BİNLERCE DEKAR MERA TEHLİKE ALTINDA


BİNLERCE DEKAR MERA TEHLİKE ALTINDA

Büyükşehir yasasıyla birlikte köylerdeki mera arazilerinin gasbında ciddi bir artış meydana gelirken bunun en büyük sebebinin kanunsal boşluklardan kaynaklandığı belirtiliyor.

BİNLERCE DEKAR MERA TEHLİKE ALTINDA
Bu içerik 3859 kez okundu.

Polatlı tarımının şu andaki en büyük sorunlarından bir tanesi mera arazilerinin çiftçiler tarafından yasak olmasına karşın sürümü. Büyükşehir Yasası’yla birlikte köylerin tüzel kişiliklerinin ortadan kaldırılmasıyla birlikte eskiden denetim mekanizmasının Polatlı Kaymakamlığı ve Gıda Tarım ve Hayvancılık ilçe Müdürlüğü’nde olması sebebiyle, mera arazisini süren çiftcçilere yönelik ciddi cezalar ve hatta hapisle sonuçlanan yaptırımar uygulanıyordu. Ancak Büyükşehir yasasının yürürlüğe girmesiyle birlikte kanunsal boşluk çiftçilerin mera arazilerini ve hazine arazilerini rahatça sürmelerine imkan tanıdı. Sadece para cezasının uygulandığı ancak aynı çiftçilerin birden fazla sürmesi halinde ciddi yaptırımların uygulamaya konulduğu mera ve hazine arazilerinin sürülmesi noktasında ciddi sıkıntılar oluşmaya başladı. 
 

KÖYLERDE BEKÇİ OLMAMASI ZAFİYET YARATIYOR
    Polatlı köylerinin köy tüzel kişiliğinin ortadan kalkamıs ve mahalleye dönüşmesinin ardından köy koruma bütçesi olmaması sebebiyle köylerin hazine yada mera sürümünden tutunda pek çok yasağını kontrol ve denetimini yapan bekçilerin olmaması sebebiyle hazine ve mera arazileri de tabir-i caiz ise Allah’a emanet. Polatlı’da neredeyse tüm köylerde hazine ve mera arazilerinin yasak olmasına karşın sürülmesi ve ekilmesi konusunda örneklere rastlanabiliyor. Bu konuda nasıl bir önlem alınacağı bilinmezsen, Kaymakamlık ve İlçe Tarım Müdürlüğü çiftçileri bu konuda uyarıyor ancak yaptırım olmaması boşluk yaratıyor.

ankara polatlı haber arazi mera tehlike altında
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Eski Bakan ve Eski Vekil CHP’liler İle Gündemi Yorumladı
Eski Bakan ve Eski Vekil CHP’liler İle Gündemi Yorumladı
İLKÖĞRETİM HAFTASI COŞKUYLA KUTLANDI
İLKÖĞRETİM HAFTASI COŞKUYLA KUTLANDI