Gökçek, Belediye Meclisi’nde 2016 Faaliyet Raporu’nu Sundu


Gökçek, Belediye Meclisi’nde 2016 Faaliyet Raporu’nu Sundu

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Büyükşehir Belediye Meclisi'nde, Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşları ASKİ ile EGO’nun 2016 mali yılı faaliyet raporlarını sunarak, "2016 yılında çalışmalarımızda rekor üstüne rekorlar kırdık" dedi.

Gökçek, Belediye Meclisi’nde  2016  Faaliyet Raporu’nu Sundu
Bu içerik 595 kez okundu.


Başkan Gökçek, sinevizyon eşliğinde 2 saat süren sunumunda, ANKAPARK'tan Kuzey Ankara’ya, asfalttan yeni yol açımlarına, yeni ilçelere yatırımlardan, sosyal ve kültürel faaliyetlere kadar yüzlerce çalışma hakkında bilgi verdi.
Başkent turizmine büyük ivme kazandıracak olan ANKAPARK'taki çalışmaları anlatan Başkan Gökçek, tamamlanan giriş kapısı, oyun konsolları, dijital oyun çadırları ve çevre düzenlemelerine ilişkin görüntüleri ve bilgileri Meclis üyeleriyle paylaştı. Medar-ı iftiharımız olduğu için ANKAPARK yatırımlarından başlamak istiyorum diyen Başkan Gökçek, oyuncak montajlarının tamamlanmak üzere olduğunu ve bu yıl içinde çalışmaları bitirmek istediklerini söyledi.
Gökçek; "Açılış tarihi konusunda kesin bir şey söyleyemiyorum. Kesinlikle Avrupa’nın açık ara en büyük parkı, hem alan açısından hem de oyuncak sayısı açısından. Park içinde 1217 oyuncak bulunuyor. Fıskiyelerimiz tam bir şov, 209 metre eninde, 120 metreye yüksekliğe su fırlatıyor. Mayıs ayında Meclis üyeleri ve ailelerini gezdirerek, tenkitlerinizi alalım. Bazı bölümleri çocuklara ve çeşitli kurumlardan gelen misafirlere gezdiriyoruz. Olumlu tepkiler aldık." dedi.             

CUMHURİYET TARİHİNİN EN ŞIK CAMİSİ
    Kuzey Ankara Camii ve Külliyesi’nde yürütülen otopark ve kongre merkezi yapımı çalışmalarıyla ilgili fotoğraflar eşliğinde bilgi veren Başkan Gökçek; “Cumhuriyet tarihinin en şık camisi olacak Allah’ın izniyle. Pamuklar Boğaziçi Camii Yapımı, Etlik Osmanlı Aile Yaşam Merkezi çalışmaları bu yıl bitecek. Keçiören Osmanlı Halk Pazarı yanmıştı biliyorsunuz. 
    ATO ile beraber, yerine 3 ay içinde yenisini çok daha modern şekilde yaparak pazar esnafına teslim ettik” dedi. Sırasıyla Beypazarı, Kahramankazan, Yenimahalle, Çankaya ilçelerine yapılan itfaiye istasyonlarından da görüntüler sunan Başkan Gökçek, Yeni Toptancı Hal’in taşınacağı ANKAHAL'in projesinin hazırlandığını, bu ay veya önümüzdeki ay yapım ihalesine çıkılacağı müjdesini verdi.

ASFALT SERİMİNDE REKOR ÜSTÜNE REKOR
    Kentsel ulaşım ve altyapı hizmetleriyle ilgili slaytları gösteren Başkan Gökçek, 2016 yılında 11 yaya üst geçidini tamamladıklarını, 5 üst geçidin yapımının da devam ettiğini belirtti. Başkan Gökçek; “2016 yılında Ankara’nın bulvar ve caddelerine 5 milyon 686 bin ton asfalt serildi, bu bir rekor. Bunlar, ilçelerin cadde ve sokaklarına dökülen miktarlar. Bir de bu ilçelerin 311 köy yoluna 2016'da, 1 milyon 604 bin ton asfalt serimi gerçekleştirdik.” dedi. Gökçek, 1071 Malazgirt Bulvarı’nın bir gecekondu nedeniyle yıllardır Dikmen’le bağlantısının yapılamadığını hatırlatarak; “7 yıldır yapamıyorduk. Vali bey devreye girdi. OHAL kanunlarıyla gecekonduyu kaldırıp, bulvarın Dikmen bağlantısını sağladık.” diye konuştu. Geçen yıl Ankara'da yapılan önemli cadde ve bulvarlarla ilgili bilgi veren Başkan Gökçek, şöyle devam etti: “Yavuz Sultan Selim Bulvarı, Turan Güneş Bulvarı yol genişletme, asfaltlama ve kaldırım çalışmaları yaptık. 27 gün gibi rekor bir sürede tamamlandı. Turan Güneş ve Doğukent bağlantı yollarında çok trafik oluyordu biliyorsunuz. Vatandaş 'şimdi rahatladık. Kazım Karabekir Caddesi yol genişletme, asfaltlama ve kaldırım çalışmalarını tamamladık. ANKAPARK'tan giden vatandaşlarımız Eskişehir Yolu'na rahat ulaşsın diye ANKAPARK Anadolu Bulvarı Köprüsü'nü yaptık. Hurdacılar U dönüşü köprüsünü yaptık, tam karşına da Hurdacılar 2. U dönüşü köprüsü yapımıyla burası rahat nefes aldı. Ankara-Haymana Devlet Karayolu'nun 33 km’lik kısmında yapılan yol genişletme çalışmamız devam ediyor.” Başkan Gökçek, 2016'da yol ve asfalt çalışmalarında rekor kırdıklarını belirterek; “1 milyon 541 bin 467 metre yeni yol açımı, 1 milyon 778 bin 586 metre malzemeli bakım ve 1 milyon 306 bin 585 metre reglaj faaliyeti yaptık. Yani bu rakamların hepsi Türkiye rekorudur.” diye konuştu.

