Belediyenin Faaliyet Raporu Mecliste Olay Oldu

Encümen üyeliğine Milliyetçi Hareket Partisi Belediye meclis Üyelerinden Metin Baysar ve Mustafa Kayış, Ak Parti Belediye meclis Üyelerinden Selahattin İnce, Alaattin Liman, Mustafa Hakbilir ve bağımsız belediye meclis üyesi Cemal Özalp aday oldu. Yapılan gizli oylama sonucu encümen üyeliğine MHP belediye meclis üyesi Metin Baysar, Mustafa Kayış ve bağımsız meclis üyesi Cemal Özalp 16 oyla encümen üyeliğine seçildiler. Gündem maddeleri arasında yer alan perpa pazar yeri köylü pazarında güneşliklerin yenilenmesi ile ilgili hazırlanan komisyon raporu meclisten geçti.

Bu haber 04 Nisan 2018 - 6:43 'de eklendi ve 393 kez görüntülendi.

Meclis başkan vekili olarak Cemal Özalp kürsüye çıktı ve belediye başkanı Mürsel Yıldızkaya’yı 2017 yılı faaliyet raporu hakkında meçi üyelerini bilgilendirme amacıyla kürsüye davet etti.

2017 YILI HİZMET YILI OLMUŞTUR

Son bir yılda belediye kanadında yapılan çalışmaları aktarmak üzere kürsüye çıkan Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya 2017 yılı faaliyet raporunu şu ifadeler ile sundu: “ şehrimizin ve sizlerin hizmetinde bir yılımız daha geride bırakmış bulunuyoruz. Her yıl olduğu gibi 2017 yılında da Polatlı’mızı hep bir adım daha ileri götürmek amaçlı çalışmalar yürüttük. Polatlı belediyesi olarak şehrimizin ihtiyaçlarını giderme ve sizlerin yaşam kalitesini artırma odaklı çalışırken geleceği de planladık. Klasik belediyecilik anlayışlı dışında sosyal, kültüreli sportif, alanlarda örnek gösterilen faaliyetler yürüttük. Polatlımızın kaynaklarını imkan ve fırsatlarını en doğru ve en verimli yatırımlara yönlendirirken pek çok projemizi hayat geçirdik. Polatlı turizm şehri üniversite şehri sanayi şehri olma yolunda hızla hedefine yürümektedir. Anadolu bozkırının parlaya yıldız sıfatını Türk patent enstitüsü tarafından tescilleterek resmiyet kazandırdık.”

ŞEFFAF BİR YÖNETİMLE ŞEHRİN HER YERİNE HİZMET GÖTÜRDÜK

“ Şeffaf ve adil yönetim anlayışımızla şehrimizin her yerine hizmet götürmenin hemşerilerimizle her fırsatta kucaklaşmanın gururunu yaşıyoruz. Faaliyet raporunda kaynakları nasıl nerede v ne amaçla kullandığımız konusunda doğru bilgiler bulacaksınız. Şehitler diyarı Polatlı’mıza binlikte hizmet ettiğimiz çalışma arkadaşlarımıza, değerli belediye meclis üyelerimize ve bu güzel faaliyet raporunun hazırlanmasında emeği geçen bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.  2017 yılı Polatlı’mız için bir hizmet yılı oldu.  Birçok hizmete imza attık birçoğunu tamamladık, nisan ayı içerinde bunları toplu açılış ile hizmete sunacağız.  Birçoğunun da temelini atacağız.  Polatlı’nın kaynaklarını imkânları fırsatlarını 2017 yılında en iyi şekilde kullandığımız düşünüyorum. Bu hususta özellikle çalışma arkadaşlarım teşekkür ediyorum.”

İLHAN BEY ŞİMDİ SATIŞLAR HAKKINDA EL KALDIRMADIĞIN BİR MECLİS TOPLANTISI VAR MI?

