Adana’daki Üreten Türkiye Konuşuyor Toplantısında Karaca’dan Birlik Mesajı


Adana’daki Üreten Türkiye Konuşuyor Toplantısında Karaca’dan Birlik Mesajı

Türkiye Sebzeciler Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu (TUSPAF) Genel Başkanı Ali Karaca, ikicisi yapılan “Üreten Türkiye Konuşuyor” toplatışına katılarak gündeme ve toplantıya dair değerlendirmelerde bulundu.

Adana’daki Üreten Türkiye Konuşuyor Toplantısında Karaca’dan Birlik Mesajı
Bu içerik 471 kez okundu.

Üreten Türkiye Konuşuyor toplantılarının ikincisi Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, AB Bakanı Ömer Çelik, TOBB Başkanı M. Rıfat Hisarcıklıoğlu ile HAK-İŞ, Türkiye Sebzeciler Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu (TUSPAF) Genel Başkanı Ali Karaca, MEMUR-SEN, TESK, TİSK, TOBB, TÜRK-İŞ, Türkiye KAMU-SEN, TZOB, ASKON, MÜSİAD, TİM, TÜGİAD, TÜGİK, TÜMSİAD ve TÜRKONFED başkan ve temsilcilerinin katılımıyla Adana’da gerçekleştirildi.​
STK’lar adına ortak açıklamayı TESK Başkanı Bendevi Palandöken yaptı. Türkiye’nin zor bir seneyi geride bıraktığını belirten Palandöken, bu zor süreçte sergilenen birlik ve beraberliğin öneminden söz etti. Söz sizde olacak. Adana’nın, Bölgenin, Türkiye’nin ekonomisini istişare edeceksiniz. Bütün beklenti ve taleplerinizi özgürce dile getireceksiniz diyen Palandöken, üreten kesimin sorunlarını dinlemek için geldiklerinin altını çizdi.
KARACA, HIZLI BÜYÜYEN BİR TÜRKİYE İÇİN “EVET”
    Türkiye Sebzeciler Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu (TUSPAF) Genel Başkanı Ali Karaca, ikicisi yapılan “Üreten Türkiye Konuşuyor” toplatışına katılarak gündeme ve toplantıya dair değerlendirmelerde bulundu. Karaca; “ Bakanımızın yaptığı açıklamalar da göz önünde bulundurulursa Türkiye de şuan da yüzde 2,9’luk bir büyüme söz konusu. Ama ülke olarak o hain darbe girişimini yaşamamış olsaydık şuan iki katı bir büyüme söz konusu olacaktı. Ülke olarak çok zorlu süreçlerden geçtik. Bu zorlu süreçleri birlik olarak vatanımız ve bayrağımız için ortak hareket ederek atlattık. Biliyorsunuz ki yaklaşan bir anayasa referandumu var. Biz bu olumsuzlukları ve tatsızlıkları bir daha yaşamamak için, ülkemizin birliğinin ve bütünlüğünün bozulmaması için, daha hızlı ve istikrarlı büyüyen bir Türkiye için bu referandum da evet diyoruz. Biz millet olarak birlik ve beraberliğimizi burada da göstereceğiz.” şeklinde konuştu.

DARBE GİRİŞİMİ OLMASAYDI TÜRKİYE YÜZDE 4,5 ÜZERİNDE BÜYÜYECEKTİ
    Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ise konuşmasında; “Baktığınız zaman tüm bu olumsuz tabloya rağmen Türkiye 2016'da yüzde 2,9 büyüme başarısını gösterdi. Eğer bu darbe girişimi olmasaydı, bu saldırılar olmasaydı Türkiye yüzde 4,5'in daha üzerinde bir büyümeyi gerçekleştirecekti." İfadesini kullandı. Ciddi anlamda ekonomik teşvik paketlerini hayata geçirdiklerini dile getiren Tüfenkci, şöyle konuştu: “Baktığınız zaman tüm bu olumsuz tabloya rağmen Türkiye 2016'da yüzde 2,9 büyüme başarısını gösterdi. Eğer bu darbe girişimi olmasaydı, bu saldırılar olmasaydı Türkiye yüzde 4,5'in daha üzerinde bir büyümeyi gerçekleştirecekti. Bu darbenin görünen faturası Türkiye'ye yüzde 1,5 kadar küçülme. Biz, sizler, tüm üreten kesim Türkiye'nin gelişmesi noktasında göstermiş olduğu irade, yurt dışı pazarlara açılma noktasında hükümetimizin almış olduğu teşvikler 2017 içinde de inşallah bu oranların çok daha üzerinde, yüzde 5'lerde bir büyümeyi ve daha üzeri bir büyümeyi bu Türkiye yakalamış olacak. Şimdi mart ayı ihracat rakamlarına baktığımız zaman da Türkiye'nin bu anlayışla bir önceki yıla göre daha iyi rakamları yakaladığımızı da göreceğiz. Sadece sanayiciye değil, küçük işletmelere ciddi teşvikler verdiklerini, orta ölçekli işletmelere kredi desteği sağladıklarını belirten Tüfenkci, özellikle çıkartılan sicil affı konusunda kendilerine sanayiciden uygulama konusunda bazı şikayetler geldiğini, bu konuda yine banka ve ilgili kesimlerin katımıyla yapılacak toplantıda affın tam olarak uygulanmasını isteyip takip edeceklerini aktardı.
YENİ BİR PİYASAYI MİLLETİMİZE KAZANDIRMIŞ OLACAĞIZ
    Şirket kuruluş ve tasfiye işlemlerini basitleştirdiklerini ve maliyeti düşürdüklerini, kare kodlu çek uygulaması gibi çeke itibar kazandıracak çalışmalar yaptıklarını, çekle ilgili şikayetlerin azaldığını, küçük işletmelerin finansmana erişimi önündeki engelleri kaldırdıklarını anlatan Tüfenkci, tarım ürünlerinin değerlerini daha iyi kazanması için lisanslı depoculuk sistemini hayata geçirdiklerini, bu yönde üreticiye yaptığı masraflar hakkında destek verdiklerini söyledi. Tüfenkci, ürün ihtisas borsasının kuruluşunu da tamamladıklarına işaret ederek; "Cumhurbaşkanımız da imzaladıktan sonra bu da yürürlüğe girmiş olacak. Yeni bir piyasayı milletimize kazandırmış olacağız." şeklinde konuştu. Hal kayıt sistemini getirerek fiyattan üretime kadar ürün hakkında yapılan işlemlerin açıklandığını dile getiren Tüfenkci; "Ancak biz bunları yeterli görmüyoruz. Özellikle üretici örgütlerinin piyasada daha fazla etkin olmasını sebze ve meyve ticaretinde yaşanan ürün zayiatlarının minimuma indirilmesi üretici tüketici arasındaki fiyat farkının azalmasına yönelik çalışmalarımız sürüyor." dedi. Tüfenkci, terörden zarar gören illerin kalkınması için çok önemli olan 23 ilde cazibe merkezinin kurulmasının, Adana, Gaziantep, İstanbul gibi bölgeleri de ham madde temini yönüyle olumlu etkileyeceğini aktardı.
 

ankara polatlı haber ali karaca sebzeciler meyveciler federayonu toplantı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ANAYASA MAHKEMESİ ÜYELERİ  POLATLI TARİHİ ALANLARINI GEZDİ
ANAYASA MAHKEMESİ ÜYELERİ POLATLI TARİHİ ALANLARINI GEZDİ
Polatlı’nın Üretici Kadınları Bakan Fakıbaba İle Görüştü
Polatlı’nın Üretici Kadınları Bakan Fakıbaba İle Görüştü