23 Nisan Coşkuyla Kutlandı


23 Nisan Coşkuyla Kutlandı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile TBMM'nin açılışının 97. yıl dönümü kutlamaları coşkulu bir şekilde kutlandı.

23 Nisan Coşkuyla Kutlandı
Bu içerik 1042 kez okundu.
Haberin videosu için tıklayın!

Necmettin Erbakan Kapalı Spor salonunda gerçekleştirilen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinliklerine Kaymakam Mahmut Nedim Tunçer, Garnizon Komutanı Hurşit Ağırcan, Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, İlçe Milli Eğitim Müdürü Alican Kılıç, İlçe Emniyet Müdürü Fikri Yıldırım, Sivil Toplum Kuruluşlarının Başkan ve Yöneticileri, Daire Amirleri ve Polatlı halkı katıldı.
    Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan program, İlçe Milli Eğitim Müdürü Alican Kılıç’ın günün anlam ve önemini ifade eden konuşmasını yapması ile devam etti. Kılıç yaptığı konuşmada; “Bugün Türk milletini kendi özüne dönerek Milli birlik ve beraberlik duygusuyla Milli devlet olmanın onuru ve gururu ile Milli varlığımızı yüceltme, azim, karar ve heyecanını yüreğimizde duyduğumuz gündür. TBMM’nin Kuruluşu’nun ve Milli Egemenliğimiz kavuşmamızın 97. Yıl dönümünü büyük bir coşku, gurur ve heyecanla kutluyoruz. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı hepinize kutlu olsun.”
 

KILIÇ, YA İSTİKLAL YA ÖLÜM PAROLASI, TÜRK MİLLETİNİN KURTULUŞ REÇETESİ OLDU
    Kılıç; “ 19. Yüzyılın sonlarında büyük bir cihan devleti olan Osmanlı Devleti emperyalist güçler tarafından parsellenmiş,  Anadolu yer yer işgal edilmiş ve en önemlisi de İmparatorluğun başkenti İstanbul’da işgal edilmiştir. Türk milletinin ortak karakterinin timsali büyük dahi Mustafa Kemal Atatürk Anadolu’ da filizlenen bağımsızlık meşalesini yakmak üzere Bandırma Vapuru ile 19 Mayıs  1919’da Samsun’a çıkarak bağımsızlık meşalesini yakmış, Amasya da memleketin kaderini milletimizin azim ve kararı kurtaracaktır, o halde ya istiklal ya ölüm parolası ile Türk milletinin kurtuluş reçetesini yazmış Erzurum ve Sivas Kongreleri sonrasında Ankara’ya gelerek 23 Nisan 1920’de TBMM’nin açılışını gerçekleştirmiştir. Bu açılış ile Cumhuriyet rejimimi temelleri atılmıştır. Türk Milleti dört bir taraftan düşmanlarla çevrili olduğu zamanlarda bile bağımsızlığından, egemenliğinden ödün vermemiş bir millet olarak tarihe adını altın harflerle yazdırmıştır. Türk milleti kendi öz değerlerinden aldığı gücü azim ve kararlılığı ile kendine özgü bağımsızlık felsefesini kendi kendine kurmuş ve birçok ülkeye örnek olmuş bir millettir.” dedi.