Rapor ile alakalı aleyhte görüş bildirmek üzere AK Parti belediye meclis üyesi Mustafa Hakbilir MHP’li belediye meclis üyesi İlhan Kırpık’ı da kürsüde eleştirdi. Hakbilir  : “ Belediye faaliyet raporlarında gelir kaynaklarına baktığımızda en çok gelir arsa satışlarında var. Hemen hemen her mecliste bir veya birkaç arsa satışının geldiğini görüyoruz. Geçmişte İlhan Bey bütün arsa satışlarına karşı geliyordu. İlhan Bey şimdi satışlar hakkında el kaldırmadığın bir meclis toplantısı var mı? Geçmişle kıyaslama yaparsak arada çok büyük bir uçurumun olduğunu görüyoruz. Ne kadar arsa satıldığını, kaç liraya tekabül ettiğini yazılı ve sözlü önerge olarak cevaplandırılmasını istedik henüz bize bir bilgi gelmedi. Belediye yatırımları devam ediyor dediniz.  Devlette devamlılık esastır. 2009 ve 2019 yılları arasında belediyenin yapmış olduğu ve temelini attığı bir kısmının yüzde 35 bir kısmının yüzde 40 bir kısmının yüzde temelinin taşlarının alındığı yatırmaların birçoğu şu anda bitirilmemiştir. Nedense kendi yatırımlarınıza öncelik tanıdığınız gözlemleniyor. Diğer yatırımlar sürekli öteleniyor.  Bu yatırımlar sizlerin yatırımları arasında bitirilecek mi bitirilmeyecek mi? ”

YASSIHÖYÜK TERMAL TESİSİN AKIBETİ NE OLACAK?

Hakbilir: “ Çağlayık termal tesislerinde Yassıhöyük’te bulunan termal tesisin akıbeti ne olacak. Orada yapılan yatırım için harcanan para inşallah belediye kazandırılır diye düşünüyorum.”

BİZ BU İŞE SATIŞ DEMİYORUZ

Başkan Yıldızkaya AK Parti belediye meclis Üyesi Mustafa Hakbilir’in eleştirilerine yanıt vererek belediye meclis kurallarını hatırlattı : “ Mustafa Bey’in kanaatlerini eleştiri gibi değerlendiriyorum. Faaliyet raporunun bir sonraki mecliste görüşüleceğini beyan etti. Bildiğim kadarıyla 9 yıldır belediye meclis üyeliği yapıyorsunuz. Her faaliyet raporu ilk gün onanır. Bunu söylemiş olayım. Arsa satışları konusuna gelince. Hani bir söz vardır “Benim Oğlum Bina Okur Döner Döner Yine Okur” diye. Şimdi biz bu işe satış demiyoruz. Biz bu işe Polatlı’nın atıl kaynaklarının hizmete dönüştürülmesi olarak görüyor ve öyle değerlendiriyoruz. Yerel yönetimlerin belediyelerin arsa üretmesi bu arsaları nakle çevirip hizmete dönüştürmesi asli görevidir. Belediyeler yasaların vermiş olduğu harçlardan, toplamış olduğu vergilerden ve devletin vermiş olduğu paylar dışında arsa üretip satarak nakle çevirerek hizmet üretir. Bunu sanıyorum 2014 yılının temmuz ayından beri konuşuyoruz. Varsa başka yönteminiz gelir elde etmek ile ilgili bunu bizimle paylaşın belediyem meclis sorumluluğu içerisinde bizde gerekeni yapalım. Ama maalesef bunun dışında başka yöntem yok” dedi.

BİR TEK PROJE KALDI

AK Parti belediye meclis üyesi Mustafa Hakbilir’in geçmişten gelen yatırımların üzerine düşülmediği konusunda yaptığı eleştiriye cevaben Başkan Yıldıkaya:

“Geçmişten kalan pek çok projenin bitiremediğinden bahsedildi. Bir tek proje kaldı. İlahiyat Fakültesini hatırlıyorsunuz. Allah nasip etti ve bitirdik. Temeldeyken almıştık. 12 bin 500 metrekare kapalı alanda üniversitelimizi tamamladık. Geçtiğimiz sonbaharda da eğitim öğretim yılı başında da Gazi Üni. Tahsisini yaptık. Toprak Mahsulleri Ofisinin silosunu bitirdik gün sayıyoruz. Toplu açılışta hayata geçirmeyi planlıyoruz. Çevre düzenlemesi yapılıyor. Termal projesini yüzde 33’lük seviye de almıştık. Şuan yüzde 95 97 civarındayız. İstesek iki ay da bitirebilirdik. Onun da sebepleri var.  Bir tek Kültür merkezinin gecikmesi ile ilgili eleştirileriniz haklı buldum. Burada özellikle müteahhit firma ile olan hukuksal sorunlarımızdan dolayı maalesef bu proje gecikmiştir. En az sizin kadar bu projeni bir an önce bitmesini istiyoruz.  2018 yılı içerisinde projeyi tamamlayıp hayata geçirmeyi planlıyoruz. Bununla ilgili de kaynağımızı ayırmış durumdayız. Ama büyük bir proje gecikmesindeki sıkıntıya da az çok ifade etmiş oldum.” dedi.