10 KAT FAZLA YEŞİL ALAN
    Başkan Gökçek, çevre düzenlemeleriyle ilgili şöyle konuştu; “1994 yılında 2,08 m² olarak teslim aldığımız kişi başına düşen yeşil olan miktarı, 2016 yılında 19,85 m² seviyesine ulaştı. Bu değere göre Ankara’mız 1994 yılından bu yana yaklaşık 10 kat fazla yeşil alana kavuştu. 1994 yılına kadar toplam 19 olan park sayısına 2016 yılına kadar 389 park ekleyerek, 408’e çıkardık. 2016 yılında 170 bin adet nitelikli boylu ağaç dikimi yaptık.”

TARIM VE HAYVANCILIĞA DESTEK
    Çevre ilçelerde tarım ve hayvancılığa da Büyükşehir olarak büyük destek verdiklerini belirten Başkan Gökçek, “Türkiye’de en büyük arılı kovan desteğiyle, Ankara’da arıcılığın gelişmesini sağladık. 600 çiftçimize, 6 bin arılı kovan ve arıcılık malzemesi desteği verdik. Yetiştiricilerimize sürülerini iyileştirmeleri için damızlık koç ve teke desteği verdik. Kırsal ilçemizdeki 752 çiftçimize 1751 koç ve teke dağıttık. Genç çiftçilerimize 3 bin kıvırcık koyun ve 1600 Ankara keçisi dağıttık. Çiftçilerimize tohum ve fidan verdik” diye konuştu.             

SU ABONESİ 2 MİLYON 168 BİNE ULAŞTI
    ASKİ'nin çalışmaları hakkında da bilgi veren Başkan Gökçek, Türkiye Halk Sağlığı Kurum tarafından Ankara genelinde yapılan klorlama denetimleri sonucunda, klorlamada Ankara genelinde yüzde 100 başarı sağlandığını belirterek, şöyle devam etti: “1994 yılında devraldığımızda ASKİ'nin su abone sayısı yaklaşık 726 bindi. 2016 yılına kadar yapılan yatırımlar sayesinde abone sayımız 2 milyon 168 bine ulaştı. 
    Temiz su ve bakteriyoloji laboratuvarları ile toplam 63 parametrenin analizi, Türk ve dünya standartlarına uygun olarak yapılıyor. Laboratuvarları, Türkiye'de, Avrupa ve Amerika ile aynı anda akredite olan tek sular idaresi ASKİ'dir.” Bu yıl yok denecek kadar yağış olduğunu, barajlardaki toplam doluluk oranının 462 milyon 779 bin metreküpü bulduğunu bildiren Başkan Gökçek; “Bu sene itibariyle istesek de istemesek de Kesikköprü’den su alacağız” dedi.

ULAŞIM HİZMETLERİ
    EGO'nun çevre dostu bir filoya sahip olduğunu belirten Başkan Gökçek, “1596 faal otobüsümüzün 1287’si, doğa dostu doğalgaz yakıtlı otobüslerdir. 1464'ünde klima, 1515'inde engelli erişimine imkan sağlayan asansör vardır. 313 hatta günlük ortalama 1287 otobüsle, 2 milyon 428 bin sefer yaparak, 200 milyon kişiye taşıma hizmeti verdik.” diye konuştu. Teleferik sisteminin de ulaşıma önemli katkısı olduğuna değinen Başkan Gökçek, “4 duraklı 106 kabinden oluşan Yenimahalle-Şentepe teleferik hattında 2016 yılında 7 bin 627 sefer yapılarak, 4 milyon 76 bin yolcu taşındı” dedi.

BÜYÜKŞEHİR'İN 15 TEMMUZ MÜCADELESİ
    Başkan Gökçek, Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin, 15 Temmuz gecesi darbe girişimine karşı kamyonlarla iş makineleriyle mücadele ettiğini, ambulanslarla yaralı vatandaşları taşıdığını da anlatarak, şu bilgileri verdi: “Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı'na ait 18 ambulans, 30 cenaze aracı ve 187 personel tam kapasite çalışarak, toplam 75 vatandaşımız Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden, 19 vatandaşımız Emniyet Genel Müdürlüğü'nden, 33 vatandaşımız Genelkurmay Başkanlığı'ndan alınarak hastanelere taşındı. 1 ambulansımız saldırıya uğradı, 3 personelimiz ise yaralandı. Terör saldırılarında da vatandaşlara hizmet için çalıştık Ankara’daki bombalı terör saldırılarında cenaze araçlarımız tam kapasite hizmet vermiştir. 17 Şubat Kızılay saldırısında 28 kişi, 31 Mart Genelkurmay saldırısında 37 kişi, Gar saldırısında ise 87 kişi hastanelere taşındı.” dedi.

ANKARA POLATLI HABER BÜYÜKŞEHİR 2016 FAALİYET RAPORU
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
TARIM İŞÇİLERİNİN KALDIĞI ÇADIR KENTLER BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞİYOR!
TARIM İŞÇİLERİNİN KALDIĞI ÇADIR KENTLER BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞİYOR!
Bayram Tatilinde Trafiğe Sıkı Denetim
Bayram Tatilinde Trafiğe Sıkı Denetim