ESNAFLARIMIZ EMEKLİLİK İÇİN ASIL PRİM İÇİN BORÇLANMALI


ESNAFLARIMIZ EMEKLİLİK İÇİN ASIL PRİM İÇİN BORÇLANMALI

SGK ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nda yer alan bir maddede, Kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlardan, 12 ay ve daha fazla prim borcu bulunanların, borçlarının tamamını ödemeleri halinde sigortalarının yeniden başlatılacağı hükmü bulunduğunu belir

ESNAFLARIMIZ EMEKLİLİK İÇİN  ASIL PRİM İÇİN BORÇLANMALI
Bu içerik 494 kez okundu.

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nda yer alan bir maddede, Kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlardan, 12 ay ve daha fazla prim borcu bulunanların, borçlarının tamamını ödemeleri halinde sigortalarının yeniden başlatılacağı hükmü bulunduğunu belirten Polatlı Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Davut Yaşar “Sigortalılıkları durdurulan ve daha sonra bu süreleri borçlanmak isteyen esnaf ve sanatkarlarımızdan, borçlarının tamamı yerine emeklilik haklarını kazanmalarına yetecek sürenin karşılığı olan miktar tahsil edilsin” dedi.

BORÇU BULUNAN ESNAF 60 GÜN SONRA SAĞLIK HİZMETİ ALAMIYOR
    5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'na  eklenen geçici 63 üncü maddede; “Kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlardan, 12 ay ve daha fazla süreye ilişkin prim borcu bulunanların, bu sürelere ilişkin prim borçlarını ödememeleri veya yapılandırmamaları halinde, sigortalılığı durdurulur”' denildiğini ifade eden Polatlı Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Davut Yaşar, “Bu hükme göre durdurulan sürelerin sigortalılık süresi olarak değerlendirilmiyor. En önemlisi sigorta süresi durdurulan esnaf ve sanatkarımız da 60 gün sonra sağlık hizmetlerinden faydalanamıyor' diye konuştu. Kanunun bu maddesine göre, sigortalılıkları durdurulanlardan çalışmaya devam edenlerin sigortalılıklarının yeniden başlatıldığını hatırlatan Yaşar şöyle konuştu: 'Ancak, daha sonra sigortalı ya da hak sahipleri tarafından talep edilmesi halinde durdurulan sigortalılık sürelerinin tamamı, talep tarihinde belirlenecek prime esas kazanç tutarı üzerinden borç tutarı hesaplanarak ihya ediliyor. Hesaplanan borç tutarının tamamını, borcun tebliğ tarihinden itibaren üç ay içinde ödedikleri takdirde, bu süreler sigortalılık süresi olarak değerlendiriliyor” dedi.
 

TAMAMI ÖDENMESİN
Esnaf ve sanatkarların kanunun getirdiği bu imkandan faydalanmak istediklerini, ancak bugün içinde bulundukları ekonomik sıkıntılar nedeniyle ödemelerin tamamının gerçekleştiremediklerini ifade eden Polatlı Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Davut Yaşar, “Sigortalılıkları durdurulan ve daha sonra bu süreleri borçlanmak isteyen esnaf ve sanatkarlarımız durdurulan sürelerin tamamı yerine emeklilik haklarını kazanmalarına yetecek süreyi borçlanmak istediklerinde; durdurulan sürelerin tamamını ödemek zorunda bırakılmaktadır. Teşkilatımızdan gelen yazılı ve sözlü başvurularda; Geçici 63 üncü madde ile sigortalılıkları durdurulan ve daha sonra bu süreleri borçlanmak isteyen esnaf ve sanatkarlarımız durdurulan sürelerin tamamı yerine emeklilik haklarını kazanmalarına yetecek süreyi borçlanmak istediklerini önemle vurgulamaktadırlar. Bu haklı talebin, gerek ilgili kuruluş gerekse ilgili bakanlık tarafından anlayışla karşılanarak gerekli düzenlemenin yapılacağına inanıyoruz” şeklinde konuştu.

YENİ NESİL YAZAR KASA ZORUNLULUĞU KALKTI
    Yeni nesil postlu yazar kasa kullanım mecburiyetinin kaldırıldığına ilişkin Maliye Bakanı Naci Ağbal tarafından yapılan açıklamanın yüzbinlerce esnaf ve sanatkarı sevindirdiğini söyleyen Polatlı Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Davut Yaşar, 'Karar ile eldeki yazar kasalar atıl kalmayarak ekonomiye yeniden kazandırılmış olacak. Karar ile esnafımız rahatladı. Pos cihazlı yeni nesil yazar kasa kullanım zorunluluğunun kaldırılması ile esnafımızın üzerinden büyük bir yük kalktı ve bu kararı sevinçle karşılıyoruz' dedi.

YENİ YAZAR KASALARDA KULLANIM MALİYETİ VARDI
Yeni nesil yazarkasaların, tüm işlemleri online olarak Gelir İdaresi Başkanlığına gönderebilmesi için her ay bir kullanım bedeli olduğunu ifade eden Polatlı Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Davut Yaşar, 'Eski tip yazarkasalarda böyle bir sorun yoktu. Yeni nesil yazarkasaların kendi bedelinin dışında bir de kullanım maliyeti var. Alınan bu kararla yüzbinlerce esnaf bu bedeli ödemekten kurtulacak' diye konuştu.

ankara polatlı haber bakkallar odası emeklilik esnaf
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
TARIM İŞÇİLERİNİN KALDIĞI ÇADIR KENTLER BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞİYOR!
TARIM İŞÇİLERİNİN KALDIĞI ÇADIR KENTLER BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞİYOR!
Bayram Tatilinde Trafiğe Sıkı Denetim
Bayram Tatilinde Trafiğe Sıkı Denetim