Uzman Dr. Kalas Kaşıntının Sebeplerini Anlattı


Uzman Dr. Kalas Kaşıntının Sebeplerini Anlattı

Özel Can Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Yusuf Kalas “Kaşıntı bazen ciddi hastalıkların ilk belirtisi olabileceğinden mutlaka bir cilt hekimine başvurmalı ve gerekli önlemler alınmalıdır. ” dedi.

Uzman Dr. Kalas Kaşıntının Sebeplerini Anlattı
Bu içerik 1495 kez okundu.

Çok sık rastlanan kaşıntının pek çok hastalığın belirtisi olabileceğine dikkat çeken Özel Can Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Yusuf Kalas  “Kaşıntı bazen ciddi hastalıkların ilk belirtisi olabileceğinden mutlaka bir cilt hekimine başvurmalı ve gerekli önlemler alınmalıdır. ” dedi. Şiddetli kaşıntıların kişinin sosyal yaşantısını etkileyecek düzeye kadar çıkabildiğine dikkat çeken Dr. Kalas bu tür durumlarda kaşıntı sebebinin mutlaka tespit edilerek tedavi edilmesinin pek çok rahatsızlığın erken tedavisinde önemli olduğunu ifade etti.
 

ŞEKER HASTALIĞI DA KAŞINTIYA NEDEN OLABİLİR
    Kalas; ‘‘Kaşıma isteğine yol açan bir his olarak tanımlanan kaşıntı çoğu zaman başlıca iltihabi deri hastalıklarının en önde gelen belirtisidir. Ancak unutmamak lazım gelir ki, hiçbir deri bulgusu olmaksızın iç organlara ait kötü huylu bir hadisenin ilk ikazı, ilk belirtisi de olabilir. Herşeyden önce kaşıntı bir hastalık değil bir belirti, arazdır. Bu nedenle her kaşıntı ciddiye alınmalı ve sebebi bulunmaya çalışılmalıdır. Kaşıntı klinik olarak mevzii olabileceği gibi bütün vucuda kaplayacak şekilde yaygın olarak da olabilmektedir.Bir kısım alt hastalıklarda bütün vücutta yaygın olarak yerleşmekle beraber, bazı bölgelerde daha yoğun bir şekilde yerleşir ve kaşıntıda oralarda kendini daha yoğun bir şekilde gösterir. Mesela uyuz hastalığı bunun güzel bir örneğidir ve kaşıntı karın, kollar, bacaklar ve ön bölgede görülür. Bütün bunların yanında bazı mevzii kaşıntılar herhangi bir deri bulgusu olmaksızın görülebilir. Şeker hastası kadınlarda görülen ön bölge kaşıntıları, bargırsak parazitlerinde görülen burun kaşıntısı, bazı beyin urlarında görülen burun deliklerindeki kaşıntı buna örnek teşkil ederler. Boyun ve yüzün alt kısmının kaşıntısı ise astım atağının habercisi olabilir. Bütün vucutta olabilen bir kaşıntı ise yine bazı deri hastalıklarına bağlı olabileceği gibi herhangi bir belirti iz olmaksızın görüldüğünde ise basit olarak deri kuruluğundan gizli kalmış vb. gibi pek çok şey akla gelmelidir.Bir kaşıntı sistemik bir hastalığın ciddiye alınması gereken çok önemli bir belirtisi olabilir.Karaciğere bağlı kaşıntılarda, safra yollarına ait tıkanıklık kaşıntıya yol açar ve daima sarılıkla beraberdir. Sirozda görülen kaşıntıda hastalığın diğer belirtileriyle parelellik göstermez. Hepatite bağlı sarılıkta ise, kaşıntı görülmez. Ilaçlara bağlı safra tıkanıklarında da kaşıntı olabilir.“ dedi.
 

KAŞINTI, KAN HASTALIĞININ HABERCİSİ OLABİLİR 
    Gebeliğin son 3 ayında görülen kaşıntı ise ekseriya safra birikmesinin eseridir diyen Kalas; “Safra yollarının kötü huylu urlarında veya ülseratif kolit gibi  karaciğer dışı bir nedenle tıkanması sonucu da kaşıntı görülebilir.Uzun süreli (kronik) böbrek yetmezliği vakalarında kaşıntı oranı %10-%40 arasındadır. Kesin teşhis için etraflı bir hikaye alınmalı ve dikkatli bir muayene yapılmalıdır. Yaygın ve simetrik bir kaşıntı çoğu zaman iç organlarla alakalı (internal) bir sebebi düşündürürken, mevzii bir kaşıntı ise kaşıntının yerleşim yerine Göre farklı nedenlerle meydana gelmiş olabilir.Bazı hallerde meydana gelen deri altında kan toplaması, morluk gizli kalmış bir kan hastalığının habercisi olabilir.“ İfadelerini kullandı.
 

KAŞINTI TEDAVİSİ
    Tedaviye teşhis katileşmeden başlamamak gerektiğini ifade eden Kalas şu şekilde konuştu; “ İlk yapılacak şey neden olan hastalığın bertaraf edilmesidir. Tedaviye yardımcı olması kaşıntıyı biraz olsun hafifletmesi yönünden sürtünmeyi önlemek için sıkı ve kalın giyinmemelidir. Yünlü ve polyester gibi sentetik kumaşlar daha çok tahriş edicidir. Aşırı sıcak, alkol ve sıcak içecekler gibi damarları aşarak kaşıntı eşiğini düşüren şeylerden kaçınılmalıdır. Tırnakların kısa kesilmesi ise kaşıntıdan dolayı gelen sıyrıkları önleyebilir. Kaşıntıyı artıran veya neden olan cilt kuruluğu için fazla banyo yapmamak veya sabunlar kullanmak şikâyetleri azaltabilir. Tüm gövdeye kol ve bacaklara ait bir kaşıntının dikkate alınmayan fakat aslında en fazla görülen nedenlerinden biri aşırı banyodur. Bu nedenlerden dolayı kaşıntı şikâyeti önemsenmeli, hemen bir cilt uzmanına başvurulmalıdır.”       

ANKARA POLATLI ÖZEL CAN HASTANESİ DERMATOLOG YUSUF KAVAS KAŞINTI
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Gıda Bakanı Fakıbaba'dan Et Fiyatlarına İlişkin Açıklama!
Gıda Bakanı Fakıbaba'dan Et Fiyatlarına İlişkin Açıklama!
TARIM İŞÇİLERİNİN KALDIĞI ÇADIR KENTLER BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞİYOR!
TARIM İŞÇİLERİNİN KALDIĞI ÇADIR KENTLER BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞİYOR!