ve sanayi sektörüne 100 milyon para aktardığını tahmin ediyorum, yıllık 30 bin insana iş veriyor yıllık 100 bin kamyona bir seferlik iş veriyor en önemlisi ülkemiz insanının karnını doyuruyor. Böylesine önemli bir sektör olmasına rağmen çok sorunlu ve sıkıntılı bir sektör. Ankara ve Polatlı çiftçisinin son beş yıldır ziraat bankası ve tarım kredi borçları erteleniyor sadece Polatlı çiftçisinin ziraat bankası tarım kredi ve özel bankalara ve piyasaya 500 milyon borcu olduğunu tahmin ediyorum Polatlı’mız yıllık tarımsal hasılası 800 milyon, bir sonraki yılın üretimi içinde para harcayacak. Çözüm bulunmaz ise Polatlı’da bin 500 çiftçimizin tarımdan kopmasına vesile olacağız. Sürekli zarar gören bir sektörde çiftçilerimiz niye dursun, tarlasını hayvanını satıp başka gelir kapıları arıyor. Ülkemizde 2003-2015 yılları arasında yaklaşık 550 bin çiftçi tarımı terk ediyor. Polatlı’mızda ise tarımdan kopan çiftçimiz 3 bin 800 dür. Yıllık nüfusumuz bin 250 bin artarken çiftçi sayımızda düşüyor bunu irdelememiz gerekiyor.” diye konuştu.

FUARIMIZ HAYIRLI, HARMANIMIZ BEREKETLİ OLSUN
    POLAGRİ 2017 Tarım Ekipmanları Gıda ve Hayvancılık Fuarı açılışında konuşan Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya;  “ Polatlı’mız geniş ulaşım imkanları, gelişen büyüyen sanayisi sahip olduğu turizm potansiyeli, genç ve nitelikli nüfusu le bölgemizin dikkat çeken bir şehridir. Bunların yanında Polatlı’nın asıl özelliği sahip olduğu tarımsal potansiyeldir. Polatlı’mız Başken t hemen yanı başında 3 bin 600 kilometre kara yüz ölçümü 2 milyon 200 bin dönüm ekilebilir tarım arazi ile üreten ve ülkeyi esleyen bir şehirdir. Bu potansiyelin yüklemiş olduğu misyonla geçen yıl geç kalmış bir adımı attık. Tarım fuarımızın ilkini gerçekleştirdik. İlk olmasına rağmen hem katılımcı hem misafir hem de imkanlar açısından çok verimli bir fuar geçirdik. Geçen yıl elde ettiğimiz tecrübe ile bu yıl ikincisini düzenliyoruz. Hedefimiz üçüncüsünü de düzenleyip uluslararası fuar hüviyeti kazanmak ve Türkiye’nin beşinci fuar merkezi haline gelmek. Bu fuar Polatlı’da yapıldığı için POLAGRİ adını taşıyor. Aslında Ankara’nın ve bölgemizin fuarıdır. Fuarımız zaten modern teknik ve imkanlarla tarım yapan çiftçilerimize yeni bakış açıları ve vizyon kazandıracaktır. Toprağı sevgiyle eken, hasat günü geldiğinde onu muhabbetle kucaklayan çiftçilerimiz her şeyin en iyisine layıktır. Fuarımızın düzenlenmesinde emeği geçen bütün kesimlere, bize güvenerek iştirak eden firmalarımıza ve kıymetli misafirlerimize teşekkür ediyorum. Fuarımız hayırlı, harmanımız bereketli olsun.” cümlelerine yer verdi. “ dedi.

​​TARIM VE HAYVANCILIKTA HER GEÇEN GÜN DAHA İYİ BİR NOKTAYA GELMEKTEYİZ
    Kaymakam Mahmut Nedim Tunçer yapılan fuarların inşalara kattığı artı değerlerden bahsederek : “ Fuarlar ekonomik hayatın vazgeçilmezi olan tüccar ve sanayicimizi perakendecimizi tüketicilerimizi, çiftçilerimizi muhatapları bir araya getiren önemli organizasyonlardır. Bu fuarları daha dinamik ve verimli hale getirmek hepimizin görevi. Polatlı olarak tarım ve hayvancılıkta her geçen gün daha iyi bir noktaya gelmekteyiz. İlçemiz buğday ve soğan üretiminde artık belli seviyeye ulaşmıştır. Bu da gösteriyor ki yerel kapasiteyi geliştiren tarım sekt5örünün tüm paydaşlarının katkı sunduğu bir fuar bilinci ile Polatlı’mızda üretimi artırmak halkımıza güvenilir gıda arzını sağlamak, yaşam şartlarını değiştirmek ve refah seviyesini yükseltmek hepimizin görevidir.” şeklinde konuştu.

POLATLI’YA ARTIK ÇOK GÜZEL BİR FUAR ALANI KAZANDIRMAMIZ GEREKİYOR
    Polatlı’nın tarım fuarına yer veren bir ilçe konumuna gelmesi ile alakalı çıkarımlarını paylaşan kaymakam Kaymakam Tunçer: “ Polatlı’da tarım fuarının düzenleniyor olması her alanda olduğu gibi tarım sektöründe de bilinçlenmenin başladığının bir göstergesidir. Gerçekleştirdiğimiz fuar Polatlı ve çevresine dinamizm getirecek bir özelliğe sahiptir. Yapılan bu etkinlikle Tarımsal anlamda yeni bir hamle yapmış yeni bir hedef ortaya koymuş olacağız. Gelecek yıllarda fuarın geleneksel hale gelmesi için hazırlık yapmamız gerekiyor. Polatlı’ya artık çok güzel bir fuar alanı kazandırmamız gerektiğini şehrimizdeki kamu kurum ve kuruluşları ile diğer sivil toplum kuruluşlarının çeşitli fuar düzenlemeleri ile fuar alanı çalışmalarını temenni ediyorum.” diye konuştu.

ANKARA TARIMIN VE TARIMSAL ÜRÜNLERİNİN TANITILMASIN AÇISINDA BÜYÜK BİR FIRSATTIR
    Vali Yardımcısı Ali Sözen : “ Türkiye’nin en büyük tahıl borsasına sahip olan Polatlı’nın tarımsal sanayi her geçen yıl büyük bir gelişme göstermekte olup marka şehir olma yolunda önemli bir adımı daha atmış oluyor. Ankara’mız tarımsal arazileri ve iklimsel özelliği ile zengin bir ürün potansiyeline sahip. Polatlı ilçemiz ise gerek tarımsal üretim gerekse hayvancılık faaliyetleri açısından Ankara’nın en önde gelen ilçelerinden biridir. Başta Polatlı’mız olmak üzere ülke olarak tarımsal kalkınmamıza katkı sağlayacak olan bu fuar son teknoloji gelişmelerin çiftçilere tanıtılması çiftçilerimizin bu teknolojileri yakından takip edebilmesi için önemli bir adım olurken Ankara tarımın ve tarımsal ürünlerinin tanıtılmasın açısında büyük bir fırsattır.  Fuar sürecinde çiftçilerimiz hem modern ekipmanlarını yakından tanıma hem de tarımsal ürünlerini pazarlama imkanı bulacaktır.” dedi.

ANKARA POLATLI HABER POLAGRİ TARIM FUARI 2.CİSİ AÇILDI
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
İLKÖĞRETİM HAFTASI COŞKUYLA KUTLANDI
İLKÖĞRETİM HAFTASI COŞKUYLA KUTLANDI
Keser ve ekibi Seçim Çalışmalara Hız verdi
Keser ve ekibi Seçim Çalışmalara Hız verdi