BİR DAHA BU KURUMA ADAY DEĞİLİM

Bu haber 12 Nisan 2018 - 6:53 'de eklendi ve 401 kez görüntülendi.

Polatlı Ticaret Borsa Başkanı Yahya Toplu dün borsa binasında basın mensupları ile yaptığı toplantıda Ticaret Borsa Seçimlerinden, ilçe gündemine, Polatlı’nın kazanması gereken imaja, bundaki sonraki süreçlerde şahıs olarak izleyeceği yol başta olmak üzere birçok konu ile alakalı bilgileri kamuoyu ile paylaştı.

Polatlı Ticaret Borsa Başkanı Yahya Toplu düzenlediği basın toplantısında;  ticaret borasının ertelenen ilk seçim sürecinden ikinci seçim sürecine kadar geçen zamanda yaşanan gelişmeleri, Borsa başkanlığına aday olan isim ile alakalı düşüncelerini,  kurum üzerinde hedeflenen bir takım gayeleri, kendi başkanlık sürecinde izlediği yönetim politikasını, Polatlı için yapılan veya yapılması gereken çalışmalarda kendince eksik gördüğü yanları, Polatlı Ticaret Borsası’nın gelişen teknolojiyi takip etmek için yaptığı yenilikleri, nefes kredisinde borsa olarak üyeleri için yaptıkları çalışmaları teker teker anlattı.  Başkan Toplu’nun  açıklamasında göze çarpan en önemli detaylar arasında bir sonraki süreçte kesinlikle aday olmayacağım ifadesiydi. Toplu: “şimdiden söylüyorum seçimlere dört yıl başkanlığa aday olacak arkadaşlar belki şimdiden çalışmalarına başlar” dedi.

ADAY OLMAYI DÜŞÜNMÜYORDUM

Polatlı Ticaret Borsa Başkanı Yahya Toplu konuşmasına borsa seçimlerindeki süreci değerlendirerek başladı:  “ Polatlı Ticaret Borsası için biz 2018 yılını değişim ve dönüşüm yılı olarak ilan etmiştik Afyon’daki toplantıda hepiniz vardınız orada onu ifade etmiştim. Akabinde de demokratik bir ülkedeki seçimlerle sevinç duyuyoruz hepimiz kurumumuzda Ticaret Odasında da bir seçim 2018’in Mart ayında bir seçim gerçekleştirildi. Biliyorsunuz 5174 sayılı kanuna göre oda ve borsa seçimleri 4 yılda bir Ekim ve Kasım ayında ibaresi var.  Esasen 2017’inin Martına seçimlerin denk gelmesi aslında bakanlık seçim kurulu karar verdi. 5174 sayılı kanunda olduğu gibi Ekim- Kasım ayında olacak dedi Ekim- Kasım ayına ertelendi. Geçen Ağustos ayında da 1 Ekim’de seçim tarihi aldık. Ben 27 yıl geçen Ekim ayında şimdi 28 yıl oldu. Üyelerimizi bu masanın etrafında topladık ama tabii ki takdir ederseniz 360 tane üyemizi değil 2 grup halinde 20’şerli, 40 üyeyi iki sefer bu masanın etrafında toplayarak kendilerine hem borsanın kuruluşundan beri burada üye olan emek veren değerli üyelerimizle fikir alabileceğimiz istişare edebileceğimiz arkadaşları bu masanın etrafına topladım. Siz bana 27 yıl gibi uzun süre Polatlı Ticaret Borsası gibi güzide kuruluşu yönetme yetkisini verdiniz. Bundan dolayı ben size teşekkür ediyorum.”

