Çiftçilere Gübre Uyarısı!


Çiftçilere Gübre Uyarısı!

Gülzar Oba Firma yetkilisi Ziraat Mühendisi Mehmet Yıldırım bozulan toprak yapısının sebeplerini yaptığı açıklamada anlattı.

Çiftçilere Gübre Uyarısı!
Bu içerik 1685 kez okundu.


Ziraat Mühendisi Yıldırım çiftçinin fazla gübre kullanmasından dolayı hem ekonomik kayıpların yaşandığını hem de toprağın kimyasal yapısının bozulduğunu söyleyerek bu konuda Polatlı çiftçisine uyarılarda ve tavsiyelerde bulundu.

FAZLA GÜBRE KULLANIMI TOPRAĞIN KİMYASAL YAPISINI BOZUYOR
    Yıldırım; “Ülkemizde en kaliteli buğday ve arpayı Polatlı üretiyor. Gerek un fabrikaları gerekse hayvan yetiştiricileri Polatlı tahılını tercih ediyor. Kaliteyi ve verimi arttırmalıyız. 
    Bu doğrultuda üreticimizin tarlada ayak izi devamlı bulunmalı. Yani çiftçimiz birebir arazi ile haşır neşir olmalı. Arazideki gelişmeleri takip etmeli, bilgi paylaşımında ve istişare de bulunmalı. Tarımdaki gelişmeleri yakın takip etmeliyiz. Kaliteyi arttırmanın yolu doğru bakım, besleme ve ilaçlamadan geçiyor. Elbette yağmur tarla için şart. Çok gübre kullanmanın aslında çok getirisi olmuyor. Fazla gübre hem ekonomik kayba sebep oluyor hem de topraklarımızın kimyasal yapısı bozuluyor. Toprak hangi gübre çeşidine ne kadar ihtiyaç duyuyor iyi analiz ederek ona göre gübre kullanmalıyız. Yaprak gübrelemesinde ki esas amaç köklenmenin ve kardeşlenmenin arttırılmasıdır. Netice de bitkimizi sezon için yetişmeye hazır hale getirmeliyiz." dedi.

ÜRETİCİ TARLASINI İLAÇLAMAK İÇİN ACELE ETMEMELİ
    Kimyasallarla toprağın yapısını bozduklarını ve toprağın yapısını iyileştirilmesi gerektiğini söyleyen Yıldırım;" Yanlış ve aşırı gübreleme küf, pas, külleme vb. zararlıları artar. 
    Organik madde, mikroorganizma ve demir çinko gibi mikro elementler topraklarımızda çok az ya da hiç bulunmamakta. İyi bir sıvı gübre ile bu besin maddelerinin takviyesi hem kaliteyi hem de hastalıklara karşı dayanıklılığı arttırır. Bu ekim sezonunda yaşadığımız olağanüstü meteorolojik şartlar gereği yağış alamadık. Tarlada ki tahıl gelişimi bu sene 25-30 gün geriden geliyor. Bu gelişim açığını besleme ile kapatmalıyız. Yine tahılda takip etmemiz gereken diğer husus yabancı ot ve mantar hastalıklarında zarar eşiği ve mücadele zamanına dikkat edilmeli. Üretici tarlasını ilaçlamak için acele etmemeli. Çünkü hem tahıl hem de yabancı otlar henüz yeterince gelişmedi. Yine havanın bir miktar ısınması gerekli. Üretici arazisinde özellikle yabani yulaf ve püsküllü çayır otu kontrolü yapmalı. Zira bu dar yapraklı otlar rekolteyi düşürmektedir. Ayrıca hava şartlarından dolayı küf, pas ve külleme hastalık riski bulunmakta. Bu konuda da çiftçimizi duyarlı olmaya davet ediyorum." şeklinde konuştu. 

POLATLI ÇİFTÇİSİ, BİLİNÇLİ ÇİFTÇİ                                 
    Günümüzde gıda ve tarım ürünleri devletlerarası politikalarda pazarlık konusu olduğunu ifade eden Yıldırım; “ Devletler tarım ürünlerini birbirilerine karşı koz olarak kullanıyorlar. Polatlı çiftçisi her zaman söylediğimiz gibi bilinçli çiftçi. Tarımın ve gıdanın kıymetini iyi bilmek durumundayız. Bu aynı zamanda ülke politikamız. Bu çerçeve de ürün desenini arttırmalı, kolektif yani ortaklaşa iş ve ekipman kullanım kültürünü geliştirmeliyiz. 
    Umudumuz inşallah bol ve bereketli yıl olacak. Topraklarımızın dinginliğini tekrar kazanması,  ağız tadımızın bozulmasının engellenmesi için tarıma sahip çıkmalıyız. Üretici olarak nihayetinde gayemiz üreterek var olmak ve ülke ekonomisine ciddi manada katkı sağlamaktır. Polatlı çiftçimizin ürününün bol, gönüllerinin diri olmasını ve yağışlı bir yıl geçirmeyi temenni ediyoruz.” dedi.

ankara polatlı haber çiftçi uyarı gübreleme
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Eski Bakan ve Eski Vekil CHP’liler İle Gündemi Yorumladı
Eski Bakan ve Eski Vekil CHP’liler İle Gündemi Yorumladı
İLKÖĞRETİM HAFTASI COŞKUYLA KUTLANDI
İLKÖĞRETİM HAFTASI COŞKUYLA KUTLANDI