Uluslararası İlişkiler Uzmanı Yıldırım’dan Kılıçdaroğlu’na eleştiri


Uluslararası İlişkiler Uzmanı Yıldırım’dan Kılıçdaroğlu’na eleştiri

Uluslararası ilişkiler Uzmanı Mehmet Yıldırım Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Polatlı’da yapmış olduğu salon toplantısında Suriyeli vatandaşlara yönelik yaptığı açıklamaya istinaden bir açıklama yaptı.

Uluslararası İlişkiler  Uzmanı Yıldırım’dan  Kılıçdaroğlu’na eleştiri
Bu içerik 1792 kez okundu.

 Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun yaptığı açıklamada nefret ve kin söylemlerini çağrıştırdığını ifade etti.
Uluslararası ilişkiler uzmanı Mehmet Yıldırım basına yaptığı açıklamada; geçtiğimiz günlerde Kemal Kılıçdaroğlu’nun Suriyeli Göçmenlerle ilgili Polatlı’da yapmış olduğu konuşmayı değerlendirdi. “ Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 15 Nisan 2017 cumartesi günü saat 12.00′ de Polatlı Konak Güldeste Düğün Salonu’nda referandum çalışması kapsamında halka ve basına açık konuşma yaparak muhtelif konulara değinmiştir. Özellikle ilçemizde yaşayan Suriyeliler ile ilgili Yapılan konuşmada “Değerli dostlarım, değerli arkadaşlarım, birde Suriyeliler var aramızda. Diyorlar ki, “evet oyunu verin evetten sonra Suriyelilere vatandaşlık vereceğiz.” Kabul ediyor musunuz? Birinci soru şu; eğer bu referandumdan evet diye çıkarsa bakanlar kurulu yok, Başbakan da yok. Dolayısıyla vatandaşlık vermek için bakanlar kurulu kararı gerekiyor bugünkü mevzuata göre. Değişiklik gerçekleşir yeni rejim olursa tek adam rejiminde bakanlar kurulu yok bir adam oturacak herkese diyecek sana vatandaşlığı verdim arkadaşlar. Kararnameye de gerek yok arkadaşlar. Resmi gazetede bir sabah okuyacaksınız. Belki hiç okumaya da gerek kalmayacak. Hepsi alt alta yazılacak, nüfus cüzdanları verilecek siz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşısınız denecek. Buna siz evet diyecek misiniz? Ne diyeceksiniz? Suriyeliler, ben Suriyelilere karşı değilim önce onu söyleyeyim. Ama Suriyelilerin 81 ile dağılmasına karşıyım. Suriyeliler Türkiye’nin bir bölgesinde olmalı, onlara her türlü yardımı yapalım, okulunu yapalım, sinemasını yapalım, her şeyi yapalım. 81 ile dağılmasına karşıyım. Biz şimdi Suriyeliler geldi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ikinci sınıf vatandaş, onlar birinci sınıf vatandaş. Onların çocukları üniversiteye sınavsız giriyorlar. Bizim çocuklarımız sınava giriyorlar. Suriyeli esnaf dükkan açtığında vergi ödemiyor, benim esnafım vergi ödüyor. Suriyeli doktora gittiği zaman sıraya girmiyor, para ödemiyor, bizim emekli gittiği zaman para ödüyor ve sıraya giriyor. Kim birinci sınıf vatandaş, kim ikinci sınıf vatandaş? Daha acı olanı var. Bizim çocuklarımız El Bab’a gidiyorlar Suriye için, Suriye’nin gençleri Ankara’da, İstanbul’da volta atıyorlar. Bu doğru değil.” denilmiştir.

