Özkan: Vergi ve SGK Borçlarına Yeniden Yapılandırma Geliyor


Özkan: Vergi ve SGK Borçlarına Yeniden Yapılandırma Geliyor

Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavir Serkan Özkan geçtiğimiz hafta meclise sunulan, vatandaşın vergi ve SGK borçlarının yeniden yapılandırılmasını içeren yasa tasarısı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Özkan: Vergi ve SGK Borçlarına  Yeniden Yapılandırma Geliyor
Bu içerik 1154 kez okundu.

  Vatandaşın başta vergi ve SGK olmak üzere kamuya olan borçlarının yeniden yapılandırılmasını içeren yasa tasarısının,  önümüzdeki ay yasalaşması bekleniyor. Şu haliyle çıkarsa yararlanmak isteyen mükellefler haziran sonuna kadar başvurabilecekler ve borçlarını en çok 18 taksitle(36 ayda)ödeyebilecekler.
    Konuyla ilgili açıklamalarda bulunana Özkan; “Bazı borçların yeniden yapılandırılmasını içeren yeni bir yasa tasarısı 18 Nisan da meclis başkanlığına sunuldu. Daha geçen yıl ağustos ayında çıkarılan yasa(6736 sayılı)kapsamında taksit süreleri bitmeden yeni bir borç yapılandırılması daha. Ancak kapsamı 6736 sayılı yasaya göre oldukça dar. Sadece kesinleşmiş borçların yapılandırılmasını içeriyor. Yasanın kapsamı açısından 31 Mart tarihi önemli. Bu tarihten önceki dönemlere ilişkin vergi borçları kapsama giriyor. Bunun yanında yine aynı tarihe kadar verilmesi gereken beyannamelere ilişkin vergi borçları da yapılandırılabilecek. Vergiye bağlı olarak kesilen cezalar(vergi ziyaı cezası gibi) ve vergi aslına bağlı olmayan cezalar(usulsüzlük, özel usulsüzlük gibi) ile gecikme faizi ve gecikme zammı gibi borçlarda kapsama giriyor.” dedi.
 

DİĞER BORÇLAR
    Özkan; “Gümrük kanunu kapsamında olup,6183 sayılı kanun hükümlerine göre takip edilen gümrük vergileri, idari para cezaları, faizler, gecikme faizi, gecikme zamları, Sosyal güvenlik primi, emeklilik keseneği, işsizlik sigortası primi, SGDP, isteğe bağlı sigorta primleri ile bunlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zamları, askerlik kanunu, seçim kanunları, karayolları kanunu, nüfus hizmetleri kanunu gibi kanunlar kapsamında kesilen idari para cezaları, Belediyelerin idari para cezaları ile su, atık su, katı atık ücreti borçları ile bu borçlara bağlı faiz, gecikme faizi, gecikme zammı gibi fer'i borçlar gibi borçlar yeniden yapılandırılacak. Sosyal güvenlik borçlarında 2017 Mart ayı ve önceki aylara ilişkin borçlar kapsama giriyor. Diğer borçlar açısından 31 Mart 2017 tarihinden önceki döneme ilişkin olup kanunun yayım tarihi itibariyle vadesi geldiği halde ödenmemiş ya da ödeme süresi henüz gelmemiş borçlar dikkate alınıyor. Bir de tasarıdaki yapılandırma uygulamasının, daha önceki çıkarılan benzer yasalar(6111-6552-6736 sayılı) kapsamında tahakkuk eden tutarlar ve taksit ödemeleri için geçerli olmadığını da belirtelim.” İfadelerini kullandı.
 

FAİZİN BİR KISMI SİLİNİYOR
    Yapılandırmada, vergi aslında herhangi bir indirim yapılması söz konusu olmadığını söyleyen Özkan; “Verginin tamamı ödenmek zorunda. Gecikme zammı ve gecikme faizi gibi borçlar ise siliniyor. Bunun yerine vergi aslı üzerinden kanunun yayımlandığı tarihe kadar yurt içi üretici fiyat endeksi(Yİ-ÜFE ) aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutarın anapara ile birlikte ödenmesi gerekiyor. Yasa kapsamında varsa vergi aslına bağlı olarak kesilmiş olan vergi cezaları da tamamen siliniyor.” dedi.
 