BİZİM PROJEMİZ 10 MİLYONLUK PROJE İ HES PROJESİ 500 MİLYONDAN FAZLA MALİYETİ OLAN BİR PROJE

Başkan Yıldızkaya Yassıhöyük termal tesisi konusuna da şu ifadeler ile yanıt verdi :“ Çağlayık mevkiinde Polatlı Belediyesinin 2 bin 500 hektarlık yani 25 bin dönümlük ruhsatlı bir sahası var. Bir önce ki dönemde meclis üyesi grubumuz bir termal tesis yapmak ile ilgili karar almış. Kuyu satın alınmış ve Yassıhöyük mevkine kadar 23 km bir su getirilmiş. Yassı Höyükteki tesis butik bir tesis 36 odalı bir tesis. Amaç özel sektörün önünü açmak ve onları özendirmek olmuş. Gelir gelmez projeyi sahiplendik ve bitirme noktasına geldik. Ama geçen ilkbahar da devletin yetkili organların bazı kurumlarından bu bölgede büyük bir HES projesinin planlandığına dair yazılar geldi. İhalesi yapılmış ciddi bir projeydi. Bizim projemiz 10 milyonluk proje iken HES projesi 500 milyondan fazla maliyeti olan bir proje var. Dolayısıyla devletin ihalesi ile bir elektrik santrali kurulmak istiyor. Hal böyle olunca o proje devam ederken bu projeyi tamamlamanın doğru olmayacağını düşündük ve ilgili yazılara istinaden inşaat işlerini durdurduk. Aslında biz bir iki aylık işimiz kaldı. Orada ama kuyularımız suyun altında kaldığı için projeyi durdurduk. Geçen hafta Salı günü metada bir toplantı yapıldı. İnşallah önümüzdeki günlerde de DSİ ile bir toplantı yapacaklar. Hem bu dönem hem de bir önceki harcamaların karşılığını almadan bu tesis ile ilgili olur vermeyi düşünmüyoruz. Talebimiz karşılanmaz ise ilgili 3 bakanın Kalkınma, Enerji ve Orman Su İşleri başkanlığındaki bir heyetin vereceği karar ile işi nihai bir sonuca ulaştıracağız.  10 milyonluk tesis karşısında yarım milyarlık bir tesisi engelleme niyetinde değiliz. Keşke proje daha önce planlanıp ilgili kurumlara görüşleri sorulsaydı. Polatlı Belediyesinin Polatlı’nın hiçbir kaynağının ve imkanının elimizden çıkmasına izin vermeyeceğiz. Her türlü hakkımızı kullanacağız. Oradaki tesisin yapılma amacı termal otel. Biz de bakanlıklara ve ilgili firmaya hem oradaki ruhsatlı kuyumuzun maliyetlerimizin arsa bedelinin bize ödenmesini talep ettik. Sıcak su yoksa oradaki tesis bir işe yaramaz. Bu kuyuların ücretlerini biz ödedik. Geçmişten kalan makina ikmal müdürlüğünün orada olan özelleştirmeden aldığımız, belediyemizin aldığı arsaların bedelini de geçtiğimiz dört yılda taksit taksit dolar bazında ödeyerek oranında tapusunu tamamen Polatlı belediyesine geçmesini sağladık. Dünden daha az borcumuz var. Daha çok hizmet ürettik ve üretmeye devam ediyoruz. Kaynaklarımızı yetimin hakkını gözeterek kuruş kuruş hakkaniyetli bir şekilde kullanmanın gayreti içerisindeyiz.” dedi.