TİCARET BORSASINI EN ÜST SIRALARA TAŞIDIK

“ Olabildiğince gücüm yettiğince kurumu iyi temsil ettiğime inanıyorum ve Polatlı Ticaret Borsasını da Türkiye genelindeki 81 il içerisinden en üst sıralara taşıdık. Türkiye’de kim buğday almaya kalksa referans fiyatı olarak polatliticaretborsası. org.tr’yi açıp oradaki fiyatları alarak ticaret yapar hale geldi. Hükümetimiz gelen yabancı heyetlere referans borsa olarak buraya yönlendirdi. Türkiye’deki tüm borsalar salon satışına girerken Polatlı Ticaret Borsasını inceleyip görüşlerini önerilerini alarak bu hizmetlere girdi ve ben cenap-ı Allah bana nasip etti bir ilçe borsası olarak hem odalar birliğindeki her aşamasında her kademesinde görev aldım. Lisanslı depoculuk yönetim kurulu başkanı, Ticaret Borsaları konsey Başkanlığı, odalar birliği yönetim kurulu gibi birçok görev aldım ve ben inanıyorum ki benim kendi düşüncem bu işi burada noktalamak istiyorum bu işi zirvede bırakmak istiyorum. Siz buraya kadar destek verdiniz başka arkadaşlarım başka bir ekibin bu görevi almasını istiyorum dedim”

KAPI KAPI GEZİP OY İSTEMEYECEĞİM DOLAYISIYLA ADAY OLMAM DEDİM

“ Sonuçta bu arkadaşlar geldi samimiyet ile bana söyledi araştırabilirsiniz başkanım sizin başlattığınız bir iki projenin nihayetlendirilmesini istiyoruz. Bugün siz aday olmazsanız birçok aday çıkaracak bunu alt zemini oluşturmadık yani yönetim Polatlı Ticaret Borsası bünyesinde barındıracak durumda değil ticari bir kurum olduğu için sizin bir dönem daha ekip olarak bu işi götürmeniz ve geleceği de birlikte oluşturabileceğimiz bir zemini oluşturmamız dedi arkadaşlar. Bu başka kuruluşlarda pek de alışık olunmadığı önerilmeyen bir şeydir. Çünkü bu tüccarlar kurumu ticaretini düşündükleri için bir karar aldılar. Bende kendilerine eğer aday çıkarsa bu işi yapamayacağım. 65-66 yaşındayım kapı kapı gezip oy istemeyeceğim dolayısıyla aday olmam dedim.”

1 EKİM TARİHİNE KADAR ADAY YOKTU

“O süreçte arkadaşlarda söz verdiler aday çıkartmayacağız dediler. 1 Ekim tarihine kadar da aday yoktu. Seçime 6 gün kala her şey bitmişken seçim 6 ay daha ertelendi. Biz üyelerden aldığımız destek ile seçimi kazanmışçasına iş bitmiş gibi ekim ayından itibaren önümüze yeni hedefler koyup çalışmaya başladık. 2018 yılı da değişim ve dönüşüm yılı ilan ettiğimiz için zaman geçmeden elbette mart ayını gördükten sonra çalışmalara başladık. Bizim üyelerimize bu değişim ve dönüşümü bir saatte anlatmamız mümkün değil diyerek 2 günlük bir termal otel tatili planladık ve birkaç toplantı yaparak ne yapmak istediğimizi ve borsamızın da geleceği ile ilgili fikirlerimizi anlatarak üyelerimizin de görüşlerini ve önerilerini alarak yolumuza devam edelim istedik. Güzel bir çalıştay yaptığımıza inanıyorum.”

ÇALIŞTAY DÖNÜŞÜNDE BİR ADAY ÇIKTI

Çalıştay dönüşünde borsamıza yeni bir arkadaş aday çıktı. Bu doğal bir haktır. Polatlı borsasının 360 tane üyesi var. Her birinin de en az benim kadar Polatlı Ticaret Borsasının Başkanlığına aday olma hakkına sahiptir. Bizim bunu konuda bir itirazımız yok. Ancak sizlerde biliyorsunuz ki Polatlı Ticaret Borsası Hububat Borsasıdır.

ADAY ÜYELERİMİZ TARAFINDAN KABUL GÖRMEDİ

“ Her ne kadar bizim bünyemizde canlı hayvan ve soğan da olsa gelirimizin yüzde 99,9 u hububattan sağlanıyor. Bir ütün borsasını yönetmek işletmek bunu ileriye taşımak arzumuzdur. Bende olmasam borsa üyeleri arasında hububat ticaretiyle uğraşan birilerinin olması en büyük temennimizdir. O nedenle bu arkadaş bizim üyelerimiz tarafından pek kabul görmedi.

