BAHAR HAVALARINA DİKKAT..


BAHAR HAVALARINA DİKKAT..

Havaların ısınmasıyla birlikte birçok kişinin korkulu rüyası olan polen alerjisi, sağlık gündeminin ilk sırasındaki yerini aldı.

BAHAR HAVALARINA DİKKAT..
Bu içerik 203 kez okundu.

 

Uzmanlar, bahar alerjilerinin nedeni çiçek tozları, polenler diyerek polenlerin ilkbaharda atmosfere yayılmaya başladığını ve bu durumun Nisan ile Haziran aylarında en yüksek seviyeye çıktığını, sıcak iklimlerde ise polen mevsiminin 8-9 ay sürdüğünü belirtti. Uzmanlar, polenlerin alerjik hastalıklara neden olma potansiyelleri farklı olduğunu ve polenlerin astıma değil, daha çok alerjik nezleye neden olduğunu ifade ettiler.

Uzmanlar; “ Gözlerde kaşıntı, kızarma, sulanma, sonu gelmeyecek gibi aksırıklar, burun akıntısı, tıkanması ve hatta nefes darlığı atakları ile yaşam kalitesinin kötüleşmesine yol açan bahar alerjileri, hava kirliliğinin artışı, dünyanın giderek ısınmasına yol açan iklim değişiklikleri, yoğun polen mevsiminin daha erken başlayıp daha uzun sürmesine neden oluyor. Atmosferde karbondioksit oranı arttıkça bitkiler daha fazla polen üretiyor. Alerjik nezlenin basite alındığını, çocukların okul performansını, öğrenme kabiliyetini düşürüyor. Genellikle alerjik nezlenin çocuklarda, astım ile birlikte oluşuyor. Dünyada en sık görülen solunum yolu hastalığı Astım, yaklaşık her 7-8 çocuktan birinde görülmekte. Özellikle çocuklarda alerjik nezle ve astımın birlikte görülme riski bulunuyor. Astımlı çocukların %75'inde alerjik nezle, alerjik nezleli çocuklarda ise %20-40 oranında astım olduğunu bir gerçek.” dedi.

ANKARA POLATLI HABER SAĞLIK BAHAR ALERJI
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Sakarya'dan Harun Karacan’a Ziyaret
Sakarya'dan Harun Karacan’a Ziyaret
AK Partili Demir ve Kurmayları Yolları Denetledi
AK Partili Demir ve Kurmayları Yolları Denetledi