Üretimi, Depolaması Kolay Ürün Dane Mısır


Üretimi, Depolaması Kolay Ürün Dane Mısır

Polatlı Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Yahya Toplu, Buğday ve Kuru soğan ürünlerine alternatif ürün olarak Dane Mısır ekiliş ve üretimi ile ilgili çiftçilere öneri de bulundu.

Üretimi, Depolaması Kolay Ürün Dane Mısır
Bu içerik 654 kez okundu.

 Özellikle soğan ekiminin yapılmaya başladığı günden bu yana     Başkan Yahya Toplu, “kurusoğan fiyatlarının 20 kuruşu düştüğünü belirterek, soğandan ağzı yanan üreticiyi Polatlı Ticaret Borsası güvencesiyle mısır ekmeye çağırdı.
     Mısır ekiminde en çok karşılaşılan sorunun kurutma olduğunu belirterek, Polatlı Ticaret Borsası olarak, mısır eken üretici için kurutma tesisi kurarak bu sorunu ortadan kaldıracağız. Yapılacak kurutma tesisi ile saatte 50 ton mısır kurutabileceğiz” dedi.
Başkan Toplu, Üçpınar Mahallesinde bulunan 40 bin ton kapasiteli Lisanslı Depo tesislerine saatte 50 ton kapasiteli Mısır Kurutma Ünitesi ve Mısır ürünün depolanması için ilave 20 bin ton kapasiteli hububat Silosu yapımı gerçekleştireceğiz ve sezona kadar tamamlanacağını belirterek, bu sayede depolama süresi sınırlı olan soğan yerine mısır eken çiftçi, sorunsuz bir şekilde ürününü depolayabileceğini söyledi.
Kurutma işlemi TMO’nun yarı fiyatına yapılacak ve bu sayede kurutma maliyeti de çiftçiye ek bir külfet getirmemiş olacak. Ayrıca, alım-satım işlemi de Borsa satış salonunda gerçekleştirileceğini belirten Başkan Toplu, konuya ilişkin yaptığı açıklamada; “Üreticilerimiz sulu tarım arazilerine soğana alternatif olarak gönül rahatlığıyla mısır ekmelerini öneriyoruz. Çiftçimiz soğana mahkum kalmasın.” dedi.

ANKARA POLATLI HABER TİCARET BORSASI DANE MISIR DEPOLAMA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
İLKÖĞRETİM HAFTASI COŞKUYLA KUTLANDI
İLKÖĞRETİM HAFTASI COŞKUYLA KUTLANDI
Keser ve ekibi Seçim Çalışmalara Hız verdi
Keser ve ekibi Seçim Çalışmalara Hız verdi