KURUMU SİYASALLAŞTIRMAYA ÇALIŞTILAR

“ Üyelerimiz ile bir sıkıntımız yoktu. Üyelerimizin bizim karşımıza bir aday çıkarmak gibi bir düşünceleri de yoktu. Ama üzülerek ifade ediyorum ki kurumu siyasallaştırmaya çalıştılar. Bu kuruma yapılacak en büyük kötülüktür. Ben 28 yıllık başkanlık sürem boyunca burayı siyasetten uzak tuttum. Her siyasi partiye eşit mesafede durduk. Hep öyle olmaya gayret ettim.  Her insanın gönlünde elbette desteklediği bir siyasi görüş vardır. Ama o siyasi görüşü buraya yansıtmamak lazım: Eğer siz o siyasi görüşü buraya hakim kılarsanız belli bir üyeye başkan olursunuz. Bugün benim üyelerim arasında tüm siyasi partilerin üyelerinden var. “

ÜYELERİMİZ İSTİKRARDAN YANA TERCİHLERİNİ KULLANDILAR

“ Eğer ben bu borsalar birliğinin rozetini değil de bir siyasi partinin rozetini takıp burada başkanlık yaparsam ben tüm üyelerin değil belli bir kesimin başkanı olurum. Bu konu da çokta konuşmak istemiyorum. Ama yapılan yanlışlardı da bir şekilde dile getirmek gerektiğini düşünüyorum. Nihayetinde üyelerimiz buna vize vermedi. Üyelerimiz istikrardan yana tercihlerini kullandılar.”

HERKESİ AKLISELİME DAVET EDİYORUM

“Bu yapılanlar Polatlı’ya çok bir fayda getirmeyecektir. Biz Polatlılar olarak neden bir araya gelip de Polatlı’nın geleceğini tartışmıyoruz. Polatlı’daki kanaat önderleri Polatlı’nın ileri gelenleri tüm siyasi endişelerini bir kenara bırakarak Polatlı’nın geleceğine ne yapabiliriz diye bir araştırma içine girmiyoruz. O nedenle bu yapılan şeylerin Polatlı’ya fayda getireceğini düşünmüyorum. Seçimi kazandığıma sevinemedim diyebilirim. Çünkü yapılan yarışın şeklini beğenmedim. Kazanan tebrik edilir kaybedenin de gönlü aklanır benim yedi grubumun bir grubunu karşı grup kazandı. İlk gün biz burada kucaklaştık.  Polatlı Ticaret Borsası sabahtan akşama kadar üyeleri ile iç içe olan bir yerdir Benim üyelerim birbirleri ile mesailerini aileleri ile bile geçirmiyorlar. Bizim ayrı bir yapımız vardır. Saha da birdir ile rekabet eden arkadaşlar dönüp rakibinden oy isteyebiliyor. Buradaki demokrasi siyasetin dışında olan bir durumdur. Herkesi aklıselime davet ediyorum.”

BEN POLATLI’YI SEVİYORUM

“Biz Polatlı’ya hizmet edecek isek önce kendi kurumumuzun birlik ve beraberliğini güçlü hale getirmeliyiz. Geleceğe emin adımlar ile gitmek istiyor isek kendi üyelerimiz ile daha sağlıklı istişarelerde bulunmalıyız. Zaten demokratik bir ortamda isen seçimler olacak. Ve bu seçimlerde kim daha iyi hizmet edeceğini ifade eder ve üyelerine kendini daha iyi anlattırsa o alır. Hem odalarda hem de borsa da mevcut başkanlar üyelerini daha iyi ikna edebilmiş. Ben Polatlı’yı, ülkemi, devletimi, bayrağımı seviyorum bir o kadar da borsamı seviyorum. Bana düşen Polatlı Ticaret Borsasını geliştirmek, dönüşümünü sağlamak ve geleceğe emin adımlarla götürmektir.”

POLATLI OLARAK NEDEN BİRLİKTE ÇALIŞMALIYIZ?