USULSÜZLÜKTE YARISI
    Özkan; “Yasanın yayım tarihi itibariyle vadesi geldiği halde ödenmemiş olan, vergi aslına bağlı olmaksızın kesilen vergi cezalarının (usulsüzlük ve özel usulsüzlük gibi) ise yarısı siliniyor. Kalan yarısı ile bu tutara gecikme zammı yerine yasanın yayımlandığı tarihe kadar Yİ-ÜFE aylık değişin oranları esas alınarak hesaplanacak tutar ödenmek suretiyle bu borçtan kurtulmak mümkün olacak. İştirak nedeniyle kesilmiş olan vergi cezaları için de aynı durum geçerli.” diye konuştu.
 

TAKSİTLİ ÖDEME
    Borçlarını yapılandırmak isteyen mükelleflerin, tasarı uyarınca, 30 Haziran 2017 tarihine kadar başvuru yapmaları gerektiğini ifade eden Özkan; “Yapılandırma kapsamında hesaplanan toplam borç taksitle ödenebiliyor. Ödeme sürelerinde ise SGK ve diğer borçlar için farklı tarihler belirlenmiş durumda. Buna göre SGK ya bağlı tahsil dairelerine ödenecek tutarların ilk taksitinin 31 ağustos 20017 tarihine kadar ödenmesi gerekiyor. Yapılandırılan diğer borçlara ilişkin ilk taksit için son ödeme tarihi ise 31 Temmuz 2017 olarak belirlenmiş durumda. Taksitle ödemeyi kabul edenler in başvuru sırasında 6, 9, 12 veya 18 eşit taksitte ödeme seçeneklerinden birini tercih etmeleri gerekiyor. Taksitli ödemede taksitler her ay yerine iki ayda bir ödeniyor.” dedi.
 

TAKSİTLERİ AKSATMAYIN
    Taksitle ödeme seçilmesi durumunda özellikle ilk iki taksitin zamanında ödenmesi gerektiğini vurgulayan Özkan, zamanında ödenmezse veya kalan taksitlerden bir takvim yılında ikiden fazla taksit süresinde ödenmez veya eksik ödenirse yeniden yapılandırma hakkı kaybedileceğini ifade etti.
 

VERGİ VE PRİMLER DE ÖDENMELİ
    Özkan; “Sadece taksitlerin zamanında ödenmesi yeterli değil. Yıllık gelir veya Kurumlar vergileri, gelir(stopaj)vergisi, kurumlar(stopaj)vergisi, KDV ve ÖTV için bu madde hükmünden yararlanmak için ayrı bir şart daha getiriliyor. Taksit ödeme süresince bu vergi türleri ile ilgili verilen beyannameler üzerine tahakkuk eden vergilerin de her bir vergi türü itibariyle bir takvim yılında ikiden fazla vadesinde ödenmemesi ya da eksik ödenmesi halinde kalan taksitlerini ödeme hakkını kaybediyor. Aynı durum taksit ödeme süresince tahakkuk eden SGK Primleri içinde geçerli. Peşin ödeme seçildiğinde ödemenin ilk taksit süresinde, yani SGK borçlarının 31 Ağustos a diğer borçların 31 Temmuz a kadar ödenmesi gerekiyor. Peşin ödemede doğal olarak katsayı uygulaması yok. Bir de ekstra indirimden söz etmek gerekir. Vergi tutarı üzerinden gecikme faizi ve gecikme zammı yerine hesaplanan enflasyon farkından ayrıca yüzde 50 indirim yapılıyor.” dedi. 

ANKARA POLATLI HABER MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİR SERKAN ÖZKAN VERGİ SİGORTA YAPILANDIRMA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Gıda Bakanı Fakıbaba'dan Et Fiyatlarına İlişkin Açıklama!
Gıda Bakanı Fakıbaba'dan Et Fiyatlarına İlişkin Açıklama!
TARIM İŞÇİLERİNİN KALDIĞI ÇADIR KENTLER BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞİYOR!
TARIM İŞÇİLERİNİN KALDIĞI ÇADIR KENTLER BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞİYOR!