HEM ŞİKAYET EDİYORLAR HEM SESLERİ ÇIKMIYOR!


HEM ŞİKAYET EDİYORLAR HEM SESLERİ ÇIKMIYOR!

Köy sakinlerinin parasını yatırdığı hazine arazilerinin tapularını alamamasına ilişkin Polatlı Postası’nın haberinin ardından ne idaricilerden nede şikayetçi olan köylü ve çiftçi temsilcilerinden ses seda yok!

HEM ŞİKAYET EDİYORLAR  HEM SESLERİ ÇIKMIYOR!
Bu içerik 3440 kez okundu.

Polatlı Postası Gazetesi’nin köylünün hazine arazilerinin bedellerini yatırmalarına karşın bir türlü tapularını alamamasına yönelik “Köylünün bürokrasi çilesi!” başlığıyla verdiğimiz haberin ardından tabir-i caiz ise aynı tas aynı hamam bekleyiş sürüyor. 8 bin dekara yakın hazine arazisi ve yaklaşık 7 bin köylünün başvurusuna rağmen Mal Müdürlüğü’nden Polatlı Kaymakamlığı’na ve oradan da Tapu Müdürlüğü’ne gelecek olan evraklarda hali hazırda bir arpa boyu yol alınmış değil.

DEVLET NEDEN ZARARA UĞRATILIYOR?
    Devletin hazine arazilerini belli bir fiyat karşılığı köylü yada çiftçilere vereceğini açıklamasının ardından ülke genelinde hazine arazilerini almaya hak kazananlar gerekli bedeli yatırıyor ve tapularını takır takır alırken, ne hikmetse ve halen sebebi açıklanmayan bir biçimde Polatlılı köylüler tapularını alamıyor. Bu konuda devlet çok ciddi bir kazanım sağlayacakken, yaklaşık 3 aydır sıkıntı yaşanan bu satışların ve tapu sorununun neden çözülemeyerek devletin kasasına girecek bu ekonomik girdiye neden engel olunuyor?

KÖYLÜ ŞİKAYETÇİ,TEMSİLCİLER VE YÖNETİCİLER SUSKUN!
    Polatlı Mal Müdürlüğü’nden onaylanarak Polatlı Kaymakamlığı oluruna sunulacak ve ardından da Tapu’ya gönderilerek arazinin bedelini yatırmış vatandaşa tapularının verilmesi işlemi bir türlü hızlanamadı.
Neredeyse Polatlı’da 8 bin dekar arazinin hazine yoluyla köylüye verileceği düşünülürse ciddi bir ekenomik devinimde sağlanacak. Acnak neredeyse Polatlı mücavirindeki tüm köylerde yaşayan köylü ve çiftçieri temsil eden sivil toplum kuruluşları ve devlet dairesinin temsilcilerinden konuya ilişkin ses seda çıkmıyor.
Daha da ilginci ise bu konudan en çok şikayet eden muhtarlar, muhtarlar denneği, Ziraat Odası ve daire amirlerininde suskun kalması sorunun çözümüne dair en küçük bir katkı sağlayamamaları sıkıntıların daha da büyümesine yol açıyor.

İTHAL MEMURA İHTİYAÇ VARSA BURADAKİLER  NE İŞ YAPIYOR?
    Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nden ithal edilen bir bürokratın işleri hızlandırdığı söylenirken, burada ciddi bir devet zafiyetininde oluştuğu görülüyor. İthal memurla gerçekleşen ve hızlı bir biçimde işlemlerin halledildiği söylemi aslında Polatlı’da ciddi bir devlet ve yönetici zafiyetinin olduğuna dikkat çekilmesi gerektiğiin ispatı konumunda. 
Çünkü burada hizmet veren bu devlet memurlarının bu işleri yapabilecek çapı mı yok? Yoksa onların bu işi neden yapmadığına yada hızlandırmadığına dair sorgulayacak devlet bürokratları mı işini layıkıyla yapmıyor?

SİYASİ MEKANİZMA NEDEN HAREKETE GEÇMİYOR?
    Köylünün uzun zamandır bedelini yatırarak tapusunu almaya hak kazandığı hazine arazilerinin bürokratik hantallık içinde sıkışması sonucu bir türlü sonuca varılamamıs henüz ilçedeki siyasileri de hardekete geçirmiş değil.
Yada onlar bu konuyla ilginiyorsa bunu kamuoyu bilmiyor. 
    Malum siyasilerin parti ayrımı göz etmeksizin bu konuyla ilgili nasıl bir girişim yapacağı yada yaptılarsa bu sürecin gidişatı hakkında da kimseden ses seda çıkmıyor!
Hal böyle olunca da binlerce çiftçi ve köylü sahipsiz bir şekilde haklarının tahliyesi için bekliyor.

SONUÇ NE OLACAK?
    Gazetemiz tarafından yazılan yazı ve haberlerin ardından merakla beklediğimiz konu en tepedeki ve en aşağıda memura veya devlet görevlilerinin bu konuya ilişkin nasıl bir  adım atacağı yada çözüm bulanacağı konusu. 
    Yazıp çizmek sorunları aktarmak bir yana ilçe idarecileri kendilerini itham eden yada eleştren sıkıntılara yönelik de ilginç ve hiç bir dönemde görülmeyen bir suskunluk havasına bürünmüş durumda. Ortada binlerce insanı ilgilendiren bir problem var ve bunu çözmek için hali hazırda atılan ne bir adım var nede bu adım atılmıysa da verilen bin bilgi mevcut.

ankara polatlı haber karaahmet köyü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Eski Bakan ve Eski Vekil CHP’liler İle Gündemi Yorumladı
Eski Bakan ve Eski Vekil CHP’liler İle Gündemi Yorumladı
İLKÖĞRETİM HAFTASI COŞKUYLA KUTLANDI
İLKÖĞRETİM HAFTASI COŞKUYLA KUTLANDI