SURİYELİ MÜLTECİLER İNSANLIK ONURUNA EMANETTİR
    Ülkede bulunan Suriyeli vatandaşlara geçici sığınma hakkı verildiğini beyan eden Yıldırım: “ Ülkemiz 1951 tarihli Mültecilerin Hukuki Durumuna ilişkin Cenevre Sözleşmesine taraftır. Coğrafi şartlardan dolayı; mültecilere “ geçici sığınma “sağlanmaktadır. 2011’de patlak veren Suriye’de ki iç savaş neticesinde ülkemize yoğun bir şekilde Suriyeli göçü başlamıştır. Netice de çıkarılan kanunlarla ülkemizde ki Suriyelilerin statüsü açığa kavuşturulmuştur. Kılıçdaroğlu ; Suriye halkının demokratik ve özgür bir yaşam talebi için başlattığı isyanı onlardan çalan ve vekalet savaşları ile bir ülkeyi yerle bir eden emperyal hevesli devletlerin, büyük küçük hegomonik güçlerin insanlığa karşı işledikleri suçlarla yan yana, farklı nefret nesneleri yaratarak Türkiye toplumuna acımasızlık, vicdansızlık, kötülük öğretmekte, bunlarla beslenmekte bir sakınca görmemektedir . Nefret söylemini tepeden aşağı doğru yaymaktan başka bir işe yaramayacak bu konuşma, içine serpiştirilmiş ve tamamen iğreti duran, içi boş ‘’kardeşlik’’ söyleminin anlamsızlığını da ortaya koyuyor. Suriyeli mülteciler insanlık onuruna emanettir. Suriyelilerin yaşadıkları hiç de istemedikleri trajedilerdir. Yaşamlarından, yurtlarından, hatıralarından kısaca hayatlarından koparılmış insanlar çevre ülkelere ve doğal olarak en fazla da Türkiye’ye sığınmışlardır. Türkiye’ye sığınanların önemli bir kısmı zaten Türkiye’ye uzak olan kişiler değildir. Hem soy hem din ve kültür akrabalığı söz konusudur. Mesele hükümet değil devlet ve medeniyet meselesidir. Suriyeli mültecilerle ilgili en yalın gerçek, bu insanların hayatta kalmak için kendi ülkelerini terk ederek her türlü vatandaşlık haklarını kaybettikleri ve sığındıkları Türkiye’de de hayatta kalma mücadelesi verdikleridir. Türkiye toplumunun mültecilere yönelik etik anlayışı, ulus devletlerin konjonktürel siyasetini ya da uluslararası hegomonik güçlerin/kurumların kısıtlamalarını aşacak biçimde bir konukseverlik; koşulsuz konukseverlik olmalıdır.” Diye konuştu.

KILIÇDAROĞLU ADETA ATEŞE KÖRÜKLE GİTMEKTEDİR
    Suriyeli vatandaşların ülke ekonomisine katkıda bulunduklarını dile getiren Yıldırım: “ Kılıçdaroğlu; Polatlı’nın ekonomisine katkıda bulunan Suriyelileri eleştirerek adeta Polatlılılarda cezalandırmaktadır. Kılıçdaroğlu yaptığı konuşmada adeta toplumlar arasında huzursuzluğun çıkmasını beklemekte, halkı kışkırtarak kamu güvenliğini tehlikeye sokmaktadır. Kemal Kılıçdaroğlu, siyasi çalışma kapsamında yapmış olduğu konuşma ile açık bir ayrımcı diskurla tüm temel insan haklarını çiğnemiş ve nefret suçu işlemiştir. Ülkemizi karıştırmak isteyen Dış Mihraklar toplumlar arasında huzursuzluk çıkartmanın peşindeler. Kılıçdaroğlu adeta ateşe körükle gitmektedir. Elbette ana muhalefet lideri olarak mevcut iktidarı eleştirebilir. Ama Suriye olayı baştanbaşa öncelikle bir insanlık dramı daha sonra ise ülkemizin yakın güvenlik meselesidir. Suriye politikası tamamen Türkiye’nin sınır ötesi güvenliği ile alakalı olup bu çerçevede devlet bir politika üretmiştir. Kılıçdaroğlu’ndan beklenen bu politikaya sahip çıkması ve devletin yanında olmasıdır.” dedi.

KİN, NİFAK VE NEFRET SÖYLEMİNİN DE TOPLUMA FAYDA GETİRMEZ
    Polatlı sivil toplum kuruluşlarını duyarlılığa davet eden Yıldırım: “ Bu vesile ile konuyu yakından takip eden birisi olarak Polatlı toplumunu oluşturan sivil ve resmi kuruluşlar duyarlı olmaya davet ediyorum. İlçemizde yaşayan Suriyeliler bize emanet. En ufak çatışma ölümle netice doğurabiliyor. Her tülü provokasyona kapılmadan itidalli davranarak olası çatışmanın önüne geçmeliyiz. Siyasiler konuşmalarını yapıp gidiyorlar. Burada Suriyelilerle berber yaşamaya devam ediyoruz. Ben Polatlı’nın bu konuda örnek şehir olacağını düşünüyorum. Kin, nifak ve nefret söyleminin de topluma fayda getirmeyeceğini düşünerek; Kılıçdaroğlunun bu söylemlerinden vazgeçmesini talep ediyorum.” diye konuştu.
 

ankara polatlı haber mehmet yıldırım kılıçdaroğlu eleştiri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
TARIM İŞÇİLERİNİN KALDIĞI ÇADIR KENTLER BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞİYOR!
TARIM İŞÇİLERİNİN KALDIĞI ÇADIR KENTLER BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞİYOR!
Bayram Tatilinde Trafiğe Sıkı Denetim
Bayram Tatilinde Trafiğe Sıkı Denetim