KILIÇ, BU BAYRAM BARIŞ VE HUZUR DOLU DÜNYANIN TEMELİNİ OLUŞTURACAK
    Konuşmasında çocuklara da seslenen Kılıç şu ifadeleri kullandı ; “Devletimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün siz çocuklara olan şu hitabını asla unutmayın; ‘Küçük hanımlar küçük beyler sizler hepiniz geleceğin bir gülü, bir yıldızı bir mutluluk parıltısısınız!  Memleketi aydınlığa boğacak olan sizlersiniz. Kendinizin ne kadar mühim ne kadar kıymetli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şeyler bekliyoruz.’ Yine Atatürk’ün bir diğer ifadesi ; ‘Türk çocuğu atasını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır. ‘ Bizler sizleri çok seviyoruz ve sizlere güveniyoruz. Geçmişimizden atalarımızın olumlu örnek davranışlarından alacağımız güçle, geleceği sizlerle en iyi şekilde kucaklayacağız. Sevginin kardeşliğin tohumlarının atıldığı bu günden beklentimiz dünya geleceğinde hoşgörünün hakim olması, barışın ve mutluluğun tesis edilmesidir. Milli mücadele yıllarındaki tarihi gerçeği ve o günlerin şartlarını aklımızdan çıkartmamamız gerekir. Dünya çocuklarına bayram armağan eden tek lider olan Büyük Atatürk sizlere sonsuz güvem duymuş, Ulusal egemenliğin kavranmasını ve yaşatılmasını istemiştir.  Hiçbir ülkede çocuklara armağan edilmiş böyle bir bayram yoktur. İnanıyoruz ki; 1979 yılından bu yana Dünya çocuklarıyla birlikte kutlamakta olduğumuz bu bayramla gönüllerimizdeki sevgi, kardeşlik ve dostluk duyguları barış ve huzuru dolu bir dünyanın temelini oluşturacaktır. Ulusal Egemenlik ilkesini sonsuza kadar taşıyacak ve yaşatacak temel güç kaynağımız sizlersiniz. Atatürk’ün izinde onun çizdiği aydınlık yolda, ilke ve inkılaplardan taviz vermeden ülkemizi çağdaş uygarlık düzeyine çıkartacak olanlar sizlersiniz.”

ÇOCUKLARIMIZI CUMHURİYETE SAHİP ÇIKABİLECEK DONANIMDA YETİŞTİRMEK ORTAK 
SORUMLULUĞUMUZDUR

    Konuşmasının son kısmında Polatlı halkına seslenen Alican Kılıç, özellikle son zamanlarda ülkemize, devletimize ve milletimize yönelik yapılan bölücü ve yıkıcı faaliyetler karşısında her zamankinden daha fazla cumhuriyetimizin ilkelerine sahip çıkmamız gerektiğini söyleyerek ; “ Cumhuriyetin geleceğini gençlere ve yarının sahibi çocuklara emanet edecek kadar çocuklarımıza ve gençlerimize güvenen Atatürk, onlara bir de bayram armağan etmiştir.  Çocuklarımız bu emanete sahip çıkabilecek bilgi ve donanıma kararlılığa sahip bireyler olarak yetiştirmek ortak sorumluluğumuzdur.  Atatürk’ün önderliğinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti ve değerlerine sahip çıkmak bu ülkeyi dünya milletleri arasında dengeleri kendi lehine değiştirebilen güçlü bir konuma getirmek demektir. Emanete sahip çıkmak demek, eğitim ve öğretim alanında, bilim ve teknik alanında, tıp alanında, spor ve sanat alanında, diğer alanlarda Uluslararası başarılar elde ederek İstiklal Marşı eşliğinde şanlı bayrağımızı göklere çekmek demektir. Bu anlamlı günde başta Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk ve silah arkadaşlarını şükranla anıyoruz. Bu toprakları biz vatan yapan aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle, kahraman gazilerimiz de şükranla anıyoruz.” şeklinde konuştu.
İlçe Milli Eğitim Müdürü Alican Kılıç’ın konuşmasının ardından günün anlam ve önemini anlatan şiirler okunarak, öğrenciler tarafından hazırlanan gösteriler sergilendi. Programın son kısmında Şiir, Kompozisyon ve Resim yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

ANKARA POLATLI HABER 23 NİSAN KUTLAMALARI COŞKU ÇOCUK BAYRAMI
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
AK Partili Demir ve Kurmayları Yolları Denetledi
AK Partili Demir ve Kurmayları Yolları Denetledi
Aşırı Sıcaklar Tarım Sigortası Kapsamında Olmalı
Aşırı Sıcaklar Tarım Sigortası Kapsamında Olmalı