Polatlı Ticaret Borsa yönetimi olarak orsa için yaptıkları çalışmalar hakkında bilgilendirme yaparak açıklamasına devam eden Başkan Toplu : “ Afyon çalıştayın da de bunu ifade ettim. Türk tabipler birliğinin hükümete karşı bazı söylemleri vardı.  Hükümetimizin odalar, borsalar, barolar birliği ile ilgili bir çalışması var. Geleceğe dönük bakarsak biz kurumlar olarak bu yapı ile gitmeyebiliriz. Biz AB’ye doğru gidiyorsak AB’de ticaret odalarında zorunlu üye yok. Ticaret borsalarında da zorunlu tescil yoktur. Yani gönüllüğü dayalıdır. Bizim bugünkü mevcut yapıda zorunlu üyeliği kaldırılırsa ve ya zorunlu tescil kaldırılırsa gelirler çok düşecek. Yani biz bunlar olabilecekmiş gibi Polatlı’nın geleceğini hazırlamaya çalışıyoruz. Yani yarın böyle bir şey olursa ki ben çok uzak bir ihtimal olarak ta görmüyorum. Biz hayatiyetimizi nasıl devam ettirtebiliriz onun çalışmalarını yapıyoruz. Ticareti geliştiriyoruz. Satış salonun da elektronik ortama geçeceğiz. Lisanslı depomuzu 20 bin ton kapasitesini artırarak 60 bin tona çıkarttık. Yanında mısır kurutma tesisi açıyoruz. Bunlarla yetinmiyoruz. Türkiye’nin birkaç noktasında daha PTB lisanslı depoculuğun yapılması konusunda meclis ve yönetimde bir kara alındı. Şuan da hazır bir finansmanımız yok. Ama bu finansmanı bir şekilde bulacağımıza inanıyorum. Dolayısıyla biz geleceğe yönelik hedef koymaya çalışıyoruz ortaya.

KESİNLİKLE BİR DAHA BU KURUMA ADAY DEĞİLİM

Polatlı Ticaret Borsasının bugünkü öncül durumunu kaybetmeden yoluna devam etmesi için neler yapılması gerektiğine bakıyoruz. Biz geçmişe bakmıyoruz. Geleceğe dönük çalışıyoruz. Ama şunu da bir kere daha belirtmek istiyorum. Kesinlikle bir daha bu kuruma aday değilim.” Dedi.

LİSANSLI DEPOCULUĞA ÜYELERİMİZİ ORTAK ETMEK İSTİYORUM

Başkan Toplu : “Bu son dönemimde de Polatlı Ticaret Borsamızı getirdiğimiz nokta itibari ile ustalık dönemimizde burayı taçlandırmak istiyoruz. Polatlı Ticaret Borsasını istikrarlı bir konuma getirerek kişilere bağlı olmadan kurumsal bir kimlik kazansın istiyoruz. Oto denetim sistemi kurulsun istiyoruz. Lisanslı depoculuğa üyelerimizi ortak etmek istiyorum. Eğer bir yönetici gelir oraya iyi idare ederse yürür gider ama kamu gibi idare ederse orası batar. Ama Üye ortak olursa kişi karına bakar ve kendisine kazandıran kişiyi oraya başkan eder. Kaybettireni ya da popülizm yapanı değil. Bunları tek başımıza yapmayacağız disiplin kurulu ve meclisimizle beraber çalışıyoruz. Rifat Hisarcıklıoğlu borsalar için bir yüksek istişare kurulu oluşturdu. Yasal hale getrdi. Bu odalar birliğinde zaten vardı. Seçimler de pekte büyükler seçilemiyor. Küçükler çabuk birleşiyor. Fikir üretecek borsanın kuruluşundan bu yana borsaya hizmet etmiş fikir üretebilecek kişilerden de bir yüksek istişare kurulu oluşturacağız.  2023 de Polatlı Ticaret Borsası nerede olacaktır? Bütçesi ne olacaktır? Hangi alanlarda hizmet edecektir? Elektronik ürün ticaretinde alacağı payı ne olacaktır? Bütün bunları inanın canla başla çalışarak PTB bu hedefe götürmeye çalışacağız.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

antalya escortŞirinevler escortseks izlepornseks hikaye

istanbul escortistanbul escortporno izle

escort denizliescort samsunescort mulaescort ataehirescort kuadas antalya escort