SATALIM DEDİNİZ SATIN DEDİK

Milliyetçi Hareket Partisi Belediye meclis Üyesi İlhan Kırpık Ak Parti belediye meclis üyesi Mustafa Hakbilir’in arsa satışları konusunda yönelttiği soruya cevap vermek üzere kürsüye çıktı ve : “ Hatırladığım kadarıyla biz geçtiğimiz dönemde dört büyük arsaya red cevabı vermiştik. Bunlardan bir tanesi Salıpazarı, bir tanesi itfaiyenin olduğu yer, bir tanesi de sağlık parkı. Dördüncü arsayı hırlayamadım ama her arsa satışına red verdiğimiz zamanlarda gerekçemiz ile çıkıyorduk. Salı pazarının olduğu yeregeçen sene başkanımıza belediye binasının yapılması için red verdik. Sağlık parkının olduğu yere de şehir bunaldı bina yapmayalım ve park yapalım dedik. İtfaiye alanının yerinde de camiimizin görselliğini bozmayalım ve şehrimizin giriş çıkışı güzel olsun diye satmayalım dedik. Polatlı’da bir vatandaşa satıldı. Sonra satılan arsanın tekrar iptali ile arsayı satmadılar. Vatandaşın dilekçesi olan hiçbir arsaya red vermedik. İki kez bağ evleri ürettiniz tokide çıkan evlerini satın dedik Mevlana evlerini satalım dediniz satın dedik. Mezbaha büyük şehir yasası ile büyükşehre geçiyor dediniz atalım dediniz. Biz de insanlarımızın çoğu besicilik yapıyor nasıl satacağız dedik. Aynen bize söylediğiniz cümle şuydu yeni yasa ile mezbaha büyükşehre geçecek Polatlı’nın parası Polatlı da kalsın dediniz. Bize de mantıklı geldiği için satılmasına karar verdik. Polatlı’nın esnafı alamayınca Mezbahayı Erzurumlu bir vatandaş aldı. Polatlı vatandaşı mağdur olmasın diye Gülveren de belediyenin mezbaha imarlı bir arsamız vardı. Sırf Polatlı esnafı mağdur olmasın diye mezbaha imarlı yeri de sattık. Bunun haricinde Mustafa beye sesleniyoruz. Bir yanlış varsa bir daha ki mecliste gelsin söylesin. Geçen dönemdeki imkanlara ve gelirlere rağmen siz bir çok arsa sattınız bize kalan gelir olmadığından biz de şunu diyoruz. Eski gelir ve imkanları getirin biz de arsa satmayalım.” diye konuştu.

BU KADAR ÇALIŞANA YAZIK DEĞİL Mİ?

MHP Belediye Meclis Üyesi Metin Baysar Mustafa Hakbilir’i projeler hakkında kitapçık hazırlayanların emeğine yazık ettiğini ifade ederek:  “ Mustafa Bey kitapçığı aldı kâğıttan anlıyormuş. İçeriğini okudun mu? Hiç okumuşa benzemiyorsun? Bu kadar çalışana yazık değil mi? O insanlar yıllarca çalışıp bir senen ürününü koydular oraya. Bir de yapılan işleri takdir et. Biz dört senedir buradayız. Bir de sen say yapılanları. ”dedi.

AK PARTİLİ ERTURUN’DAN EDEPSİZLİK TEŞHİSİ

AK Parti Belediye meclis Üyesi Kürşat Erturun artık içinde tutmak istemediğini vurgulayarak meclis üyeleri arasında yaşanan polemiklerden duyduğu rahatsızlığı dile getirmek üzere kürsüye çıktı.  : “ Edepli edebinden susarmış edepsiz de edepsizliğinden susturdum zannedermiş.  Mecliste konuşma sistemi karşılıklı olarak gelme gitme konuşma. 3-4 seneden beri metin Ağabeyin yapmış olduğu hal ve hareketten dolayı ben bunu söylüyorum. Bunu kim üstüne alıyorsa alınabilir.  ” dedi.

HEYECANINA VERİYORUM

AK Parti Belediye Meclis Üyesi Kürşat Erturun’un eleştirine sert bir şekilde cevap Veren Başkan Yıldızkaya : “  Siyaseti doğru yaparız yanlış yaparız eksik yaparız tam yaparız halk takdir eder. Eleştiri yaparız karşılıklı olarak ama hiçbir belediye meclis üyesinin hiç kimseyi edebe davet etme hakkı ve haddi yoktur. Böyle bir şey yok. Genç bir adamsın siyaset yapıyorsun. Heyecanlısın bunu ona veriyorum. Aksi halde çıkıp herkesten özür dilemelisin. Belediye meclis üyesinin böyle bir tavrı olamaz. Doğru değil bu. ”dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

antalya escortŞirinevler escortseks izlepornseks hikaye

istanbul escortistanbul escortporno izle

escort denizliescort samsunescort mulaescort ataehirescort kuadas antalya escort